علت صدای تق تق یخچال بوش

علت صدای تق تق یخچال بوش

فهرست مطالب

علت صدای تق تق یخچال بوش

علت صدای تق تق یخچال بوش،‌ یکی از مشکلات معمول یخچال فریزر بوش  که به طور میانگین  همه ما با آن برخورد شده ایم، صدای تق تق یخچال بوش است. این ایراد به خصوص در یخچال بوش های نسل نو  بیشتر مشاهده می شود، اما در  یخچال بوش های قدیمی هم این مشکل دیده می شود.

اگر با هرگونه صدا از یخچال بوش مواجه شدید با نمایندگی تعمیرات یخچال در اصفهان و یا نمایندگی تعمیر یخچال بوش در اصفهان تماس بگیرید و از خدمات شبانه روزی تیم دمای سبز بهره مند شوید.

آیا تولید صدا از یخچال فریزر بوش طبیعی است؟

یخچال ها به دلیل اجزای داخل آن مانند فن ها و کمپرسور که به طور طبیعی هنگام روشن شدن صدا تولید می کنند، هنگام کار می توانند وسایلی با صدای بلند باشند. اما، اگر صدا بلند و غیرعادی شود، احتمالاً مشکلی در یک یا چند قطعه داخلی دستگاه شما وجود دارد.

در این راهنما، ما قصد داریم انواع رایج نویزها را مورد بحث قرار دهیم و دستورالعمل های گام به گام در مورد نحوه رفع آنها را به شما ارائه دهیم. ما تمام انواع اصلی صداها از جمله صداهای ساییدن، سر و صدا، وزوز، ارتعاش و زمزمه را پوشش خواهیم داد.

یخچال صدای ساییدن یا سر و صدا ایجاد می کند

یکی از رایج‌ترین انواع صداهایی که یخچال‌ها منتشر می‌کنند صدای خراش یا خراش است. مقصر اصلی این نوع صدا، فن معیوب در یخچال شماست. یخچال شما دو فن اصلی دارد: فن کندانسور و فن اواپراتور. اگر یک یا هر دو فن معیوب شوند، ممکن است صدای بلندی ایجاد شود. اولین فن برای بررسی فن کندانسور است. در اینجا چه کاری باید انجام دهید:

 • برق را خاموش کنید و یخچال خود را از دیوار بیرون بکشید تا بتوانید به واحد فن کندانسور دسترسی پیدا کنید.
 • واحد فن کندانسور را پیدا کرده و پوشش را بردارید.
 • فن کندانسور را به اطراف حرکت دهید تا مطمئن شوید که چیزی مانع آن نشده و از حالت خمیده خارج نشده است.
 • اگر فن آسیب دیده یا قادر به تعمیر آن نیستید، باید تعویض شود.
 • اگر فن سالم است، موتور فن را با مولتی متر تست کنید.
 • آزمایش باید نشان دهد که موتور فن تداوم دارد. در غیر این صورت باید تعویض شود.
 • اگر فن خوب است، به بررسی فن اواپراتور بروید. اگر فن کندانسور را تعویض کنید، باید بررسی کنید که آیا صدا پس از نصب فن جدید متوقف می شود یا خیر. اگر همچنان صدای بلندی شنیدید، فن اواپراتور را بررسی کنید.

دومین فن که باید بررسی شود، فن اواپراتور است که در واحد فریزر یافت می شود. در اینجا چه باید کرد:

برق را خاموش کنید.

واحد فن اواپراتور را پیدا کرده و درپوش را بردارید.

فن اواپراتور را به اطراف حرکت دهید تا مطمئن شوید که چیزی مانع آن نشده و از حالت خمیده خارج نشده است. فن نیز ممکن است پوشیده از یخ باشد.

اگر فن پوشیده از یخ است، دستگاه را به مدت یک ساعت یا بیشتر خاموش کنید تا یخ زدایی شود. اگر فن اواپراتور آسیب دیده است و شما قادر به تعمیر آن نیستید، باید آن را تعویض کنید.

اگر خود فن خوب به نظر می رسد، موتور فن را با مولتی متر تست کنید.

آزمایش باید نشان دهد که موتور فن تداوم دارد. در غیر این صورت باید تعویض شود.

اگر هر دو فن به درستی کار می کنند، ممکن است لازم باشد یک تکنسین بیاید و دستگاه شما را بررسی کند تا بتواند منبع صدای خراش یا خراش را پیدا کند.

چرا یخچال بوش صدای وزوز می دهد

اگر صدایی که از یخچال شما می آید صدای وزوز بلندی است که می تواند از یخ ساز باشد. دلیل اصلی این اتفاق زمانی است که یخ ساز روشن است اما منبع آب به درستی وصل نشده است. خوشبختانه، این یک مشکل بسیار ساده برای رفع آن است. در اینجا چیزی است که شما باید انجام دهید:

 • واحد یخ ساز را در یخچال خود پیدا کنید.
 • ابتدا بررسی کنید که آیا بازوی خاموش کننده روشن است یا خیر. اگر خاموش است، آن را روشن کنید.
 • در مرحله بعد، بررسی کنید که شلنگ تامین آب به درستی وصل شده باشد و خم نشده باشد. اگر شلنگ بدون تعمیر آسیب دیده باشد، باید تعویض شود.
 • اگر شلنگ را تعویض کرده اید یا بازوی خاموش کننده را روشن کرده اید، بررسی کنید که آیا صدا قطع شده است.
 • اگر اجزای یخ ساز به درستی کار می کنند، باید یک تکنسین بیاید و دستگاه شما را بررسی کند تا سایر منابع سر و صدا را بررسی کند.

یخچال صدای ارتعاشی ایجاد می کند

اگر صدایی که از یخچال شما می آید صدای تق تق است، ممکن است مقصر این باشد که دستگاه شما روی زمین ننشسته است. هنگامی که این اتفاق می افتد، یخچال با روشن شدن کمپرسور می لرزد.

علت صدای وزوز از یخچال بوش

اگر یخچال شما صدای وزوز می دهد، مقصر ممکن است کمپرسور باشد. وقتی کمپرسور روشن می شود، طبیعی است که صدای وزوز خفیفی از آن ایجاد شود، اما اگر بلند شود ممکن است مشکلی در آن وجود داشته باشد.

در اینجا نحوه رفع صدای وزوز ناشی از کمپرسور آمده است:

 • ابتدا یخچال خود را برای چند دقیقه خاموش کنید و دوباره آن را روشن کنید. با این کار کمپرسور شما ریست می شود.
 • اگر تنظیم مجدد کار نکرد، مطمئن شوید که کمپرسور به درستی به یخچال وصل شده است. به عنوان مثال، مطمئن شوید که هیچ یک از براکت هایی که آن را در جای خود نگه می دارند، نیفتاده باشند.
 • اگر کمپرسور شما به درستی وصل شده باشد، باید یک تکنسین بیاید و دستگاه شما را بررسی کند تا منبع صدا را پیدا کند.

به دنبال منبع صدا بگردید

قبل از اینکه بتوانید در مورد سر و صدای یخچال خود کاری کنید، باید اقداماتی را انجام دهید تا دقیقاً بدانید صدا از کجا می‌آید و اساسا علت صدای یخچال بوش چیست. دفترچه راهنمای یخچال خود را بیرون بیاورید و از گوش تان استفاده کنید تا بشنوید که کدام قسمت بلندترین صدا را ایجاد می‌کند. آیا صدا در قسمت بالایی یخچال است، از پایین دستگاه به گوش می رسد یا از وسط آن؟

علت های فنی صدادادن یخچال بوش

تیغه فن یخچال بوش

اگر یخچال پر سر و صدا یا بلند است، به خصوص زمانی که یکی از درها باز می شود، ممکن است پره فن اواپراتور یا کندانسور مقصر باشد. ابتدا تیغه فن اواپراتور را در فریزر پشت پنل پشتی بررسی کنید. سعی کنید آن را با دست بچرخانید. اگر تیغه فن آزادانه نمی چرخد، بررسی کنید که آیا تیغه به چیزی ساییده شده است یا چیزی در تیغه گیر کرده است. علاوه بر این، تیغه فن کندانسور را در قسمت پشتی زیر یخچال بررسی کنید تا مشخص شود که آیا مانعی دارد یا خیر.

فشار کم آب از منبع خانه

فشار آب خانه ممکن است ناکافی باشد. دریچه ورودی آب، آب را به دستگاه پخش کننده آب می رساند. شیر ورودی آب برای عملکرد صحیح به حداقل psi 20 نیاز دارد. جریان آب را بررسی کنید و فشار را آزمایش کنید تا مشخص کنید که آیا حداقل 20 psi است یا خیر.

موتور فن اواپراتور یخچال بوش

هنگامی که موتور فن اواپراتور در فریزر پشت پنل عقب از کار می افتد، اغلب صدای زیادی تولید می کند. این صدا با باز شدن درب یخچال بسیار بیشتر خواهد بود. اگر فن اواپراتور نویز دارد، آن را تعویض کنید.

مجموعه کنترل دمپر یخچال بوش

در بسیاری از مدل های یخچال، یک مجموعه کنترل دمپر برای کنترل جریان هوا از محفظه فریزر به محفظه یخچال برای حفظ دمای مناسب هوا استفاده می شود. مونتاژ این کار را با باز و بسته کردن یک در کوچک انجام می دهد. با بالا رفتن سن مجموعه کنترل دمپر، عمل باز و بسته شدن درب دمپر می تواند پر سر و صدا یا بلند شود. اگر مجموعه کنترل دمپر پر سر و صدا شده است، می توانید مجموعه قدیمی را با یک مجموعه جدید جایگزین کنید.

یخچال تراز نیست

اگر یخچال تراز نباشد می تواند لرزش یا جغجغه داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که دستگاه در سطح زمین و ثابت است. اکثر پایه های جلویی یا غلتک های یخچال قابل تنظیم هستند.

نمایندگی تعمیرات یخچال بوش در اصفهان

مجموعه یخ ساز یخچال بوش

اگر زمانی که دستگاه در حال دوچرخه‌سواری است، یخچال صدای بلندی در نزدیکی یخ‌ساز ایجاد می‌کند، این احتمال وجود دارد که موتور محرک یا ماژول موتور یخ‌ساز شروع به خرابی کند. در حالی که برخی از اجزای یخ ساز، مانند موتور محرک یا ماژول، ممکن است به طور جداگانه برای مدل های انتخابی فروخته شوند، ممکن است لازم باشد کل مجموعه یخ ساز را خریداری و جایگزین کنید.

موتور فن کندانسور یخچال بوش

ممکن است چیزی در تیغه موتور فن کندانسور گیر کرده باشد یا یاتاقان موتور فن کندانسور معیوب باشد. موتور فن کندانسور معمولاً در زیر یخچال و در نزدیکی پشت قرار دارد. یخچال را از دیوار بیرون بکشید و پانل دسترسی عقب را برای دسترسی به آن بردارید.

تیغه فن اواپراتور یخچال بوش

اگر یخچال سر و صدا یا بلند است، به خصوص هنگامی که یکی از درها باز می شود، ممکن است تیغه فن اواپراتور مقصر باشد. تیغه فن اواپراتور را در فریزر یا یخچال پشت پنل پشتی بررسی کنید. سعی کنید آن را با دست بچرخانید. اگر تیغه فن آزادانه نمی چرخد، بررسی کنید که آیا تیغه به چیزی ساییده شده است یا چیزی در تیغه گیر کرده است. اگر تیغه آسیب دیده باشد باید تعویض شود.

تیغه فن کندانسور یخچال بوش

اگر یخچال سر و صدا یا بلند است، ممکن است تیغه فن کندانسور ایراد داشته باشد. تیغه فن کندانسور را در قسمت پایینی پشتی و پشت پانل بررسی کنید تا مشخص شود که آیا مانعی دارد یا خیر. سعی کنید آن را با دست بچرخانید. اگر تیغه فن آزادانه نمی چرخد، بررسی کنید که آیا تیغه به چیزی ساییده شده است یا چیزی در تیغه گیر کرده است. اگر تیغه آسیب دیده باشد باید تعویض شود.

کمپرسور یخچال بوش

اگر صدا از کمپرسور می آید، ممکن است کمپرسور از داخل آسیب دیده باشد. اجزای داخلی کمپرسور می توانند در طول زمان فرسوده شوند و صدایی بیش از حد معمول ایجاد کنند. کمپرسور معمولاً در زیر یخچال و در نزدیکی پشت قرار دارد. یخچال را از دیوار بیرون بکشید و پنل پشتی را بردارید تا به آن دسترسی پیدا کنید. کمپرسورها اغلب پس از ایجاد نویز تا سالها کار می کنند. با این حال، اگر کمپرسور شما نویز دارد، توجه داشته باشید که احتمال خرابی آن وجود دارد. کمپرسور باید توسط تکنسین مجاز تعویض شود.

کمپرسور نویز دارد

هنگامی که کمپرسور یخچال برای اولین بار راه اندازی می شود ممکن است صدای زمزمه بلندتری به گوش برسد. پس از چند دقیقه اجرا باید ساکت شود.

شیر ورودی آب یخچال بوش

اگر یخچال پر سر و صدا یا بلند است، به خصوص زمانی که یخ ساز در حال پر شدن است، ممکن است شیر ورودی آب ایراد داشته باشد. شیر ورودی آب یک دریچه با کنترل الکتریکی است که برای تامین آب به یخچال و یخ ساز باز می شود. با گذشت زمان، رسوبات معدنی می توانند در داخل شیر جمع شوند و جریان آب را محدود کنند. اگر شیر ورودی آب پر سر و صدا یا بلند است، آن را تعویض کنید. سعی نکنید شیر ورودی آب را تعمیر کنید – جدا کردن شیر می تواند باعث خرابی شیر شود.

امتیاز دهید post
مشکلت حل نشده؟
تیم دمای سبز در خدمت شماست تا مشکلات تعمیراتی لوازم سرمایشی و گرمایشی شما را حل کند.

نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *