تعویض یا تعمیر فن یخچال فریزر و ساید بای ساید

تعویض فن یخچال فریزر

فهرست مطالب

وظیفه فن یخچال جابه جایی هوا است. به صورتیکه هوای گرم را از بین می برد و باعث خنک سازی می گردد و موجب گردش هوای خنک در یخچال می گردد. امروز در یخچالهای تولید جدید 3 فن استفاده می شود. فن های قدیمی با ولتاژ برق شهری کار می کردند و تک ولتاژ بودند و در صورت روشن شدن یخچال و کارایی این فن ها به صورت حداکثری بود، اما در فن هایی که در یخچال های جدید تعبیه شده است برد الکترونیک یخچال وظیفه کنترل قدرت جریان باد را بر عهده دارد. دمای سبز به عنوان مرکز تعمیر یخچال در اصفهان سال ها توانسته انواع برندهای ایرانی و خارجی را به نحو احسن تعمیر نماید.

فن یخچال فریزر و ساید بای ساید

فن اواپراتور بخشی از سیستم تهویه مطبوع یا تبرید است. فن ها هوا را از طریق سیم پیچ ها می کشند، گرما و رطوبت را از بین می برند و هوای خنک را به گردش در می آورند. فن های اواپراتور به حفظ دما برای پردازش مواد غذایی مسکونی و صنعتی، نگهداری مواد غذایی، تجهیزات پزشکی و تحقیقات کمک می کنند.

انواع فن های اواپراتور

اگرچه انواع مختلفی از فن های اواپراتور وجود دارد، اما سه نوع اصلی وجود دارد که باید بدانید. سه نوع اصلی فن اواپراتور:

 • فن اواپراتور یخچال
 • فن اواپراتور فریزر
 • فن اواپراتور خودرو

فن اواپراتور در یخچال چیست؟

یک فن اواپراتور در یخچال وظیفه خنک سازی یخچال را بر عهده دارد. در دیواره پشتی فریزر قرار دارد و هوا را از طریق کویل های کندانسور می کشد. سپس فن هوای خنک را در سراسر یخچال می دمد. همچنین به حذف رطوبت از هوا کمک می کند که از تجمع یخ روی کویل های تبخیر کننده جلوگیری می کند.

فن اواپراتور در فریزر چیست؟

اواپراتور در فریزر در اصل همان اواپراتور در یخچال است. مردم به سادگی از یک اصطلاح متفاوت برای صحبت در مورد یک طرفدار استفاده می کنند. می توانید فن اواپراتور را در پشت دیوار فریزر خود پیدا کنید. به نظر می رسد جعبه ای با فن های قابل مشاهده است که پشت کوره های محافظ می چرخند. برخی از فن های اواپراتور در یخچال و فریزر دارای دو فن هستند. فن هوای سرد را در سراسر فریزر و یخچال شما به گردش در می آورد.

فن اواپراتور در خودرو چیست؟

فن اواپراتور بخشی از سیستم AC (جریان متناوب) در وسیله نقلیه شما است. فن اواپراتور به خنک کردن گاز مبرد AC که در کل سیستم AC پمپ می شود کمک می کند. هنگامی که روشن می شود، هوای بیرون را از طریق دریچه ها می کشد و این هوا را از روی پره های خنک کننده اواپراتور عبور می دهد. سپس کمپرسور گاز مبرد را از طریق لوله هایی که آن را در کل سیستم AC خودروی شما حمل می کند، پمپ می کند. در یک مفهوم بسیار ابتدایی، وقتی وارد وسیله نقلیه خود می شوید، هوای خنک از آنجا می آید.

برای دریافت خدمات تعمیر یخچال اصفهان تماس بگیرید.

وظیفه فن یخچال فریزر چیست؟

فن های یخچال یک هدف مهم را انجام می دهند. آنها به یخچال ها، فریزرها و وسایل نقلیه اجازه می دهند تا به طور موثر کار کنند. آنها به حذف گرما از کویل های اواپراتور که گرما را از هوای یخچال یا فریزر شما جذب می کنند، کمک می کنند. فن این هوای گرم شده را به خارج از واحد می دمد، جایی که دیگر بر کارایی آن تأثیر نمی گذارد. فن های اواپراتور نیز هوای خنک را در داخل دستگاه به گردش در می آورند. آنها این کار را با دمیدن هوا روی کویل های اواپراتور سرد و به بقیه قسمت های یخچال و فریزر انجام می دهند. هدف اصلی از سرد نگه داشتن یخچال و فریزر حفظ مواد غذایی است. برای سالم ماندن و ایمن ماندن غذا، غذای شما باید در دمای 40 درجه فارنهایت یا کمتر نگهداری شود.

فن اواپراتور چه کاری انجام نمی دهد؟

فن های اواپراتور هوا را خنک نمی کنند. آنها هوا را روی کویل های اواپراتور سرد می دمند. فن به سادگی هوا را به اطراف حرکت می دهد تا به بهبود کارایی دستگاه کمک کند. فن های اواپراتور تنها بخشی از سیستم خنک کننده کلی یخچال و فریزر شما را تشکیل می دهند. سه بخش دیگر:

 • کمپرسور
 • کندانسور
 • شیر انبساط

موتور فن یخچال فریزر و ساید بای ساید چیست؟

موتور فن اواپراتور بخشی از اواپراتور است که فن را تغذیه می کند. در داخل واحد قرار دارد و معمولا از پلاستیک و فلز ساخته شده است. موتور به پره های فن متصل شده و به گردش هوا از طریق کویل ها کمک می کند. تیغه های فن اواپراتور معمولاً از پلاستیک ساخته می شوند.

فن اواپراتور کجا قرار دارد؟

فن اواپراتور معمولاً در پشت فریزر و پشت یک صفحه پوشش محافظ قرار دارد. فن اواپراتور در وسیله نقلیه شما معمولاً در پانل ابزار در جلوی اتومبیل شما قرار دارد. برخی از خودروهای بزرگتر دارای دو فن اواپراتور هستند – یکی در جلو و دیگری در عقب.

آیا فن های اواپراتور صدای بلندی دارند؟

فن های اواپراتور معمولا صدای بلندی ندارند.ممکن است صدای زمزمه آرامی از یخچال یا فریزر خود بشنوید. اگر صدای زمزمه، جیرجیر یا جیک بلند را می شنوید، معمولاً نشان دهنده این است که مشکلی در فن شما وجود دارد. مشکلات رایج فن عبارتند از:

 • موتور روغن کاری خود را از دست داده است
 • نقص مکانیکی
 • بیش از حد داغ کرده است
 • تیغه های آن بعلت کار کردن زیاد ساییده شده است

فن اواپراتور یخچال فریزر چه مدت باید کار کند؟

فن اواپراتور نباید دائما کار کند. فن های اواپراتور معمولاً با باز کردن درب یخچال یا فریزر خاموش می شوند و به طور خودکار (و موقتا) در چرخه های منظم خاموش می شوند تا دمای داخلی دستگاه شما تنظیم شود. اگر فن اواپراتور شما همیشه کار می کند، ممکن است نیاز به تعویض آن داشته باشید.

فن های اواپراتور چقدر عمر می کنند؟

اکثر فن های اواپراتور حدود 10-15 سال عمر می کنند، اما ممکن است بسته به شرایطی که در آن کار می کنند نیاز به تعمیر یا تعویض زودتر داشته باشند. هر چه فن اواپراتور خود را بیشتر کار کنید، زودتر باید آن را تعویض کنید. همچنین ممکن است بخواهید به طور معمول فن اواپراتور خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی کار می کند. من توصیه می کنم حداقل یک بار در ماه، اما مطمئناً هر سه ماهه سال، فن را چک کنید.

تعمیر و تعویض فن یخچال

چرا یخچال فریزر خنک نمی کند؟

زمانی که یخچال شیر شما را سرد یا بستنی شما را یخ زده نگه نمی دارد، دلایل مختلفی وجود دارد. قبل از انجام تعمیرات پیچیده تر، اگر یخچال شما خنک نمی شود و اگر فریزر شما کار نمی کند، این راه حل های ساده را امتحان کنید:

 1. مطمئن شوید که یخچال به برق وصل است و برق می گیرد. وقتی در را باز می کنید چراغ باید روشن شود.
 2. ترموستات را بررسی کنید تا مطمئن شوید اشتباهاً پایین نیامده است. اگر ترموستات یخچال/فریزر شما کار نمی کند، می توانید این ترموستات ها را به راحتی از مجموعه دمای سبز تهیه کنید.
 3. مطمئن شوید که دریچه‌های پشت محفظه فریزر توسط جعبه‌های بستنی یا سبزیجات منجمد مسدود نشده باشند – دریچه‌ها باید برای گردش هوای سرد باز باشند.
 4. کویل های زیر یا پشت یخچال را جاروبرقی بکشید. گرفتگی کویل ها می تواند باعث خنک شدن ضعیف شود.
 5. مطمئن شوید که هیچ چیز در فن کندانسور گیر نکرده و آزادانه می‌چرخد (مدل‌هایی که در پشت آنها کویل هستند، فن ندارند). برای این کار یخچال را از برق بکشید و بیرون بکشید. تیغه های فن را تمیز کنید و فن را با دست بچرخانید تا ببینید آیا گیر کرده است. یخچال را به برق وصل کنید و مطمئن شوید که فن زمانی که کمپرسور کار می کند کار می کند.

اقدامات لازم هنگام گرم شدن داخل یخچال فریزر

یخچال را از دیوار جدا کنید، آن را از برق بکشید و پانل نازک پشتی نزدیک به پایین را بردارید تا به کمپرسور و فن کندانسور دسترسی پیدا کنید. بعد یخچال را به برق بزنید و منتظر بمانید تا کمپرسور روشن شود. فن هم باید بیاد. اگر کمپرسور کار می کند اما فن کار نمی کند، یا اگر فن نویز دارد، به یک فن جدید نیاز دارید. اگر هیچکدام کار نمی کند و کمپرسور داغ است، یخچال را از برق بکشید و یک فن یا سشوار را که روی «بدون گرما» تنظیم شده است، به سمت کمپرسور بگیرید. صبر کنید تا کمپرسور خنک شود و دوباره امتحان کنید. اگر کمپرسور کار کند اما فن کار نمی کند، فن خراب است. یخچال را از برق بکشید و فن را تعویض کنید اگر هیچ کدام کار نمی کند، ممکن است به یک رله یا کمپرسور جدید نیاز داشته باشید. با یک تکنسین تعمیر لوازم خانگی تماس بگیرید تا متوجه شوید.

زمان تعویض فن کندانسور

اگر فن کندانسور نویز دارد یا کار نمی کند، آن را تعویض کنید. بسته به تعمیر یخچال خود، ممکن است مجبور شوید ابتدا براکت فن را بردارید و سپس فن را از براکت باز کنید.

امتیاز دهید post
مشکلت حل نشده؟
تیم دمای سبز در خدمت شماست تا مشکلات تعمیراتی لوازم سرمایشی و گرمایشی شما را حل کند.

نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *