علت خرابی برد یخچال سامسونگ

علت خرابی برد یخچال سامسونگ

فهرست مطالب

قبل از تعمیر برد یخچال سامسونگ و تماس با نمایندگی تعمیرات یخچال در اصفهان یا نمایندگی تعمیر یخچال سامسونگ در اصفهان باید مطمئن شوید که آیا واقعا خراب است یا نه. اگر این موارد در یخچال سامسونگ پیش آمد باید با یک تعمیرکار در دمای سبز تماس بگیرید:

  • اگر با وجود اتصال به برق، یخچال فریزر کار نکند
  • اگر در حین روشن بودن یخچال، یک مرتبه دستگاه خاموش شود
  • اگر کار کردن یخچال سامسونگ با سر و صداهایی همراه شود
  • ظهور ارورهای F1، C1 یا F10g به روی نمایشگر یخچال سامسونگ

صفحه الکترونیکی یخچال یا همان بُرد، مغز یخچال است و تمامیِ دستوراتی که به یخچال داده می‌شود اعم از روشن و خاموش شدن خودکار موتور، کمپرسور و فن‌ها همگی از بُرد صادر می‌شود. حالا اگر این قطعه که وظایف بسیار حساسی را بر عهده دارد به درستی کار نکند، یخچال دیگر قابل استفاده نخواهد بود

علت خرابی برد یخچال سامسونگ

 یخچال ها دائماً کار می کنند و مسلماً مهمترین وسیله خانه هستند. اغلب، تا زمانی که خیلی دیر نشده به این فکر نمی کنیم که چه چیزی باعث خرابی یخچال می شود. همانطور که بسیاری از تنظیم کننده ها می دانند، یخچال آسیب دیده می تواند به سرعت تبدیل به دردسر شود، زیرا آسیب به این وسیله معمولی می تواند به تحقیقات پیچیده زیادی نیاز داشته باشد. شما باید بدانید که آیا یخچال قابل تعمیر است یا خیر، و باید به فکر تعمیرکار متخصص جهت تعمیر آن باشید.

آسیب یخچال سامسونگ ناشی از افزایش ولتاژ بالا

افزایش ولتاژ بالا علت اصلی خطر برای یخچال ها است. هنگامی که ولتاژ ناشی از افزایش برق افزایش می یابد، باعث هجوم جریان الکتریکی به داخل یخچال می شود. این موج گرمای بیش از حدی تولید می کند که می تواند به چندین قسمت از یخچال آسیب برساند. به طور خاص سه جزء که اغلب در اثر افزایش ولتاژ بالا آسیب می بینیم برد کنترل، کمپرسور و یخ ساز هستند. برد کنترل حساس ترین جزء در یخچال سامسونگ است. بنابراین، هنگامی که یک موج جریان الکتریکی گرمای بیش از حد ایجاد می کند، به راحتی آسیب می بیند. یخچال هایی که برد کنترل آسیب دیده دارند اغلب قابل تعمیر هستند، زیرا برد نسبتاً ارزان است و به تنهایی به راحتی قابل تعویض است.

کمپرسور در حالی که اغلب به اندازه برد کنترل آسیب نمی بیند، ممکن است در اثر افزایش ولتاژ بالا نیز آسیب ببیند. یک رویداد الکتریکی قوی می‌تواند به سیم‌پیچ‌هایی که عملکرد شروع و کار کمپرسور را تأمین می‌کنند آسیب برساند و باعث خرابی زودرس کمپرسور شود. از آنجایی که هزینه تعویض کمپرسور زیاد است، در صورت آسیب دیدن کمپرسور، یخچال اغلب نیاز به تعویض دارد.

افزایش ولتاژ همچنین می تواند به یخ ساز یخچال آسیب برساند. هنگامی که هجوم جریان باعث ایجاد گرمای اضافی در قطعه می شود، می تواند منجر به اتصالات الکتریکی یخ ساز کوتاه شود. تعویض مجموعه یخ ساز نسبتاً ارزان است و به شرط در دسترس بودن قطعات، یخچال با این نوع آسیب اغلب قابل تعمیر است.

یخچال سامسونگ هر دو فن را خنک نمی کند و کمپرسور خاموش است

اگر کمپرسور خاموش است و هر دو فن کار می کنند، مشکل از مادربرد، رله شروع کمپرسور یا کمپرسور است. بیشتر اوقات، این مادربرد است. یخچال را از برق بکشید و رله استارت را بردارید و آن را تکان دهید. اگر صدا کند، بد است و اگر نه، می توانید مطمئن باشید که بد نیست. اگر رله استارت بد نیست، مادربرد را بردارید و به پشت برد نگاه کنید. هنگامی که برد به این شکل خراب می شود، دیدن سوختگی یا اتصال لحیم بد پشت رله کمپرسور بسیار رایج است. اگر اینطور است، مطمئناً می دانید که برد خراب است. اگر با تفنگ لحیم کاری دست دارید می توانید مفصل لحیم کاری را تعمیر کنید. با این حال، این مشکل را هر بار ترمیم نمی کند. گاهی اوقات خود رله خراب است یا گرمای زیادی از آن گرفته می شود تا مدت زیادی دوام بیاورد. اگرچه من یکی دو بار اتصالات لحیم بد را تعمیر کرده ام، بهترین راه تعویض برد است. اگر برد اتصال لحیم کاری سنگینی ندارد، اقدام کنید و برد را تعویض کنید. نکته جانبی خرابی اتصال لحیم کاری یکی از رایج ترین مشکلات مادربرد است.

 فن اواپراتور کار نمی کند

این یکی از رایج ترین مشکلات مادربرد است و گاهی اوقات برای تعمیر مشکل نیاز به تعویض برد و فن دارد. توجه داشته باشید که امن ترین مسیر تعویض برد و فن است زیرا احتمال دارد فن برد جدید شما را منفجر کند.

چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد این است که گاهی اوقات رطوبت به فن اواپراتور و/یا ترمیستور اواپراتور نفوذ می کند و باعث کوتاه شدن برد می شود. اغلب هنگامی که این اتفاق می افتد مقاومت نشان داده شده در تصویر زیر می سوزد. در صورت سوختن این مقاومت باید برد و فن را تعویض کنید. توجه داشته باشید که اگر مقاومت نسوخته باشد، فن همچنان می تواند این مشکل را ایجاد کند. این صفحه یک تست مادربرد را نشان می دهد که می تواند برای تشخیص این مشکل انجام شود. عیب یابی فن یخچال جنرال الکتریک

مقاومت سوخته مادربرد

یخچال خنک نمی شود و صدای کلیک دائمی ایجاد می کند، این یک مشکل مادربرد است که هر از گاهی شاهد آن هستیم. تشخیص این بسیار آسان خواهد بود، تنها کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید صدای کلیک از برد اصلی می آید و می دانید برد خراب است.

خنک کننده متناوب – ذوب یخ / انجماد مجدد – تغییرات دمایی گسترده

این نوع مشکلات از مشکلات رایج مادربرد هستند. مادربرد ترمیستورها را برای تعیین عملکرد خنک کننده و یخ زدایی کنترل می کند. ترمیستورهای معیوب نیز می توانند این نوع مشکلات را ایجاد کنند و این صفحه به تشخیص ترمیستور کمک می کند.

نحوه بررسی ترمیستورهای یخچال سامسونگ

اگر همه ترمیستورها در محدوده بررسی شوند، برد اصلی را تعویض کنید. فن اواپراتور معیوب می تواند باعث این مشکل شود، بنابراین مطمئن ترین مسیر تعویض فن و برد است. مقاومت یا خازن بد (روی برد) که باعث افت ولتاژ در سمت ولتاژ پایین برد می شود نیز می تواند باعث این شود. در این صورت باید برد را تعویض کنید. چرخه یخ زدایی خیلی طولانی است یخ ذوب می شود و دوباره منجمد می شود اخیراً شاهد بودیم که بردهای اصلی معیوب باعث می شوند چرخه یخ زدایی برای مدت طولانی روشن بماند. وقتی این اتفاق می افتد همان مشکلی را ایجاد می کند که در بالا در مورد آن صحبت کردم. این باعث می شود یخ در یخ ذوب شود و دوباره منجمد شود. هنگامی که این اتفاق می افتد یخ جمع می شود و دستگاه پخش کننده را مسدود می کند. هنگامی که می خواهید از یخ ویا آب پخش کننده استفاده کنید، چراغ های یخچال خاموش می شوند و فن ها متوقف می شوند. این یکی از رایج‌ترین مشکلات مادربرد در یخچال‌های سامسونگ است که می‌تواند منجر به مشکلات متناوب خنک‌کننده-ذوب یخ انجماد مجدد- تغییرات دمایی گسترده شود. مقاومت یا خازن بدی که باعث افت ولتاژ در سمت ولتاژ پایین برد می شود، عامل این مشکل است. در این صورت برد یخچال سامسونگ را تعویض کنید.

مشکل یخ زدگی یخچال سامسونگ

برد اصلی هر کاری را که یخچال انجام می دهد کنترل می کند و این شامل چرخه یخ زدایی نیز می شود. زمان وقوع چرخه یخ زدایی و مدت زمان آن را کنترل می کند. بنابراین مشکلات مادربرد می تواند باعث مشکل یخ زدایی شود.

موتور فن پر سر و صدا/ سرعت موتور فن به سرعت در حال تغییر است

اغلب یک مادربرد بد باعث می شود که فن اواپراتور صدای ناله ای ایجاد کند. بیشتر اوقات این صدا متناوب است اما اغلب اتفاق می افتد. تعمیر برای تعویض برد است. تغییر سرعت برای فن طبیعی است اما برد اصلی طوری طراحی شده است که سرعت موتور فن را به تدریج تغییر دهد. به طور معمول یک دقیقه طول می کشد تا فن از سرعت آهسته به سرعت بالا تغییر کند و بالعکس. اگر سرعت فن به سرعت تغییر می کند، برد اصلی خراب است و نیاز به تعویض دارد.

امتیاز دهید post
مشکلت حل نشده؟
تیم دمای سبز در خدمت شماست تا مشکلات تعمیراتی لوازم سرمایشی و گرمایشی شما را حل کند.

نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *