علت یخ زدن لوله کولرگازی چیست؟

علت برفک زدن لوله کولرگازی

فهرست مطالب

چرا اسپلیت یخ می زند؟ یا دلیل یخ زدن اسپلیت چیست ؟ و سوالاتی از این قبیل ممکن است برای کاربران اسپلیت پیش بیاید. این مشکل یکی از مشکلات شایعی در کولر های گازی و اسپلیت است. همواره پنل داخلی اسپلیت ، پنل خارجی ، کندانسور اسپلیت و لوله های ارتباطی درگیر این مشکل هستند.

یخ زدن کولرگازی و یا دیگر قسمت های آن از مشکلاتی است که ممکن است پیش بیاید، اگر در استفاده از کولرگازی و اسپیلیت خود در منزل یا محل کار دچار مشکل شدید با یک تعمیرکار ماهر تماس بگیرید، مجموعه تعمیراتی دمای سبز با تکنسین و تعمیرکاران متخصص در زمینه تعمیر لوازم خانگی از جمله کولرگازی خدمات ارائه می دهد. نمایندگی نصب کولرگازی اصفهان و نمایندگی تعمیر کولرگازی در اصفهان از جمله خدمات این مجموعه است.

علت یخ زدن لوله کولرگازی چیست؟

علت یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت چیست؟ امروزه استفاده از داکت اسپلیت‌ها برای سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی در خانه‌ و محل کار بسیار افزایش یافته است. این دستگاه‌ها مانند هر وسیله سرمایشی و‌ گرمایشی دیگر دارای مزایا و معایبی هستند که این ویژگی‌ها آن‌ها را از سیستم‌های دیگر متمایز می‌کند. یکی از مشکلات رایج دستگاه‌های اسپلیت یخ زدن لوله برگشت آن است که در این راهنما قصد داریم به بررسی علت یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت بپردازیم.

شاید متوجه شده باشید که AC شما آنطور که باید خانه شما را کاملا خنک نمی کند. دمای داخل خانه در حال افزایش است و شما به بیرون می روید تا دستگاه خود را بررسی کنید و ببینید آیا می توانید مشکل را پیدا کنید.

با وجود دمای تابستان، متوجه می شوید که خط AC شما یخ زده و پوشیده از یخ است. پس چه چیزی می دهد؟ در مورد عواملی که ممکن است باعث یخ زدگی خط AC شود و کارهایی که می توانید برای تعمیر واحد خود انجام دهید و خانه خود را به دمای راحت بازگردانید، بیشتر بیاموزید.

جریان ضعیف هوا روی کویل اواپراتور

هنگامی که کویل های اواپراتور در یک واحد تهویه مطبوع بیش از حد سرد می شوند، لوله های واحد ac منجمد می شوند. این دلیل اصلی پشت خطوط منجمد AC است. کویل های اواپراتور داخل یک واحد تهویه مطبوع با مبرد پر شده است. یک سیستم AC که به درستی کار می کند هوای گرم را از داخل خانه شما استخراج می کند و آن را از طریق تهویه مطبوع شما می فرستد، جایی که کویل های اواپراتور هوای گرم را خنک می کنند، سپس آن را دوباره به خانه توزیع می کنند. اگر جریان هوای منتهی به کولر گازی مسدود شود، می‌تواند باعث سرد شدن بیش از حد کویل‌های اواپراتور شود و در نتیجه باعث یخ زدن خطوط مسی متصل به کندانسور شود. در اینجا چند عامل رایج وجود دارد که نشان می دهد چرا یک سیستم تهویه مطبوع می تواند جریان هوا ضعیف ایجاد کند:

فیلتر هوای کثیف

شما باید فیلتر هوای خود را به صورت ماهانه تعویض کنید. اگر کثیف و گرفتگی شود، از جریان هوا در دستگاه جلوگیری می کند و اجازه می دهد سیم پیچ ها یخ بزنند.

دریچه های تامین بسته هستند

برخی از صاحبان خانه ها تصور می کنند که بستن دریچه های منبع تغذیه در اتاق هایی که مورد استفاده قرار نمی گیرند، فشار کمتری به واحد آنها وارد می کند و قبوض آب و برق آنها را کاهش می دهد. با این حال، این عمل می تواند جریان هوا را محدود کند و باعث یخ زدن کولرهای گازی شود.

دریچه های برگشت مسدود شده است

دریچه‌ها نیز برای مکش هوا به داخل دستگاه استفاده می‌شوند و نقش مهمی در جریان هوای مناسب دارند.

فن یا دمنده شکسته

یک فن خراب نمی تواند هوای کافی را روی کویل اواپراتور ارسال کند. فن نه تنها وظیفه دارد هوای گرم را به داخل سیستم بکشد، بلکه هوای سرد را نیز از طریق کانال ها و دریچه ها به داخل خانه هدایت می کند. هنگامی که مشکلی در موتور دمنده یا فن پیش می آید، سیستم AC شما به درستی کار نمی کند، خنک کردن خانه شما دشوار می شود و ممکن است خط AC شما یخ بزند.

کویل اواپراتور کثیف

همانطور که کثیفی می تواند فیلتر هوا را مسدود کرده و مشکلاتی ایجاد کند، کویل اواپراتور کثیف نیز از جریان مناسب هوا جلوگیری می کند. تعمیر و نگهداری منظم به شما کمک می کند تا از این مشکل جلوگیری کنید.

عدم کارکرد درست قطعات کولر گازی

عدم کارکرد درست قطعات اسپلیت‌ها مانند شیر برقی، برد فرمان و فن بلوور می‌تواند در یخ زدگی لوله داکت اسپلیت نقش داشته باشد. از این رو باید به سرویس و تعمیر  این دستگاه‌ها توجه ویژه‌ای شود.

عدم سرویس به موقع دستگاه

عدم سرویس به موقع دستگاه‌های اسپلیت یکی دیگر از دلایل یخ زدگی لوله این دستگاه‌ها است. یخ زدگی لوله ممکن است به دلایل مختلفی رخ بدهد و از این رو بهتر است به طور منظم توسط افراد مجرب در این زمینه سرویس شود.

دریچه های بسته : گاهی اوقات افراد به طور تصادفی فراموش می کنند که همه دریچه های خانه خود را باز کنند یا به طور تصادفی آنها را با فرش یا مبلمان مسدود کنند.

آسیب مجرای هوا: مجرای خانه شما گاهی اوقات ممکن است دچار پارگی و ترک شود که منجر به نشت هوا می شود. به نوبه خود، این منجر به مقدار ناکافی هوا در کویل اواپراتور می شود که در نهایت می تواند منجر به یخ زدگی لوله تهویه مطبوع در خارج شود.

وقتی صحبت از عیب یابی سیستم های HVAC می شود، اولین قدم شما همیشه باید بررسی و تعویض فیلتر هوا باشد. همین کار ساده ممکن است برای رفع مشکل کافی باشد. از آنجا، مطمئن شوید که تمام دریچه ها کاملا باز و بدون مانع هستند.

نحوه رفع مشکلات جریان هوا

قبل از شروع عیب یابی هر چیزی، همیشه باید برق دستگاه را نه تنها برای ایمنی خود بلکه برای ایمنی کولر گازی خود نیز قطع کنید. اگر کویل های اواپراتور شما یخ زده باشد، کارکردن دستگاه می تواند به کمپرسور آسیب برساند، که یکی از سنگین ترین تعمیرات در تجارت HVAC است.

نمایندگی تعمیرات کولرگازی و اسپیلیت

فیلتر را تعویض کنید

قانون نانوشته داشتن یک واحد HVAC این است که باید هر ماه فیلتر را تعویض کنید. اگر نتوانستید این کار را انجام دهید، اکنون شانس شماست. فیلتر را به صورت چشمی بررسی کنید و اگر کثیف و تغییر رنگ است، آن را با فیلتر جدید تعویض کنید.

آب را ذوب کنید

حتی اگر فیلتر هوا مقصر مشکلات جریان هوای شما باشد، پس از تعویض آن، یخ همچنان روی سیم پیچ های اواپراتور باقی می ماند. توصیه می کنیم ترموستات را خاموش کنید و فقط فن را روشن کنید. پس از چند ساعت، هوای گرم به آب شدن یخ و در نتیجه یخ زدایی لوله یخ زده کولر گازی در بیرون کمک می کند.

همه دریچه ها را باز کنید

شما باید همیشه همه دریچه ها را باز نگه دارید زیرا فشار مجرا را کاهش می دهد و باعث می شود سیستم شما کارآمدتر کار کند. با این وجود، بسیاری از دارندگان تهویه مطبوع با این واقعیت ناآشنا هستند و دریچه‌های اتاق‌های بلااستفاده را می‌بندند، و معتقدند که این به آنها کمک می‌کند در هزینه‌های انرژی صرفه‌جویی کنند (در واقع برعکس است). شما باید همه دریچه های برگشت  را بررسی کنید و مطمئن شوید که همه آنها باز هستند. در حالی که در حال انجام آن هستید، بررسی کنید که آیا به طور تصادفی دریچه ها را با مبلمان مسدود کرده اید.

نشت مبرد

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، مبرد نقش مهمی در سیستم HVAC شما دارد زیرا گرمای هوا را جذب می کند. متأسفانه، خطوط مبرد شما ممکن است نشتی های کوچکی ایجاد کنند که به مبرد اجازه خروج می دهد. اگر این اتفاق بیفتد، مقدار کافی از این مایع برای جذب گرمای بیش از حد وجود نخواهد داشت. درست مانند مشکلات جریان هوا، تراکم روی کویل ها یخ می زند و باعث یخ زدن لوله تهویه مطبوع در بیرون می شود. برای تأیید اینکه آیا مبرد در سیستم شما نشت می کند، باید به دنبال علائم اضافی باشید. بررسی کنید که آیا هوای گرم از دریچه های شما خارج می شود، مراقب هرگونه صدای خش خش یا حباب باشید و صورتحساب های انرژی خود را با قبض های مربوط به مدت مشابه سال گذشته مقایسه کنید. اگر بیشتر این موارد در مورد شما صدق می کند، باید با یک متخصص تماس بگیرید تا دستگاه را بررسی کند. برای شروع، مبرد یک خطر برای سلامتی است و فرآیند پیدا کردن نشت بسیار پیچیده است. حتی اگر خودتان به نحوی موفق به یافتن نشتی شوید، تنها متخصصی که با این مسائل سروکار دارد می‌تواند میزان مناسب مبرد مورد نیاز سیستم شما را برای عملکرد صحیح تعیین کند.

دمای سبز چگونه می تواند کمک کند؟

سیستم های تهویه مطبوع بسیار پیچیده هستند و جدای از تعمیرات ساده، هیچ کس بدون آموزش تخصصی حتی نباید تلاش کند تا مشکلات مربوطه را به تنهایی حل کند. اگر مشکوک به نشت مبرد هستید، با یک شرکت خدمات تهویه مطبوع تماس بگیرید تا واحد شما را بررسی کند و به خلاص شدن از شر لوله یخ زده کولر گازی  کمک کند. دمای سبز بهترین انتخاب برای شهر اصفهان است. ما به صورت شبانه روزی در دسترس هستیم و خوشحال می شویم که نگاهی به واحد تهویه مطبوع شما بیندازیم تا مشکل را به موقع و حرفه ای حل کنیم. اگر هیچ یک از راه حل های بالا به یخ زدگی لوله تهویه مطبوع در بیرون کمک نکرد، باید با یک متخصص تماس بگیرید.

امتیاز دهید post
مشکلت حل نشده؟
تیم دمای سبز در خدمت شماست تا مشکلات تعمیراتی لوازم سرمایشی و گرمایشی شما را حل کند.

نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *