تعمیر و تعویض یخساز یخچال فریزر و ساید بای ساید

تعویض و تعمیر یخساز یخچال فریزر

فهرست مطالب

تعویض یخساز یخچال فریزر

دمای سبز به عنوان مرکز تعمیر یخچال در اصفهان سال ها توانسته انواع برندهای ایرانی و خارجی را به نحو احسن تعمیر و راه اندازی نماید. در این سال ها توانسته تا تجربیات خوبی را به ارمغان آورد. همراه ما باشید. قبل از اینکه یاد بگیریم چگونه مشکلات یخ ساز را برطرف کنیم، در اینجا سه شرط لازم برای یخ ساز یخچال وجود دارد تا بتواند با موفقیت یخ بسازد:

 1.  ولتاژ ورودی هم به یخ ساز و هم به شیر ورودی آب یخچال.
 2.  منبع آب قابل اطمینان به سینی یخ ساز.
 3.  دمای مناسب هوای داخل یخچال.

اگر یخ ساز شما از کار افتاد یا حتی تکه های یخ به درستی یخ نبسته بود ابتدا مقداری عیب یابی یخ ساز را انجام دهید. دریچه زینی را که به منبع آب  بسته شده است پیدا کنید و آن را چند بار خاموش و روشن کنید تا هرگونه تجمع مواد معدنی که دریچه را مسدود می کند شکسته شود. اگر جواب نداد، یخچال را از برق بکشید و یخ ساز را بردارید تا مطمئن شوید ورودی آب در پشت یخچال با یخ بسته نشده است (در صورت وجود فقط با سشوار آن را گرم کنید). با این حال، اگر منبع آب مسدود نیست و یخچال قدیمی تر است، زمان تعویض یخ ساز فرا رسیده است. به گفته متخصصان تعمیرات لوازم خانگی، اکثر یخ سازها مدت ها قبل از یخچال خراب می شوند. خبر خوب این است که نصب اکثر کیت های جایگزین آسان است. یخچال را از برق بکشید و آن را خاموش کنید، سپس یخ ساز قدیمی را بیرون بیاورید و سیم کشی را جدا کنید. یخ ساز جدید را به برق وصل کنید، آن را در موقعیت خود نگه دارید و آن را به دیواره یخچال بچسبانید. یخچال را از دیوار بیرون بکشید، جریان آب را از شیر ورودی در پایین یخچال جدا کنید، سپس شیر ورودی قدیمی را تعویض کنید. دریچه های ورودی باید هنگام تعویض یخ ساز تعویض شوند و معمولاً با کیت های جایگزین همراه هستند. اگر نه، آن را جداگانه سفارش دهید.

یخ سازها چگونه کار می کنند؟

تنها یک قرن پیش، یخ در بیشتر نقاط جهان به سختی به دست می آمد. در آب و هوای گرمتر، مردم  مجبور بودند یخ خود را از یک سرویس تحویل بخرند، که بلوک های سنگین را از آب و هوای سردتر یا از یک کارخانه تبرید صنعتی وارد می کرد. قیمت یخ نسبتاً بالا بود و برای سرد نگه داشتن غذا انتخاب زیادی نبود. در گرمترین نقاط جهان، یخ یک کالای لوکس نادر بود. در کشورهای استوایی و گرم، یک تکه یخ هم یافت نمیشد. همه اینها در اوایل قرن بیستم تغییر کرد. یخچال های جمع و جور و مقرون به صرفه، وسایل نگهداری مواد غذایی و تولید یخ را وارد خانه و فروشگاه های گوشه ای کردند. در دهه 1960، دستگاه های یخ ساز خودکار جدید زندگی را حتی آسان تر کردند. این روزها، اکثر مردم جهان حتی در گرم ترین روزهای تابستان، یخ را کاملاً در دسترس دارند. سیستم های تبرید مدرن از چهار جزء اصلی کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور تشکیل شده است. مبرد در هر یک از این اجزای دستگاه یخ به گردش در می آید و در طول فرآیند دما را تغییر می دهد. اگر هر یک از این قطعات خراب شود، دستگاه شما مطابق با مشخصات کار نمی کند. در بسیاری از موارد، یخ سازهای صنعتی یخ کافی برای پاسخگویی به خواسته های مشتری تولید نمی کنند. در برخی موارد، دستگاه یخ ساز حتی با هم دیگر یخ را متوقف می کند. به همین دلیل، مراقبت از این قطعات از طریق نگهداری و تمیز کردن روتین در اولویت قرار دارد.

تعمیر یخساز یخچال فریزر

علت کار نکردن یخسار یخچال و راه حل آن

گاهی ممکن است یخساز دچار خرابی شود و عملکرد درستی نداشته باشد. علت کار نکردن یخساز یخچال می‌تواند موارد زیر باشد:

 • وجود مشکل در شیر ورودی یخساز
 • معیوب شدن دیسپنسر
 • برفک زدن یخساز یخچال
 • خاموش بودن یخساز
 • انسداد مسیر عبور آب
 • تنظیمات نادرست دمای یخچال و عدم تشکیل یخ
 • وجود مشکل در برد اصلی و سنسور
 • عدم استفاده طولانی مدت از یخساز و تشکیل توده

چگونه یخ ساز یخچال را خاموش کنیم؟

 •  دکمه خاموش کردن یخ ساز را به مدت 3 ثانیه فشار داده و نگه دارید تا نشانگر خاموشی یخ ساز روشن شود.
 • Ice Maker را بیش از 3 ثانیه فشار دهید و نگه دارید تا یخ ساز خاموش شود. یخ ساز دارای 2 نشانگر (روشن/خاموش) برای نشان دادن وضعیت کار است.
 • هنگامی که یخ ساز کار می کند، نشانگر ON روشن می شود.
 • هنگامی که یخ ساز کار نمی کند، نشانگر OFF روشن می شود.

توجه داشته باشید: هنگامی که یخ ساز خاموش است، حتی اگر دکمه های Cubed Ice یا Crushed Ice را روی پانل پخش کننده فشار دهید، یخ سازی غیرفعال می شود. برای فعال کردن یخ سازی، باید یخ ساز را روشن کنید.

هنگامی که یخ ساز خاموش است، با فشار دادن اهرم پخش کننده برای بیش از 5 ثانیه، یخ ساز به طور خودکار روشن می شود.

وقتی یخ ساز را خاموش می کنید، باید حداقل 1 دقیقه صبر کنید تا بتوانید دوباره آن را روشن کنید.

 یکی از قابلیت‌های یخچال فریزرهای امروزی، دارا بودن سیستم یخساز است. یخساز یخچال می‌تواند به سرعت و در چند مدل یخ‌های مورد نیازتان را تحویل دهد.در صورتی که با یخساز خود دچار مشکل شده و قادر به برطرف کردن آن نیستید، برای صرفه جویی در وقت و هزینه، توصیه می شود از یک تکنسین متخصص راهنمایی بگیرید.

چگونه یخچالی را که یخ نمی‌سازد تعمیر کنیم؟

آیا تا به حال برای گرفتن یک لیوان آب یخ به یخچال رفته اید و متوجه شده اید که یخ ساز شما کار نمی کند؟ این یک تجربه خسته کننده است، اما قابل حل است. تعمیرکاران دمای سبز برای تعمیر تمام لوازم خانگی اصلی آموزش دیده و گواهینامه دریافت کرده اند، بنابراین آنها می دانند چگونه نشانگر یخ شما را دوباره به درستی کار کند. در اینجا راهنمای گام به گام آنها برای عیب یابی یخ ساز است.

چرا یخ ساز من کار نمی کند؟

دلایل زیادی وجود دارد که یخچال شما یخ نمی‌سازد – اما اکثر آنها راه‌حل‌های ساده‌ای دارند.

شایع ترین علل عبارتند از:

 • لوله های پر کننده آب مسدود شده است.
 • شیر ورودی آب مسدود یا یخ زده است.
 • فیلتر آب کثیف یا گرفتگی است.
 • عنصر گرمایش در دستگاه یخساز کار نمی کند.
 • یک فرمان مکث به طور تصادفی فعال شده است.
 • ترموستات خیلی پایین تنظیم شده است.
 • بازوی کنترل از موقعیت خارج شده است.
 • لوله های پر کننده آب را بررسی کنید
 • اگر یخ ساز شما یخ درست نمی کند یا اگر تکه های یخ کوچک یا بد شکل هستند، لوله های پر آب ممکن است مشکل داشته باشند. فنجان پر و لوله پشت یخ ساز را بررسی کنید. اگر پوشیده از یخ هستند، به دنبال انسداد باشید. اگر انسدادی مشاهده کردید، راهنمای ما در مورد نحوه تمیز کردن خط آب یخچال خود را برای مراحل دقیق بررسی کنید. اگر جواب نداد، لوله های پرکننده آب را تعویض کنید.

تعویض و تعمیر یخساز یخچال فریزر

دریچه ورودی آب خود را بازرسی کنید

آب از خط تامین اصلی خانه شما به یخ ساز شما می رسد. اگر آن خط مسدود شود، آب نمی تواند به داخل یخ ساز شما برود. اگر آب به خصوص سختی دارید، ممکن است رسوبات معدنی انسداد ایجاد کرده باشند. برای بررسی دریچه ورودی آب، ابتدا منبع آب را ببندید و یخچال خود را از برق بکشید – این کار فقط زمان کوتاهی طول می کشد، بنابراین در صورت بسته نگه داشتن درب یخچال، نگران آسیب دیدن اقلام داخل یخچال خود نخواهید بود. . حالا شیر آب را پیدا کنید که معمولاً در قسمت پایینی یخچال قرار دارد. برای رد کردن مشکل تامین آب، لوله تامین آب را از شیر جدا کرده و یک سطل زیر آن قرار دهید تا هر گونه آب چکه کند. گاهی اوقات یک صفحه زباله در داخل لوله وجود دارد که ممکن است مسدود شود. می توانید صفحه نمایش را با آب و صابون یا یک حل کننده معدنی تمیز کنید. همچنین، خود لوله را برای انسداد بررسی کنید و ببینید که آیا شیر خاموش کننده تمیز است یا خیر. اگر لوله پر یخ زده باشد، ممکن است برای حفظ جریان آب به فشار آب بیشتری نیاز داشته باشید. مشکل در شیر ورودی آب نیز می تواند ناشی از نرسیدن نیرو به آن باشد. اگر مهارت برق دارید، می توانید منبع تغذیه را تست کنید (در غیر این صورت، توصیه می کنیم با یک متخصص تعمیر لوازم خانگی مشورت کنید). در حالی که خط آب هنوز قطع است و برق همچنان خاموش است، سیم پیچ های برقی شیر را پیدا کنید—تعداد سیم پیچ یخچال شما بستگی به مدل و ساخت آن دارد. دو سیم را از پایانه های قرار گرفته روی سیم پیچ جدا کنید. از یک مولتی متر برای تست شیر برقی استفاده کنید و ببینید آیا برق به طور پیوسته کار می کند یا خیر. اگر اینطور نیست، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد.

فیلتر آب را تمیز کنید

اکثر یخچال ها دارای فیلتر آب هستند. از دفترچه راهنمای مالک خود استفاده کنید یا وب سایت سازنده را بررسی کنید تا نحوه مکان یابی و تعویض فیلتر یخچال خود را بیابید. به طور کلی دسترسی به آن آسان است زیرا طوری طراحی شده است که به طور منظم تغییر کند. آن را به طور کامل تمیز کنید یا اگر فیلتر آنقدر مسدود شده است که تمیز نمی شود، آن را تعویض کنید.

عنصر گرمایش یخ ساز را بررسی کنید

وقتی یخ ساز شما کار نمی کند، آخرین چیزی که احتمالاً به آن فکر می کنید این است که به گرمای بیشتری نیاز دارد. با این حال، بیشتر ماشین های یخ از گرما استفاده می کنند تا مکعب ها را از سینی هایی که در آنجا شکل می گیرند به داخل ظرفی که می توانید به آنها دسترسی داشته باشید منتقل کنند. اگر مهارت های الکتریکی پیشرفته ای نداشته باشید، احتمالاً بهتر است یک قرار ملاقات با متخصص تعمیر یخچال در اصفهان تعیین کنید. تعیین اینکه آیا المنت گرمایشی کار می کند یا خیر، نیاز به آزمایش ولتاژ زنده دارد که با خطراتی همراه است.

ترموستات را تنظیم کنید

اگر ترموستات خیلی پایین تنظیم شود، ممکن است کل یخ ساز تحت تأثیر قرار گیرد و باعث یخ زدن آب قبل از رسیدن به قالب یخ ساز شود. دفترچه راهنمای مالک شما باید دارای دمای توصیه شده توسط سازنده باشد. اگر یخچال شما زیر این سطح تنظیم شده باشد، این می تواند دلیل یخ نکردن یخ ساز باشد. دما را بالا ببرید و ببینید که آیا این مشکل را حل می کند.

بازوی کنترل را بررسی کنید

بیشتر یخ سازها از بازوی کنترلی برای توقف یخ سازی استفاده می کنند تا سطل آن سرریز نشود. اگر این قطعه جابه‌جا شود، روی چیزی قرار بگیرد یا بیفتد، ممکن است دستگاه شما به‌طور غیرقابل کنترل یخ ایجاد کند – یا اصلاً ایجاد نشود. بررسی کنید تا مطمئن شوید که بازوی کنترل در موقعیت مناسب قرار دارد و آزادانه حرکت می کند (بسته به مقدار یخ در سطل). متأسفانه، ساییدگی و پارگی معمولی می تواند در طول زمان بر عملکرد یخ ساز شما تأثیر بگذارد. این نکات را برای کمک به افزایش طول عمر یخ ساز خود و جلوگیری از مشکلات قبل از نیاز به تعمیر یخچال، امتحان کنید.

چند نکته سریع برای جلوگیری از شکستگی یخ ساز یخچال

 • دمای توصیه شده توسط سازنده را در یخچال خود حفظ کنید.
 • اجازه ندهید چیزی با بازوی کنترل تداخل داشته باشد.
 • فیلتر آب را به طور مرتب تمیز کنید.
 • به طور دوره ای لوله های پرکننده آب و دریچه های ورودی آب را تمیز کنید – به خصوص اگر آب سخت دارید.

یخ ساز من هنوز کار نمی کند. باید چکار کنم؟

اگر تمام تلاش خود را برای عیب یابی یخ ساز خود به تنهایی انجام داده اید و هنوز یخ نمی بینید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که با یک متخصص در مرکز تعمیر یخچال در اصفهان  مشورت کنید. برخی از مشکلات یخ ساز می تواند به مرور زمان منجر به مشکلات مهم تر (و گران تر) برای یخچال یا فریزر شما شود، بنابراین مهم است که هر چه سریعتر راه حلی پیدا کنید تا همه چیز به درستی کار کند.

امتیاز دهید post
مشکلت حل نشده؟
تیم دمای سبز در خدمت شماست تا مشکلات تعمیراتی لوازم سرمایشی و گرمایشی شما را حل کند.

نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *