تفاوت کولرگازی و اسپیلیت

تفاوت کولرگازی و اسپیلیت چیست؟

فهرست مطالب

اگر بخواهیم خیلی کلی توضیح دهیم باید عنوان کنیم که کولر گازی و اسپلیت هر دو یکسان هستند یعنی اسپلیت همان کولر گازی است که از سیستمی مشابه به کولرهای گازی برای خنک کردن استفاده می کند و تفاوتی در نحوه عملیات آنها به شکل جدی دیده نمی شود. اگر به یاد داشته باشید در زمانی که مردم از سیستم های کولر آبی استفاده می کرند تنها به دلیل اینکه در این نوع کولر از آب استفاده می شد به آنها کولر آبی می گفتند و اکنون به دلیل اینکه کولرهای گازی و یا اسپلیت ها از گاز فشرده برای سرمایش استفاده می کنند به کولر گازی مشهور شده اند.

تفاوت کولرگازی و اسپیلیت

کولرگازی و اسپیلیت، کدام یک را به عنوان خنک کننده در تابستان انتخاب کرد؟ هرکدام از این دو مزیت ها و معایبی دارد، در هنگام خرید کولرگازی یا اسپیلیت باید دقت لازم را انجام دهید تا هنگام استفاده از آن دچار مشکل نشوید تا دوباره مجبور شوید با هزینه ای دیگر کولرگازی تهیه کنید.اگر در خانه یا محل کار اسپیلیت شما دچار نقص شده است با نمایندگی تعمیر کولرگازی در اصفهان یا نمایندگی نصب کولرگازی اصفهان در تماس شوید و از تکنسین های با تجربه و متخصص این مجموعه استفاده کنید. همچنین در مجموعه تخصصی تعمیراتی دمای سبز خدمات دیگری از جمله نمایندگی تعمیرات یخچال در اصفهان و نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی در اصفهان و تعمیر پکیج بوتان و … ارائه می شود.

کولر گازی اسپلیت

سیستم های تهویه مطبوع روز به روز پیشرفت کرده اند، از فن های دستی قدیمی به فن ها، سپس کولرها و اکنون کولرها و اسپلینترهای گازی پیشرفت کرده اند. اسپلیت در واقع نسل جدید کولر گازی است که با ایجاد تغییراتی در آن بهبود یافته است. اسپلیت هوای گرم خانه شما را بسیار خنک و مطبوع می کند. همانطور که می دانید در یخچال ها، مبرد مایعی که به یخچال منتهی می شود، گاز فریون است. در کولرهای گازی نیز دستگاهی وجود دارد که مبرد را تبخیر می کند. این دستگاه در واقع مانند یک یخچال در کولر گازی به شما خدمت می کند.

اما بد نیست بدانید که کولرگازی می توانند به دمای دلخواه شما در اتاق شما برسند و قابلیت تنظیم رطوبت در خانه را دارد. همانطور که اشاره کردیم، sprites نسل جدید کولرهای گازی قدیمی هستند و موارد ذکر شده از مزایای این سیستم نسل جدید است. علاوه بر تهیه تجهیزات ضروری برای گرمایش خانه مانند آبگرمکن یا پکیج دیواری با تراشه های طراحی شده خاص، می توانید دمای اتاق های مختلف با اندازه های مختلف را متعادل می کند.

وقتی موج گرما فرا می رسد، همه تلاش می کنند تا راهی برای خنک ماندن پیدا کنند. بهترین راه برای انجام آن چیست؟ خوب، می‌توانید با وصل کردن تمام پنکه‌های عتیقه در سرتاسر خانه‌تان شروع کنید، درب یخچال را باز بگذارید و اگر همه چیز درست نشد، در یک سطل آب سرد یخ بپرید.اما احتمالاً ایده عملی تر تهویه مطبوع را در ذهن داشته اید. اکنون که ذهن شما به دنبال یک سیستم تهویه مطبوع جدید است، با یک سوال دیگر روبرو هستید: چه نوع سیستم تهویه مطبوع را باید تهیه کنید؟ درست است! مدل ها، اندازه ها و ویژگی های بیشتری وجود دارد که می توانید تصور کنید، و یکی از آنها برای خانه شما مناسب است.

در این مقاله ما 3 راه حل بزرگ تهویه مطبوع را بررسی خواهیم کرد که به شما کمک می کند خنک بمانید.

ac پنجره ای

این یک راه حل خنک کننده AC قابل حمل و سریع است. همچنین تاریخچه زیادی برای خود دارد.  پنجره AC تمام گرمای نزدیک خود را می گیرد و  بیرون می کند. آنها برای خنک کننده اتاق یک نفره یا برای آپارتمان های کوچک ایده آل هستند. توجه داشته باشید که آنها به جریان هوا وابسته هستند، هوایی که آن را هل می دهد نمی تواند از دیوارها یا درها عبور کند تا فضا/اتاق دیگر را خنک کند.

اگر به دنبال خنک کردن بیش از یک اتاق یا یک فضای بسیار بزرگ هستید، باید به یک سیستم AC مرکزی یا نصب چندین AC پنجره نگاه کنید. AC پنجره دارای مزیت قیمت پایین و نصب آسان است. آنها به طور متوسط حدود 16-20 اینچ عرض، 15-20 اینچ طول و 16-20 اینچ ارتفاع دارند. دامنه ابعاد همچنین تضمین می کند که شما یکی را پیدا خواهید کرد که متناسب با پنجره شما باشد. اگر با ابزارها مسلط هستید، احتمالاً می توانید خودتان آن را نصب کنید. اگر ترجیح می‌دهید شخص دیگری کار را انجام دهد، یک کارشناس می‌تواند با قیمت نسبتاً پایین یکی را نصب کند.

برای نصب AC پنجره این مراحل آسان را دنبال کنید:

 • پنجره ای را که در آن AC نصب می شود باز کنید
 • AC را در فضایی قرار دهید که کنترل ها رو به شما باشد.
 • آن را در جای خود پیچ کنید
 • پرده های جانبی AC را باز کنید تا فضای بلا استفاده را بپوشانید
 • AC خود را به برق وصل کنید و اجازه دهید اتاق شما خنک شود!

همچنین AC قابل حملی وجود دارد که شبیه AC پنجره کار می کند، انتظار داشته باشید که در اتاق شما بنشینند و یک شلنگ تا پنجره امتداد داشته باشند.

AC پنجره زمانی عالی است که سعی می کنید تهویه مطبوع سریع را به یک منطقه کوچک با بودجه محدود کنید. با این حال، درک محدودیت های آنها برای جلوگیری از ناامیدی مهم است. تا زمانی که انتظارات شما فقط خنک کردن فضا/اتاقی باشد که AC پنجره در آن قرار دارد، از این راه حل کاملا راضی خواهید بود. اگر به یک راه حل خنک کننده قدرتمندتر نیاز دارید، به یکی از گزینه هایی که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد نیاز دارید.

کولر گازی اسپلیت

اسپلیت AC مانند AC پنجره روی استروئیدها است. آنها همان خنک کننده اتاق/تک فضا را ارائه می دهند که AC پنجره انجام می دهد، اما با ظرفیت بالاتر.

آنها همچنین با راندمان بالا، به اندازه 25 SEER کار می کنند. این به شما کمک می کند تا در درازمدت با صرفه جویی در مصرف انرژی، بازگشت سرمایه خوبی داشته باشید. با این حال، با چنین مزایایی هزینه ها و تقاضای فضا افزایش می یابد. یک اسپلیت AC از دو جزء تشکیل شده است، یونیت سر داخلی و کندانسور خارجی. این دو جزء همچنین باید توسط لوله های مسی به نام خط مبرد به هم متصل شوند.

برای اینکه تصوری از اندازه معمولی داشته باشید، یونیت بیرونی آن یک تخلیه جانبی است که هوا را به طرفین فشار می دهد تا به سمت بالا و مستطیلی است. توجه داشته باشید، اکثر تولیدکنندگان دارای هد یونیت‌هایی با اندازه‌های مشابه هستند، با این حال تولیدکنندگان مختلف اندازه‌های AC در فضای باز دارند که می‌تواند بسیار متفاوت باشد. به عنوان یک نتیجه از پیچیدگی بیشتر سیستم اسپلیت AC، توصیه می کنیم یک مکانیک تهویه مطبوع مجاز سیستم خود را نصب کنید. نصب ضعیف این سیستم ها می تواند منجر به عملکرد ضعیف و خرابی زودرس شود.

هزینه اولیه اولیه برای نصب اینها بیشتر از پنجره و AC است و می تواند حتی از یک سیستم مرکزی بیشتر باشد. این مشکل مخصوصاً در صورتی که چندین یونیت سرپوشیده را در نظر بگیرید، مشکل ساز است. اگر می خواهید کل خانه خود را خنک کنید، اغلب این اتفاق می افتد. هر واحد سر فقط منطقه جداگانه خود را خنک می کند. برای خنک کردن اتاق های دیگر، باید یونیت های سر جداگانه در آنجا نصب کنید. هر فضایی که یونیت سر خود را نصب کرده است، به منطقه جداگانه خود تبدیل می شود و به شما امکان می دهد به خنک کننده منطقه برسید. این بزرگترین مزیت با تقسیم AC است زیرا هر منطقه می تواند روی دمای خود تنظیم شود. این تضمین می کند که مناطق دارای هد یونیت به درستی خنک شوند. برخلاف AC مرکزی که به مجرای خانه متکی هستند و ممکن است اتاق هایی داشته باشند که خنک کننده ناکافی باشند. اسپلیت AC برای خنک‌کردن خانه‌های مفهومی باز با چند اتاق یا اتاق‌هایی که درها را می‌توان باز گذاشت و به هوا اجازه عبور داده و این فضاها را خنک کرد، عالی است. با این حال، اگر خانه شما اتاق های زیادی دارد و این اتاق ها نمی توانند درهایشان را باز بگذارند، یک AC مرکزی بهتر است نیازهای شما را برآورده کند.

کولر گازی مرکزی

این یکی از رایج ترین راه حل های خنک کننده برای خانه های مسکونی است. AC مرکزی امکان خنک سازی و رطوبت زدایی کامل خانه شما را فراهم می کند. AC مرکزی شما مانند کوره شما متکی به کانالی است که به هر اتاق/فضای جداگانه متصل می شود تا از خنک کننده مناسب اطمینان حاصل شود. همانطور که هوای گرم شده در هر اتاق جمع می شود و به کوره شما منتقل می شود، یک سیم پیچ خنک کننده هوا را قبل از اینکه در سراسر خانه به عقب رانده شود، خنک می کند. گرمای جذب شده توسط کویل خنک کننده (اواپراتور) از طریق خط مبرد منتقل می شود و در واحد خارجی (کندانسور) آزاد می شود. بهترین راه برای درک این مفهوم این است که بفهمیم سرما وجود سرما نیست، بلکه نبود گرما است. برای خنک کردن یک فضا، فقط باید گرمای آن فضا را بردارید و آن را در جای دیگری (بیرون) پرتاب کنید. عیب سیستم مرکزی این است که به شدت به کانال کشی وابسته است. اگر لوله کشی به اندازه نامناسب، نصب یا آسیب دیده باشد. خنک کننده به شدت کاهش می یابد.

نمایندگی تعمیرات کولرگازی و اسپیلیت در اصفهان

زمانی که خانه‌های قدیمی با اندازه کانال‌هایی که فقط برای گرمایش اندازه‌گیری شده‌اند، یک دستگاه تهویه‌ی مطبوع جدید خریداری می‌کنند، بسیار مشکل‌ساز می‌شود. کانال هایی که فقط برای گرمایش اندازه می شوند کوچکتر هستند و ممکن است ظرفیت حمل حجم بیشتری از هوای مورد نیاز برای تهویه مطبوع را نداشته باشند. این به ویژه برای طبقه دوم و سوم صادق است زیرا موتور دمنده شما در تلاش است تا هوای خنک سنگین‌تر را به این مناطق بالاتر فشار دهد. هنگام نصب تهویه مطبوع مهم است که مکانیک تهویه مطبوع داشته باشید که با طراحی کانال آشنا است و می تواند اطمینان حاصل کند که کانال برای راه حل AC مرکزی شما کافی است.

اگر تمام کانال کشی کافی باشد، نصب AC می تواند به جلو حرکت کند. در اینجا چگونه است:

 • بازیابی مبرد قدیمی در صورت تعویض و حذف AC قدیمی (هنگام ارتقاء سیستم قدیمی)
 • تعویض یا پاکسازی خط قدیمی مبرد نصب واحد اواپراتور داخلی بالای کوره
 • نصب واحد کندانسور در فضای باز
 • اتصال تمام خطوط به یونیت داخلی و خارجی
 • سیستم تمام آلاینده ها را جاروبرقی بکشید و از عدم نشتی اطمینان حاصل کنید
 • شارژ سیستم با مبرد و بالانس برای فشارهای مناسب

هزینه متوسط برای نصب صحیح کولر گازی در صورت عدم نیاز به تغییر کانال 4 تا 6 هزار دلار بسته به ظرفیت AC است. هنگامی که لوله کشی به درستی اندازه می شود و AC به درستی نصب می شود، می توانید انتظار خنک کننده مناسب را در سراسر خانه خود داشته باشید.

خلاصه

راه های مختلفی برای کولرگازی و اسپیلیت وجود دارد. هر کدام با مزایا و معایب منحصر به فرد خود. به طور خلاصه:

AC پنجره ای: ارزان، نصب آسان، برای فضاهای کوچک تکی مناسب است. برای آپارتمان‌ها، گرمایش تک فضایی و افرادی که به دنبال خنک ماندن با بودجه هستند خوب است.

اسپلیت AC: یک راه حل خنک کننده منطقه ای با راندمان بالا و خوب. برای خانه های مفهومی باز با چند اتاق خوب است که به دنبال سرمایه گذاری در راه حل بلندمدت هستند.

AC مرکزی: اگر در حال حاضر کانال کشی با اندازه مناسب دارید، سیستم خوبی است. ارزان تر از AC تقسیم شده برای خنک کردن کل خانه اگر هنوز هم می خواهید سرمایش کافی در سراسر خانه وجود داشته باشد.

امتیاز دهید post
مشکلت حل نشده؟
تیم دمای سبز در خدمت شماست تا مشکلات تعمیراتی لوازم سرمایشی و گرمایشی شما را حل کند.

نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *