تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

فهرست مطالب

چرا کولر گازی اینورتر انتخاب کنیم؟

وقتی نوبت به سرمایش و گرمایش هوای خانه می‌رسد، می‌خواهید با صرفه‌جویی در مصرف انرژی، سازگار با محیط‌زیست و مقرون‌به‌صرفه‌ترین تهویه مطبوع را انتخاب کنید و در عین حال محیط خانه‌ای راحت را با هوای تمیز و باکیفیت حفظ کنید.

فناوری اینورتر به دلیل بهره وری انرژی برتر، قابلیت سرمایش و گرمایش مداوم و کاهش سر و صدا، انتخابی مناسب برای صاحبان خانه است. اما سیستم های اینورتر چگونه کار می کنند و چرا بهتر از مدل های غیر اینورتر هستند؟

برای دریافت خدمات تعمیر کولرگازی در اصفهان با ما تماس بگیرید.

کولر گازی اینورتر چیست؟

تفاوت اصلی بین کولر گازی اینورتر و غیر اینورتر در طراحی موتور کمپرسور آن نهفته است. این جعبه ای است که بیرون از خانه یا آپارتمان شما با پنکه بزرگ گرد در آن قرار دارد. یک دستگاه تهویه مطبوع اینورتر از ریزپردازنده ها برای کنترل سرعت موتور کمپرسور خود برای مطابقت با خروجی مورد نیاز استفاده می کند. هنگامی که اتاق سرد یا گرم شد، یک تهویه مطبوع اینورتر سرعت موتور را کاهش می دهد تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود و دمای مورد نظر حفظ شود.

تعمیر کولر گازی اینورتر

همان طور که می دانیم از مهمترین وسایل لوازم خانگی دستگاه تهویه هوا می باشد که هم در تابستان و هم در زمستان قابل استفاده می باشد و دارای انواع مختلف و برندهای متفاوت می باشد امروزه ویژگی های یک کولر گازی خوب به عوامل مختلفی بستگی دارد که به لحاظ سرعت ، کارکرد آن و ماندگاری با هم متفاوت می باشند. کولرهای گازی اینورتری یکی از بهترین و به صرفه ترین کولرها می باشد.

کولر گازی اینورتر چگونه کار می کند؟

کولر گازی اینورتر

به فناوری اینورتر مانند کروز کنترل در خودرو فکر کنید. هنگامی که در بزرگراه رانندگی می کنید، کروز کنترل خود را برای حفظ سرعت ثابت تنظیم می کنید. سیستم کروز کنترل به صورت الکترونیکی دریچه گاز شما را کنترل می کند، به آرامی بر اساس شیب یا نزول جاده شتاب یا کاهش می دهد تا اطمینان حاصل شود که هرگز از سرعتی که تعیین کرده اید بالاتر یا پایین تر نمی روید. کروز کنترل برای مصرف سوخت عالی است و راحتی آن قابل بحث نیست. در مورد فناوری اینورتر هم همینطور.

کولر گازی بدون اینورتر

در مقابل، طرح‌های غیر اینورتر از موتورهای قدیمی‌تری استفاده می‌کنند که فقط می‌توانند با سرعت کامل کار کنند یا متوقف شوند. برای خنک کردن اتاق، یک موتور تهویه مطبوع غیر اینورتر با سرعت کامل کار می کند، سپس زمانی که دمای اتاق به حد مطلوب رسید خاموش می شود. هنگامی که درجه حرارت در اتاق شروع به افزایش می کند، موتور دوباره با گاز کامل وارد می شود تا شروع به خنک کردن اتاق به دمای مورد نظر کند.

معایب کولر گازی بدون اینورتر

این فرآیند خاموش و روشن مکرر کارایی کمتری دارد، نویز بیشتری تولید می‌کند، در قسمت‌های متحرک دستگاه سخت‌تر است و اجازه می‌دهد دمای اتاق به‌طور نامطلوب در نوسان باشد. قیاس کروز کنترل را برای طراحی غیر اینورتر اعمال کنید و می توانید درک کنید که چرا سیستم های تهویه مطبوع اینورتر برای راحتی بهتر و بهره وری انرژی انتخاب مناسبی هستند.

مقرون به صرفه بودن تهویه مطبوع اینورتر در مقابل غیر اینورتر چیست؟

پس چرا حتی یک کولر گازی غیر اینورتر را در نظر بگیرید؟ تنها استدلالی که طرفداران واحدهای غیر اینورتر دارند این است که خرید اولیه آنها ارزان تر است. این ممکن است در برخی موارد درست باشد، اما هزینه کلی تامین انرژی یک سیستم غیر اینورتر در طول عمر مورد انتظار بیش از 10 سال آن بسیار بیشتر از صرفه جویی در خرید اولیه خواهد بود.

اینورتر چیست؟

اینورتر یک فناوری صرفه جویی در مصرف انرژی است که با کنترل موثر سرعت موتور، عملکرد هدر رفته در تهویه مطبوع را از بین می برد. تهویه مطبوع دمای تنظیم شده را با خنک کردن زمانی که دمای اتاق از دمای تنظیم شده بالاتر می رود و گرمایش هنگامی که دمای اتاق به زیر دمای تنظیم شده می رسد، حفظ می کند. سرعت موتور در کولرگازی های نوع غیر اینورتر ثابت می ماند و با روشن و خاموش کردن موتور، دما تنظیم می شود که انرژی بیشتری مصرف می کند. در کولرگازی های نوع اینورتر، دما با تغییر دور موتور بدون روشن و خاموش کردن موتور تنظیم می شود.

در مقایسه با کولرهای گازی بدون اینورتر، کولرهای گازی دارای اینورتر تلفات برق کمتری دارند و می توانند در مصرف انرژی صرفه جویی کنند. اینورتر به تعدادی دیگر از قطعات از جمله باتری و پنل خورشیدی متصل است که برای تغذیه سیستم استفاده می شود. همچنین اطلاعاتی را از حسگرهایی دریافت می‌کند که سلامت باتری‌ها و پنل‌های خورشیدی شما را کنترل می‌کنند، بنابراین می‌تواند از عملکرد صحیح آنها مطمئن شود. اینورترها وظیفه مدیریت جریان برق بین شبکه برق خانه و بانک باتری یا پنل های خورشیدی شما را بر عهده دارند.

تفاوت دیگری که قابل ذکر است این است که مبرد مورد استفاده در AC غیر اینورتر، انتشار مضری را منتشر می کند که بر محیط زیست تأثیر منفی می گذارد. ACهای اینورتر مدرن از مبردهای کارآمدی مانند R32 استفاده می کنند که ظرفیت خنک کنندگی بهتری را فراهم می کند و همچنین انتشارات مضر کمتری برای محیط زیست منتشر می کند.

سرعت موتور چگونه کنترل می شود؟

موتور توسط آهن ربا و جریان الکتریکی کار می کند.

موتور از دو نوع آهنربا تشکیل شده است.

یکی آهنربای دائمی است که دارای نیروی مغناطیسی طبیعی است.

دیگری یک آهنربای الکتریکی است که توسط الکتریسیته نیروی مغناطیسی تولید می کند.

جهت جریان الکتریکی قطبیت آهنربای الکتریکی را تعیین می کند. قطب شمال (N) و جنوب (S) آهنربای الکتریکی توسط جهت جریان الکتریکی تعیین می شود. هنگامی که جهت جریان الکتریکی معکوس می شود، قطب شمال (N) و جنوب (S) نیز معکوس می شوند. موتور با تغییر جهت جریان الکتریکی می چرخد. هنگامی که آهنرباها با هم تماس پیدا می کنند، نیروی جاذبه بین قطب های N و S آهنرباها و نیروی دافعه بین قطب های N و N و قطب های S و S رخ می دهد. موتور از نیروهای جاذبه و دافعه ناشی از تغییر قطبیت آهنربای الکتریکی می چرخد. اینورتر برای تنظیم سرعتی که جهت جریان الکتریکی سوئیچ می شود استفاده می شود و سرعت چرخش موتور را تنظیم می کند. اینورتر موتور را با تغییر جهت جریان الکتریکی آهنربای الکتریکی می چرخاند. علاوه بر این، تنظیم سرعت چرخش در یک موتور نیز با کنترل دقیق سرعت سوئیچینگ انجام می شود.

تعمیر کولر گازی اینورتر

اینورتر AC چیست؟

اینورتر AC به سیستم های تهویه مطبوع با استفاده از فناوری اینورتر با کمپرسورها (دستگاه خنک کننده اصلی) اشاره دارد. این فناوری به تهویه مطبوع این امکان را می دهد که سرعت موتور کمپرسور را بسته به نیاز سرمایش یا گرمایش مورد نظر تغییر دهند. این انعطاف برای تغییر سرعت موتور به متعادل کردن بار برق AC کمک می کند و از این رو راندمان را افزایش می دهد.

کمپرسورهای تهویه مطبوع سنتی یا غیر اینورتر همیشه با سرعت کامل کار می کنند یا بسته به شرایط دمایی کاملاً متوقف می شوند.

اینورتر در مقابل راه حل تهویه مطبوع غیر اینورتر

دریچه خروجی جریان برق

AC غیر اینورتر چیست و چه تفاوتی بین آنها وجود دارد؟

به نظر می رسد این سؤال رایج مشتریان در هنگام تصمیم گیری در مورد نوع تهویه مطبوع باشد که می خواهند بخرند. اگرچه این روزها متوجه خواهید شد که بیشتر کولرگازی ها اینورتر هستند. اما چرا اهمیت دارد و چرا اینورتر سیستم بهتری است؟

اینورتر AC چگونه کار می کند؟

اینورتر AC معمولاً برای رسیدن به دمای مورد نظر زمان سریع‌تری می‌گیرد، کارآمدتر است و نویز کمتری دارد. بیایید ببینیم چرا این مورد است. بیایید نمونه ای از AC غیر اینورتر 10 کیلوواتی در مقابل AC مبتنی بر اینورتر 10 کیلوواتی را مثال بزنیم.

برای دریافت خدمات نصب کولرگازی در اصفهان با ما تماس بگیرید.

به طور کلی، یک کولر گازی اینورتر 10 کیلو وات حداکثر ظرفیت حدود 12 کیلو وات و حداقل ظرفیت آن حدود 3 کیلو وات است. بنابراین در یک روز گرم، کولر گازی اینورتر می‌تواند با ظرفیت 12 کیلووات شروع به کار کند، بنابراین اتاق را سریع‌تر از یک کولر گازی غیر اینورتر که همیشه دارای سرعت ثابت 10 کیلووات است خنک می‌کند. هنگامی که دمای مطلوب اتاق به دست آمد، اینورتر ac سرعت موتور را بین محدوده های 3 کیلو وات تا 10 کیلو وات کاهش داد تا دما را حفظ کند و در نتیجه برق کمتری مصرف کند. در مورد ac غیر اینورتر، با رسیدن به دمای مطلوب، موتور را به طور کامل متوقف می کند. با این حال، هنگامی که دمای اتاق دوباره شروع به افزایش می کند، موتور باید با ظرفیت کامل 10 کیلو وات روشن شود و در نتیجه برق بیشتری مصرف کند تا دوباره به دمای مورد نظر برسد. از آنجایی که موتور اینورتر AC همیشه با سرعت متغیر کار می کند، دمای اتاق کاملاً ثابت است و در طولانی مدت انرژی کمتری مصرف می کند. از طرف دیگر، به دلیل ویژگی های همه یا هیچ موتور، تغییرات بیشتری را در دمای اتاق و مصرف انرژی تجربه خواهید کرد.

مزایای اینورتر AC:

کاهش قبوض انرژی و برق.

همانطور که از مثال بالا می بینیم، دلیل اصلی محبوبیت آنها این است که در درازمدت پول شما را در قبوض انرژی و برق صرفه جویی می کنند. در بیشتر موارد، سیستم تهویه مطبوع اینورتر گرانتر و در عین حال بسیار کارآمدتر خواهد بود. معمولاً در ابتدا کمی بیشتر پول خرج کنید تا در بلندمدت پول بیشتری پس انداز کنید. در نهایت راندمان واحد هزینه خود را در صرفه جویی در مصرف انرژی پرداخت خواهد کرد. بر اساس برنامه رتبه‌بندی انرژی E3 یا استرالیا، AC مبتنی بر اینورتر زمانی که در عملکرد بار جزئی کار می‌کند، یعنی نه در سطح خروجی اوج، که در اکثر موقعیت‌های خانگی رایج است، بسیار کارآمد است. این به این دلیل است که تهویه مطبوع اینورتر می تواند با سرعت متغیر کار کند، به این معنی که کمپرسور مجبور نیست دائماً با سرعت کامل کار کند.

سطح نویز

به طور مشابه، یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب کولر گازی شما نویز است. یک اینورتر در حالی که در حالت توان کمتر کار می کند صدای کمتری تولید می کند و اینورتر مانند یک غیر اینورتر همیشه روشن و خاموش نمی شود. AC غیر اینورتر چرخه راه‌اندازی و توقف کمپرسور را طی می‌کند، بنابراین هر بار که کمپرسور روشن می‌شود، می‌توانید صدایی را بشنوید.

سرمایش یا گرمایش سریعتر

همانطور که در مثال بالا بحث کردیم، اینورتر AC 10 کیلوواتی معمولاً این توانایی را دارد که در ابتدا با 12 کیلووات یا بیشتر (بسته به مشخصات فنی) کار کند تا به دمای مطلوب برسد. در حالی که AC غیر اینورتر تنها می تواند حداکثر با توان 10 کیلو وات کار کند. از این رو، اینورتر AC زمان کمتری برای رسیدن سریعتر به دمای مطلوب خواهد داشت.

تعمیر و نگهداری کمتر

به دلیل کارکرد مداوم کمپرسور در یک اینورتر AC، فشار کمتری بر بار برق و اجزای AC وارد می‌کند. از این رو، AC تمایل بیشتری به ماندگاری دارد. در حالی که در AC غیر اینورتر، کمپرسور همیشه در اوج بار قدرت کار می کند. علاوه بر این، ویژگی‌های شروع و توقف پیوسته AC غیر اینورتر نیز در مقایسه با موتور مبتنی بر معکوس، تقاضای بیشتری را برای قطعات AC ایجاد می‌کند.

امتیاز دهید post
مشکلت حل نشده؟
تیم دمای سبز در خدمت شماست تا مشکلات تعمیراتی لوازم سرمایشی و گرمایشی شما را حل کند.

نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *