دلایل احتمالی خنک نکردن کولرگازی

دلایل احتمالی سرد نکردن کولرگازی

فهرست مطالب

دلایل احتمالی خنک نکردن کولرگازی

چیزی که در یک روز گرم تابستان کمتر می خواهید، یک دستگاه تهویه مطبوع است که نتواند خنک شود. دلایل مختلفی می تواند پشت مشکل خنک نشدن AC باشد که برخی از آنها نقص فنی و برخی غیر فنی هستند.

سیستم های تهویه مطبوع چیزی بیش از یک واحد کندانسور (واحد AC یا پمپ حرارتی) هستند که خارج از خانه شما قرار دارد. سیستم های تهویه مطبوع معمولی دارای قطعات متحرک زیادی هستند، از جمله یک واحد کنترل هوای داخلی (کوره یا فن کویل)، یک کویل اواپراتور، فیلتر هوا، ترموستات و لوله مسی (خطوط مبرد) که واحدهای داخلی و خارجی را به هم متصل می کند. بنابراین تعدادی از پاسخ ها برای این سوال وجود دارد که “چرا کولر من خانه را خنک نمی کند؟” اما این فقط به این دلیل که سیستم شما خنک نمی‌شود، به معنای تعمیرات گران‌قیمت AC یا تعویض کل سیستم نیست.

دلایلی که AC شما خنک نمی شود

از مسائل بسیار ساده‌ای مانند تنظیم نادرست ترموستات یا فیلتر کثیف… گرفته تا یک وضعیت پیچیده‌تر که نیاز به تعویض قطعات دارد… دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود سیستم تهویه مطبوع شما کار کند، اما دما را پایین نیاورد.  در اینجا برخی از مواردی را که باید قبل از تماس با یک متخصص در اینجا بررسی کنید، بیان می کنیم.

ترموستات نادرست تنظیم شده است

وقتی متوجه شدید که خانه شما کمی گرمتر از حد معمول است، ابتدا تنظیمات ترموستات را بررسی کنید. مطمئن شوید که تنظیم شده است تا خنک شود. اگر ترموستات روی خنک شدن تنظیم شده است، تنظیم دما را بررسی کنید تا مطمئن شوید کسی آن را تغییر نداده است. اگر خاموش است، روی حرارت تنظیم شده یا روی فن ثابت تنظیم شده است (گاهی اوقات به سادگی با برچسب “روشن”) تنظیم شده است، آن را به حالت خنک کننده برگردانید. پس از روشن شدن سیستم، چند دقیقه صبر کنید، سپس هوای سرد از رجیسترها را چک کنید. اگر سرد است، مشکل حل شده است.

فیلتر هوای کثیف

کولرگازی شما ممکن است شامل یک فیلتر هوا باشد که در داخل یا اطراف واحد کنترل هوای داخلی قرار دارد. فیلتر کثیفی، گرد و غبار و سایر ذرات معلق در هوا را هنگام ورود به واحد هواساز جذب می کند. اجزای داخل سیستم را تمیزتر نگه می دارد و کارآمدتر عمل می کند و می تواند به تمیزتر شدن هوای خانه شما نیز کمک کند. فیلتر هوای کثیف می تواند جریان هوا را مسدود کرده و خنک کننده خانه شما را کاهش دهد. در موارد شدیدتر می تواند باعث خاموش شدن کامل سیستم شود.

اگر ترموستات شما بررسی شد و هنوز هوای خنک ندارید، فیلتر هوای سیستم خود را پیدا کنید، سیستم را خاموش کنید، فیلتر را بردارید و بررسی کنید. اگر بعد از اینکه مطمئن شدید که فیلتر هوای تمیزی دارید و تهویه مطبوع مرکزی خانه شما را خنک نمی‌کند، باید کمی عمیق‌تر بگردید تا مشکل را پیدا کنید.

نمایندگی تعمیر کولرگازی در اصفهان

واحد کندانسور مسدود شده است

سیستم تهویه مطبوع مرکزی شما احتمالاً شامل یک واحد کندانسور در فضای باز است. قسمت بیرونی واحد کندانسور دارای یک سیم پیچ بزرگ در فضای باز است که قسمت اعظم قسمت بیرونی واحد را می پوشاند. این سیم پیچ شامل یک سری “باله” فلزی نازک است که با فاصله بسیار محکمی در کنار هم قرار گرفته اند. اگر کولر گازی شما کار می کند، اما دمای داخل آن را کاهش نمی دهد، یک مشکل می تواند مسدود شدن یا گرفتگی سیم پیچ کندانسور باشد. هنگام کارکرد صحیح، فن کندانسور هوا را از طریق کویل کندانسور به داخل واحد بیرونی می کشد تا انرژی گرمایی را از خانه شما خارج کند. خاک، چمن و سایر زباله های موجود در هوا می توانند بین باله ها جمع شوند و سیم پیچ را مسدود کنند. کویل کثیف می تواند منجر به کاهش بهره وری انرژی، کمبود هوای خنک از رجیسترها، یا در موارد شدید، خاموش شدن کامل سیستم یا آسیب به کمپرسور در اثر استفاده بیش از حد شود. می‌توانید کویل را با پاک کردن زباله‌ها، پاک کردن کویل با احتیاط با جاروبرقی با جاروبرقی یا به آرامی با شلنگ تمیز کنید. اگر سیستم شما هنوز خنک نمی‌شود، احتمالاً وقت آن رسیده که با یک متخصص تماس بگیرید.

پمپ حرارتی آسیب دیده

در برخی موارد، واحد بیرونی شما ممکن است یک پمپ حرارتی باشد. یک پمپ حرارتی دقیقاً مانند یک کولرگازی به نظر می رسد، با اجزای مختلف داخل آن که به آن اجازه می دهد هم خانه شما را خنک و هم گرم کند. در عملیات خنک‌کننده، درست مانند واحد کندانسور سیستم تهویه مطبوع عمل می‌کند و در معرض همان مشکلات است – کثیف، گرفتگی کویل، کویل یخ‌زده، نشت مبرد، خرابی کمپرسور و غیره. اگر سیستم پمپ حرارتی شما خنک نمی‌شود، ترموستات را بررسی کنید. تنظیمات، فیلتر هوا و واحد کندانسور برای مسائلی که قبلا توضیح داده شده است.

کویل اواپراتور یخ زده است

جزء داخلی سیستم تهویه مطبوع مرکزی شما شامل یک کویل اواپراتور خواهد بود. اگر یونیت داخلی شما یک کوره است، کویل اواپراتور در کابینت خودش، بیرون از کوره قرار می گیرد. اگر یونیت داخلی یک فن کویل است (معمولاً به عنوان بخشی از سیستم پمپ حرارتی)، کویل اواپراتور در داخل کابینت فن کویل قرار می گیرد. هوای گرم داخل از طریق کویل اواپراتور عبور می کند که در آن انرژی گرمایی و رطوبت از هوا حذف می شود. سپس هوای خنک تر و راحت تر به خانه شما بازگردانده می شود. علائم کویل اواپراتور یخ زده عبارتند از:

  • ایجاد یخ در لوله مسی مبرد که از کابینت کویل می آید
  • سرمایش ناکافی
  • قبوض آب و برق بالاتر
  • زهکشی بیش از حد میعانات در نزدیکی واحد داخلی شما
  • در موارد شدید، ایجاد یخ زدگی روی لوله مبرد خارجی یا واحد بیرونی

از آنجا که دسترسی به کویل اواپراتور دشوار است، حل مسائل مربوط به کویل اواپراتور منجمد به بهترین وجه توسط یک متخصص  از مجموعه دمای سبز انجام می شود.

نشتی مبرد

مبرد یک ماده شیمیایی است که برای فرآیند خنک سازی حیاتی است. از طریق سیم پیچ داخلی و خارجی سیستم جریان می یابد، از حالت مایع به گاز تبدیل می شود، انرژی گرمایی و رطوبت را از هوای داخل خانه می گیرد و آن را به بیرون رها می کند. بسته به شدت آن، نشت مبرد می تواند به کولر گازی شما کمک کند که هوای سرد دمیده نشود، سیستم شما ممکن است برای مدت زمان طولانی تری بدون خنک کردن کافی خانه کار کند، یا می تواند باعث خرابی یا خرابی کمپرسور و خاموش شدن کامل سیستم شود. بررسی و حل مسائل مربوط به سطوح مبرد در سیستم شما یکی دیگر از خدمات مجموعه تعمیراتی دمای سبز است.

مرکزتعمیرات کولر گازی در اصفهان

تهویه مطبوع کم اندازه

تهویه مطبوع بر اساس میزان سرمایش محیط اندازه گیری می شود. در شرایط متوسط، ممکن است متوجه هیچ مشکلی در یک کولر گازی کوچک نشوید. با این حال، با افزایش دمای بیرون، AC شما ممکن است برای مدت طولانی کار کند و برای خنک نگه داشتن شما تلاش کند. ممکن است بتوانید اندازه کولرگازی خود را از روی اطلاعات رتبه بندی روی صفحه کابینت تعیین کنید، اما تعیین اینکه آیا “اندازه مناسب” برای خانه شما است یا خیر دشوار خواهد بود. تعدادی از عوامل در تعیین اندازه یک سیستم برای خانه شما دخیل هستند، از جمله متراژ مربع، کیفیت ساخت و ساز و عایق، آب و هوای محلی و موارد دیگر.

اگر اندازه سیستم شما کم است، ممکن است با افزودن یک واحد بدون کانال برای کمک به «نقاط داغ»، خنک‌سازی در مناطق مشکل‌دار فراهم شود. یا شاید بهتر باشد سیستم را با سیستمی جایگزین کنید که اندازه درستی دارد. بهترین راه برای رسیدگی به مسائل مربوط به اندازه، تماس با یک متخصص  تعمیرکار واجد شرایط است که می تواند خانه شما و ظرفیت خنک کننده بهینه آن را به دقت ارزیابی کند.

بیشتر بخوانید:

نمایندگی نصب کولرگازی و اسپیلیت در اصفهان

مرکز نمایندگی نصب کولرگازی و اسپیلیت در اصفهان

نمایندگی تعمیرات یخچال در اصفهان

نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی ال جی در اصفهان

تعمیر پکیج ایران رادیاتوز

امتیاز دهید post
مشکلت حل نشده؟
تیم دمای سبز در خدمت شماست تا مشکلات تعمیراتی لوازم سرمایشی و گرمایشی شما را حل کند.

نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *