راه اندازی مجدد کولر گازی در تابستان

راه اندازی مجدد کولر گازی در تابستان

فهرست مطالب

با آغاز فصل تابستان و گرما اکثر افراد به دنبال راه اندازی سیستم سرمایش کولر گازی هستند که این موضوع نیاز به بررسی دارد. کولر گازی در مدت طولانی غیر فعال است که در ابتدای کار باید آن را چک کنید. راه اندازی سیستم سرمایش کولر گازی اولین اقداماتی است که باید در حین اوایل مرحله از آن استفاده کرد تا بتوان در ایرادات جزئی موجود در آن برطرف کرد.

چنانچه سوالی در زمینه ی خدمات تعمیر کولر گازی در اصفهان دارید، تماس بگیرید.

چگونگی راه اندازی مجدد کولر گازی در تابستان

اولین قدم برای بررسی گاز کولر روشن کردن آن است که باید به این موضوع توجه نمود. برای حفظ سلامت قطعات و بالا رفتن عمر کولر گازی باید به صورت فصلی سرویس‌های منظمی برای دستگاه در نظر بگیرید تا در آینده با مشکلاتی نظیر خرابی قطعات اصلی کولر روبه رو نشوید. در فرآیند سرمایش کولر گاز، گاز موجود در کمپرسور متراکم می‌شود و با فشار بسیار بالا با سمت کندانسور حرکت می‌کند و با دست دادن گرما تبدیل به مایع می‌شود. مایع از کندانسور به راحتی عبور می‌کند و با افت شدید فشار روبه رو می‌شود و تبدیل به حالت دو فازی مایع و گاز می‌شود. مایع گاز بعد از ورود به قسمت اواپراتور از دمای محیط تاثیر می‌گیرد و حالت دو فازی خود را از دست داده و مجددا به حالت گازی تبدیل می‌شود تا سرمای به وجود آمده به لوله‌های اواپراتور به محیط منتقل داده شود.

بهترین زمان برای انجام سرویس کولر گازی فصل بهار است انجام این فرآیند باعث می‌شود شما از عیوب دستگاه خود مطلع شوید و برای رفع آن تلاش کنید. در زمان سرویس کاری دستگاه باید با نکات زیر توجه کنید از جمله:

 • برای انجام سرویس کولر گازی ابتدا برق اصلی دستگاه را قطع کنید
 • قاب جلوی کولر گازی را باز کنید و فیلتر اسپلیت را برای شستشو خارج کنید و بعد از شستشو در مکان مناسب قرار دهید.
 • در مرحله آخر اقدام با تمیزکاری و شستشو کندانسور کنید که برای این کار از دستگاه پرتاب آب پرفشار مانند کارواش استفاده کنید. در هنگام شستشو توجه کنید که آب مصرفی با درون برد کولر گازی هدایت نشود بهتر است از متخصصین این حوزه کمک بگیرید.

کولر گازی حداقل ۴ تا ۶ ماه در فصل پاییز و زمستان خاموش است و در زمان روشن شدن باید اقدام به سرویس کردن آن نمود. در این زمان حجم زیادی از گرد و غبار بر روی یونیت داخلی و خارجی دستگاه جمع شده که باید اقدام به تمیز کردن آن نمود. اگر با وجود این حجم آلودگی قصد استفاده از کولر گازی را داشته باشید احتمال زیاد وجود دارد که کولر شما دچار آسیب و خرابی شود.

اقدامات لازم برای راه اندازی کولر گازی در تابستان

کولر گازی از دو قسمت کندانسور تشکیل شده است که در قسمت یونیت خارجی کولر گازی قرار دارد که اوپراتور داخلی کولر گازی محسوب می‌شود. این دو قسمت با همکاری هم کار می‌کند و از طریق سیستم تبخیری گرمای داخل ساختمان به خارج منتقل می‌شود. برای این که سرویس یونیت داخلی کولر گازی راه اندازی شود باید اقدام به تعویض فیلتر هوای کولر گازی کرد. تعویض فیلتر هوای کولر گازی یکی از موثرترین و ساده‌ترین راه‌ها برای آماده سازی این وسیله است که باید در طول ۲ الی ۳ ماه یکبار تعویض شود.

اگر در منزل خود حیوانات خانگی نگهداری می‌کنید باید فیلترها زود به زود تعویض کنید زیرا در معرض آلودگی قرار دارند. با تعویض مرتب فیلترها می‌توانید بازدهی دستگاه را تا چند برابر افزایش دهید. با تعوبض به موقع فیلتر در فصل تابستان از بروز مشکلاتی همچون داغ کردن کمپرسور کولر گاز، کاهش قدرت سرمایش دستگاه، یخ زدن پنل داخلی و غیره جلوگیری می‌شود. عدم تعویض فیلترهای هوا در کولر گازی باعث می‌شود حجم جرم و آلودگی جمع شده در سطح فیلتر هوا کاهش می‌یابد و در نتیجه ظرفیت سرمایشی دستگاه افت یابد. بر اساس مراحل زیر اقدام به تعویض فیلتر هوای کولر گازی اسپلیت کنید:

 • ابتدا برق ورودی دستگاه را قطع نمائید
 • دو طرف درپوش پنل جلویی در یونیت داخلی کولر گازی را در قسمت فرورفتگی و پنل جلویی را باز کنید.
 • فیلتر هوای دستگاه را از زیر درپوش پنل به سمت بالا بکشید و آن را خارج کنید
 • بر اساس ظرفیت کولر گازی فیلتر هوا را متناسب با دستگاه انتخاب کنید
 • فیلتر هوای جدید در قسمت بالایی درپوش پنل جلویی قرار دهید.

اگر فیلتر هوای کولر گازی را به تازگی تعویض کردید با یک شستشو ساده دوباره آن را راه اندازی کنید مراقب باشید بعد از شستشو فیلتر زیر نور خورشید خشک نشود زیرا باعث دفرمه شدن فیلتر می‌شود.

اگر پنل جلویی کولر گازی را باز کردید باید کویل‌های خنک کننده دستگاه را به شکل رادیات مشاهده کنید. در این بخش از یونیت داخلی کولر گازی بعد از فیلتر هوا قرار دارد که بیشترین آسیب در اثر آلودگی‌های محیطی متحمل خواهد شد. برای تمیز کردن کویل اوپراتور کولر گازی ابتدا باید پنل را باز کنید. اگر برق دستگاه را وصل کردید ابتدا باید برق وردی کولر گازی را قطع کنید در این حالت باید جعبه فیوز مخصوص کولر ساختمان را قطع کرد. در این حالت قاب جلویی را برداشته و پس از آن پیچ‌های قاب اصلی را در دو طرف باز کنید و زبانه خارهای نگه دارنده را به سمت بالا کشیده و نگهدارید. در نهایت قاب به طور کامل از روی یونیت باز می‌شود و برای انجام این کار به ابزارهای زیر نیاز دارید.

 • کوور شستشوی کولر گازی
 • فوم ضد چربی مخصوص کولر گازی و مایع چربی زا
 • دستگاه بخار شور
 • دستگاه مکنده هوا یا جارو برقی

برای محافظت بیشتر از خطر برق گرفتگی و پیشگیری از نفوذ آب به سیم برق می‌توان از چسب و پلاستیک استفاده نمود. برای شستشوی اوپراتور کولر گازی از پشت به دیوار چسب زده و لبه آن‌ها را زیر پنل قرار دهید. برای نصب کاور شستشو دور قاب یونیت داخلی را با پلاستیک بپوشانید تا آب به دیوارها نرسد. قبل از شستشوی کویل اواپراتور با آب یک سری باریک به لوله مکنده هوا و دوله جاروبرقی نصب کنید تا گرد و غبار به سطح کویل کولر نچسبد. در نهایت به کمک آبپاش یا دستگاه بخار شوی تمام جرم و آلودگی سطح کویل اوپراتور را تمیز کنید و بشویید.

اگر اطلاعات مورد نظر خود را به دست نیاوردید، می توانید خدمات نصب کولر گازی در اصفهان را از دمای سبز دریافت نمایید.

امتیاز دهید post
مشکلت حل نشده؟
تیم دمای سبز در خدمت شماست تا مشکلات تعمیراتی لوازم سرمایشی و گرمایشی شما را حل کند.

نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *