تفاوت یخچال اینورتر و یخچال معمولی

یخچال با فناوری اینورتر

فهرست مطالب

تفاوت یخچال اینوتر و معمولی

کمپرسور «قلب» یک یخچال است. کمپرسور یخچال یکی از چهار جزء اصلی است که باعث کارکرد یخچال می شود. وظیفه کمپرسور فشرده سازی و کنترل جریان مبرد است. کمپرسور گاز کم فشار را از اواپراتور دریافت می کند و آن را به گاز فشار قوی تبدیل می کند. با فشرده شدن گاز و افزایش فشار، دما افزایش می یابد. در واقع کمپرسور یکی از اجزا اصلی هر سیستم تبادل دما است. یخچال‌های نسل جدید غالبا به تکنولوژی اینورتر مجهز شده اند.

نسل جدید یخچال ها

از لوکس بودن لوازم خانگی گرفته تا ضروری ترین آنها، نمی توانید به زندگی بدون یخچال فکر کنید. برخلاف سایر لوازم خانگی، یخچال‌ها 7×24 کار می‌کنند و انرژی زیادی مصرف می‌کنند که می‌تواند منجر به قبض‌های بالای برق شود. در قلب یخچال و فریزر مهمترین بخش، کمپرسور است. نقش عمده ای در خنک سازی و حفظ دمای داخل یخچال دارد.

در چند سال گذشته، پیشرفت های زیادی در فن آوری کمپرسور صورت گرفته است. دلیل اصلی تغییرات در استانداردهای رتبه بندی EER (نسبت بازده انرژی) بوده است که نشان دهنده بهره وری انرژی یخچال ها و سایر وسایل است. با استاندارد رتبه‌بندی ISEER (نسبت بهره‌وری انرژی فصلی هند) که به تازگی معرفی شده است، مدل‌های یخچال قدیمی‌تر به تدریج کنار گذاشته می‌شوند. از این رو، اکثر سازندگان یخچال، فناوری کمپرسور اینورتر را معرفی کرده اند. این فناوری عملکرد یخچال های مدرن را دوباره تعریف می کند. بنابراین فناوری اینورتر دقیقا چیست و چرا یخچال بعدی شما باید آن را داشته باشد؟

یخچال با فناوری اینورتر

کمپرسور استاندارد در مقابل کمپرسور اینورتر

کمپرسور نقش مهمی در خنک کردن و تنظیم دمای داخل یخچال دارد. این به حذف گرمای داخل یخچال کمک می کند تا مواد غذایی، سبزیجات و نوشیدنی های ذخیره شده را برای مدت طولانی تری تازه نگه دارد. یخچال های قدیمی تر دارای کمپرسورهای با سرعت ثابت بودند. این کمپرسورها از یک منطق ساده روشن و خاموش پیروی می کردند. این بدان معناست که یک کمپرسور استاندارد در اوج بار کار می کند تا زمانی که به دمای مطلوب برسد و سپس به طور کامل خاموش شود. هنگامی که دمای داخل یخچال کاهش می یابد، دوباره در اوج عملکرد کار می کند. این فرآیند روشن/خاموش انرژی زیادی مصرف می‌کند، همچنین محیط اطراف را گرم می‌کند و نویز دارد.

کمپرسورهای اینورتر دیجیتال در یخچال های امروزی بسته به نیازهای خنک کننده به تدریج سرعت خود را افزایش و کاهش می دهند. برخلاف کمپرسورهای استاندارد که همیشه روشن و خاموش می مانند، کمپرسورهای اینورتر دیجیتال با سرعت متغیر کار می کنند. این کمپرسورها گاهی به کندی کار می کنند، گاهی اوقات سریعتر کار می کنند و برای مدیریت دمای داخل یخچال مشکلی ندارند. فناوری اینورتر دیجیتال مهم ترین اختراع است و همچنین بسیار محبوب است. این فناوری را هم در یخچال های بدون یخ زدگی و هم در انواع خنک کننده مستقیم پیدا می کنید

فناوری اینورتر چیست؟

فناوری اینورتر در واقع یک قطعه الکترونیکی است که برای کارآمدتر کردن یک سیستم به کار می رود. بسیاری از دستگاه های برودتی و تهویه مطبوع از آن استفاده می کنند، اما شما آن را در سایر لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی، خشک کن و ماشین ظرفشویی نیز خواهید یافت.

فناوری اینورتر چگونه کار می کند؟

یک موتور با فناوری اینورتر برای رسیدن به دمای مطلوب در حرکت مداوم و حداقل نگه داشته می شود. وقتی کمپرسور روشن می شود فقط باید شتاب بگیرد تا در کمترین زمان ممکن به دمای مطلوب برسد، پس از رسیدن به این دما کمپرسور خاموش نمی شود. تنظیم کننده حداقل سرعت ممکن مورد نیاز برای ثابت و پایدار نگه داشتن آن را تعدیل می کند و فقط در صورت لزوم فعال می شود. بنابراین موتور فقط زمانی خاموش می شود که دستگاه را خاموش کنید.

این رویکرد بازده تنش به این معنی است که حداقل انرژی برای دستیابی به دمای مطلوب در حالی که از الکتریسیته کمتر استفاده می‌شود، استفاده می‌شود.

مزیت اصلی آن این است که با کنترل سرعت کمپرسور قابلیت خود تنظیمی را دارد.

مزایای فناوری کمپرسور اینورتر

یخچال های با تکنولوژی کمپرسور اینورتر مزایای آشکاری نسبت به یخچال هایی با کمپرسورهای استاندارد دارند:

کنترل بهتر دما

یخچال های مجهز به کمپرسور اینورتر دیجیتال دارای کنترل دقیق دما هستند. آنها به طور خودکار بر اساس دمای محیط، حالت کار و واریانس دمای ناشی از باز و بسته شدن درب یخچال، سرعت های کم و زیاد را تنظیم می کنند. یخچال های اینورتر می توانند دمای ثابت تری نسبت به کمپرسورهای استاندارد حفظ کنند، بنابراین غذای شما برای مدت طولانی تری تازه تر می ماند.

مصرف برق کمتر و بهره وری انرژی

برخلاف کمپرسورهای استاندارد که برای حفظ دما تلاش می کنند، کمپرسورهای اینورتر دیجیتال کارآمدتر کار می کنند. این کمپرسورها بی انتها کار می کنند و در مواقعی که نیاز به سرمایش کمتر است سرعتشان کاهش می یابد. این به صرفه جویی در مصرف برق در مقایسه با کمپرسورهای استاندارد کمک می کند. یخچال های دارای کمپرسورهای اینورتر انرژی کمتری نسبت به کمپرسورهای سنتی مصرف می کنند.

عملکرد بی صدا

اگر متوجه شده اید، یخچال های قدیمی تر صدا و لرزش دارند. این زمانی اتفاق می افتد که کمپرسور به طور مکرر در طول فرآیند خنک سازی شروع به کار کند و متوقف شود. یخچال هایی که دارای کمپرسور اینورتر هستند، به دلیل سرعت عملکرد پایین و متعادل، صدای کمتری دارند. کمپرسورهای اینورتر در مقایسه با کمپرسورهای استاندارد بی‌صدا هستند، بنابراین نیازی به کار با پر سروصدا یخچال نخواهید داشت.

طول عمر بیشتر

از آنجایی که کمپرسورهای اینورتر به تدریج سرعت را کم و زیاد می کنند، کمتر دچار سایش و پارگی می شوند. آنها در مقایسه با یخچال هایی با کمپرسورهای استاندارد دوام بیشتری دارند. اکثر برندهای معروف یخچال 10 سال ضمانت کمپرسورهای اینورتر دیجیتال خود را ارائه می دهند. کمپرسورهای اینورتر بیشتر از کمپرسورهای استاندارد عمر می کنند، بنابراین ممکن است نیازی به تعویض/تعمیر یخچال خود نداشته باشید.

یخچال معمولی چگونه کار می کند؟

کمپرسورهای معمولی سرعت ثابتی دارند و می توانند روشن یا خاموش شوند و هیچ چیز در این بین وجود ندارد. بنابراین کمپرسور بدون توجه به شرایط جوی یا بار داخل یخچال یا با پتانسیل کامل کار می کند یا اصلاً کار نمی کند. کمپرسورهای سنتی هنگام روشن شدن صدای مشخصی دارند و وقتی کمپرسور خاموش است بی صدا می شوند. لحظه ای که دمای داخل یخچال شما از دمای دلخواه بالاتر می رود. کمپرسور روشن می شود و پس از رسیدن به دما خاموش می شود. و مصرف برق با عملیات روشن و خاموش مکرر بیشتر است. این دلیل اصلی عدم کارایی کمپرسورهای سنتی در مصرف انرژی است.

فناوری اینورتر در یخچال چیست؟

کمپرسور با تکنولوژی اینورتر دارای کمپرسور با سرعت متغیر است. این کمپرسور را قادر می سازد تا کارایی خود را مطابق با دمای بیرون و بار یخچال تنظیم کند. کمپرسور اینورتر روشن و خاموش نمی شود اما با سرعت های متفاوت کار می کند. یک کمپرسور اینورتر مجهز به جریان مستقیم بدون جاروبک یا موتورهای BLDC است که کمپرسور را قادر می‌سازد با سرعت‌های مختلف کار کند.

به عنوان مثال، در یک روز آفتابی گرم که دمای بیرون بالاست یا یخچال بیش از حد بار است. کمپرسور با حداکثر سرعت کار می کند تا به دمای مطلوب برسد. و در طول شب یا در روز خنک کمپرسور با حداقل سرعت کار می کند تا دمای مورد نظر را حفظ کند. این کار خاموش یا روشن شدن مکرر یخچال را از بین می برد و به صرفه جویی زیادی در مصرف انرژی کمک می کند.

کمپرسورهای اینورتر در مقایسه با کمپرسورهای معمولی حدود 30 درصد بازده انرژی بیشتری دارند. اگرچه یخچال های با این فناوری نسبتاً گران هستند اما در دراز مدت به صرفه جویی زیادی در قبض برق شما کمک می کنند.

یخچال با فناوری اینورتر

مزایای داشتن یخچال اینورتر

فناوری اینورتر در یخچال ها برای صرفه جویی در مصرف انرژی و افزایش طول عمر یخچال شما طراحی شده است. کمپرسورهای اینورتر گرانتر از کمپرسورهای استاندارد هستند، اما انرژی کمتری مصرف می کنند و کارایی بیشتری دارند. کمپرسورهای اینورتر نیز عمر طولانی تری دارند، بنابراین ممکن است با گذشت زمان شاهد بازگشت سرمایه خود باشید.

یخچال اینورتر در مقابل یخچال معمولی

کمپرسورهای اینورتر به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سرعت خود را تغییر دهند تا دقیقاً با تقاضای خنک‌کننده مطابقت داشته باشند، به این معنی که انرژی کمتری مصرف می‌کنند و بی‌صداتر از کمپرسورهای معمولی کار می‌کنند. در یک یخچال معمولی، کمپرسور یا با قدرت کامل کار می کند یا اصلا کار نمی کند. این به این معنی است که حتی زمانی که یخچال فقط برای حفظ اختلاف دما کمی لازم است (مثلاً وقتی فقط چند مورد در یخچال وجود دارد)، کمپرسور همچنان از حداکثر توان استفاده می کند.

در مقابل، یک کمپرسور اینورتر سرعت خود را برای مطابقت با دمای مورد نیاز تنظیم می کند. بنابراین، اگر تنها به مقدار کمی خنک کننده نیاز باشد، کمپرسور اینورتر به کندی کار می کند و انرژی کمتری مصرف می کند. هنگامی که نیاز به خنک کننده بیشتر باشد (مثلاً وقتی برای اولین بار درب را باز می کنید)، کمپرسور اینورتر سرعت خود را افزایش می دهد تا توان مورد نیاز را تامین کند و سپس کند می شود. به طور کلی، این بدان معناست که یک یخچال اینورتر کارآمدتر از یخچال معمولی است، زیرا فقط از مقدار انرژی لازم برای حفظ دمای مورد نظر استفاده می کند. یخچال‌های اینورتر نیز نسبت به یخچال‌های معمولی بی‌صداتر هستند، زیرا در بیشتر مواقع با سرعت پایین‌تری کار می‌کنند.

معایب یخچال اینورتر

هیچ ضرر واقعی برای خرید یخچال اینورتر وجود ندارد. تنها نکته ای که می توان آن را به عنوان یک نقطه ضعف در نظر گرفت این است که این یخچال ها کمی گران هستند. یخچال های با فناوری اینورتر در مقایسه با یخچال های با کمپرسورهای سنتی نسبتاً گران هستند. اگرچه در نهایت حدود 30 درصد در قبض برق خود صرفه جویی می کنید و این هزینه دارد. یخچال های اینورتر معمولاً 15 تا 30 درصد گران تر از یخچال های سنتی هستند.

آیا یخچال اینورتر برای من مناسب است؟

بنابراین، آیا باید یخچال اینورتر بخرید؟ اگر به دنبال گزینه ای کم مصرف تر هستید، یخچال اینورتر انتخاب خوبی است. یخچال‌های اینورتر نیز معمولاً بی‌صداتر از یخچال‌های سنتی هستند، بنابراین اگر سروصدا نگران‌کننده است، یخچال اینورتر ممکن است راه حلی باشد. البته به خاطر داشته باشید که یخچال های اینورتر معمولاً دارای قیمت بالاتری نسبت به یخچال های سنتی هستند.

در نهایت، تصمیم گیری در مورد خرید یا عدم خرید یخچال اینورتر به ترجیح شخصی بستگی دارد. اگر به دنبال گزینه ای کم مصرف تر هستید و نگران قیمت بالاتر نیستید، یخچال اینورتر انتخاب خوبی برای شماست.

چرا باید از فناوری اینورتر بهره ببریم؟

برخی از مزایای اصلی سیستم اینورتر به شرح زیر است:

1) باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود: با نگه داشتن همیشه سرعت کمپرسور به حداقل، برق کمتری مصرف می شود. این به این دلیل است که روشن و خاموش کردن تجهیزات معمولاً انرژی بیشتری مصرف می کند: فناوری اینورتر با حفظ حداقل سرعت از این امر جلوگیری می کند و بین 25 تا 50 درصد کمتر از دستگاه های سنتی مصرف می کند.

2) راحتی: سیستم های تهویه مطبوع با استفاده از فناوری اینورتر زمان کمتری برای رسیدن به دمای مورد نظر و حفظ آن در طول زمان نیاز دارند تا از تغییرات ناگهانی دما جلوگیری شود. و با حداقل نگه داشتن سرعت، این دستگاه‌ها ساکت‌تر می‌شوند که بر انتشار نویز تأثیر می‌گذارد.

3) صرفه جویی در تعمیر و نگهداری: اگرچه قطعات و سیستم های تجهیزاتی که از فناوری اینورتر استفاده می کنند نسبت به نمونه های سنتی پیچیده تر و در نتیجه گران تر هستند، اما معمولاً آسیب کمتری می بینند. اولاً، زیرا نیازی به خاموش و روشن شدن ندارند. ثانیاً زیرا حداقل سرعت لازم برای کمپرسور را حفظ می کنند و در نتیجه از خرابی های ناشی از استفاده جلوگیری می کنند. این بدان معناست که دستگاه هایی که از فناوری اینورتر استفاده می کنند معمولاً عمر مفید بیشتری نسبت به دستگاه هایی که از آن استفاده نمی کنند دارند.

امتیاز دهید post
مشکلت حل نشده؟
تیم دمای سبز در خدمت شماست تا مشکلات تعمیراتی لوازم سرمایشی و گرمایشی شما را حل کند.

نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *