علت یخ زدن کولرگازی

علت یخ زدن کولرگازی چیست؟

فهرست مطالب

خدمات ارائه شده در مجموعه تخصصی و تعمیراتی دمای سبز که توسط تعمیرکاران با تجربه ارائه می شود:

نمایندگی نصب کولرگازی اصفهان

نمایندگی تعمیرکولرگازی در اصفهان

نمایندگی تعمیر یخچال دوو در اصفهان

تعمیر پکیج ایران رادیاتور

علت یخ زدن کولرگازی

چرا کولرگازی یخ می زند؟ چگونه چیزی که تمام روز در گرم ترین روزهای سال کار می کند، مستعد یخ زدن است؟ علیرغم وقوع یخ زدگی AC در تابستان، یخ زدن کولر گازی چیزی است که زیاد اتفاق می افتد. بسیاری از صاحبان خانه اطلاعات کافی در مورد کولر گازی ندارند تا به تنهایی از این مشکل جلوگیری کنند. این مشکلی است که می تواند در عرض چند دقیقه یک روز زیبای تابستان را به یک روز گرم تبدیل کند.

وقتی کولر گازی شما یخ می زند چه باید کرد؟

وقتی متوجه یخ زدن AC خود شدید، باید فوراً برای باز کردن یخ آن اقدام کنید تا از آسیب بیشتر جلوگیری کنید. در اینجا سه مرحله ای است که باید برای کولر گازی یخ زده دنبال کنید.

مرحله 1 – تهویه مطبوع خود را آب کنید

یخ زدایی AC شما می تواند بین 1 تا 24 ساعت، بسته به مقدار یخ تشکیل شده، طول بکشد.  در اولین قدم، باید ترموستات خود را از حالت خنک به خاموش تغییر دهید. در حالی که هوا گرم است و این آخرین کاری است که می‌خواهید انجام دهید، کویل‌های AC منجمد می‌توانند برای کمپرسور شما بسیار خطرناک باشند – یکی از با ارزش‌ترین و گران‌ترین بخش‌های سیستم HVAC شما! برای آب کردن یخ باید دستگاه خود را خاموش کنید و روشن کردن فن به دمیدن هوای گرم روی کویل های AC یخ زده کمک می کند و در نتیجه کل فرآیند یخ زدایی را سرعت می بخشد. با این حال، اگر متوجه یخ زدگی روی فن ها شدید، از حالت فن استفاده نکنید. با این حال، این مدت طولانی تر خواهد بود، اما صبور باشید. سعی نکنید یخ را با یک جسم تیز بشکنید، زیرا می تواند به اجزای AC شما آسیب برساند و باعث آسیب بیشتر از مفید شود. اگر می خواهید کولر گازی خود را سریع از یخ خارج کنید، می توانید از خشک کن استفاده کنید. اگر متوجه چکیدن آب در خارج از تشتک تخلیه و وارد شدن به کانال ها و سایر قسمت ها شدید، از جاروبرقی مرطوب برای تمیز کردن آن استفاده کنید. اگرچه ممکن است توضیحات زیادی برای نشت آب واحد AC داخلی شما وجود داشته باشد، کویل های اواپراتور یخ زده یکی از دلایل اصلی هستند.

مرحله 2 – AC خود را خشک کنید

هنگامی که یخ کامل شد، باید قبل از روشن کردن دستگاه، اجازه دهید کویل ها خشک شوند. درپوش را بردارید و اجازه دهید تهویه هوا خشک شود.

مرحله 3 – علت را پیدا کنید و آن را برطرف کنید

دلایل مختلفی می تواند باعث یخ زدن کولر گازی شما شود. ابتدا علت را پیدا کنید، در غیر این صورت کویل های AC شما دوباره به یخ زدن ادامه می دهند. پس از حل و رفع مشکل، سیستم تهویه مطبوع را دوباره روشن کنید و ترموستات را روی حالت خنک قرار دهید. اگر متوجه وزش هوای خنک تری در اتاق خود شدید، همه چیز خوب است!

چه چیزی باعث یخ زدن کولر گازی می شود؟

برای اینکه بفهمید چه چیزی باعث یخ زدن کولر گازی می شود، باید علم اولیه نحوه عملکرد کولر گازی را بدانید. AC شما هوای گرم را از خانه شما می گیرد که روی کویل های اواپراتور دمیده می شود. مبرد مایع که در کویل ها قرار دارد گرما و رطوبت هوا را جذب می کند. حالت خود را از مایع به گاز تغییر می دهد و به واحد بیرونی منتقل می شود و گرما از آنجا خارج می شود. رطوبت اضافی نیز از طریق تشت تخلیه میعانات که در زیر کویل های اواپراتور قرار دارد تخلیه می شود. برای یک کارکرد منظم، AC شما نیاز به تامین مداوم هوای گرم دارد. اگر هوای گرم خانه شما به مبرد نرسد، آنقدر سرد می شود که هر گونه رطوبت روی کویل ها یخ می زند. بنابراین، مشکلاتی که مانع جریان هوا در داخل واحد تهویه مطبوع می شود یا مشکلات مربوط به جریان مبرد می تواند منجر به یخ زدن واحد AC شما شود. بیایید برخی از دلایل را بررسی کنیم، به همراه اینکه چگونه می توانید از یخ زدگی کولر گازی خود جلوگیری کنید:

فیلترهای کثیف که باعث انسداد می شوند

فیلترهای هوای AC شما گردش هوای تمیز را در خانه شما تضمین می کند. آنها آلاینده های هوای داخل خانه را به دام می اندازند و به هوای تازه اجازه ورود می دهند. برای عملکرد بهینه، آنها نیاز به تمیز کردن دوره ای دارند و عدم انجام آنها می تواند گرد و غبار و زباله را جمع کند. در شرایط عالی، هوای گرمتر که از فیلتر عبور می کند از تشکیل یخ روی کویل ها جلوگیری می کند. اما وقتی گرفتگی دارد، جریان هوا کم می شود که منجر به یخ زدن کولر می شود.

راه حل: راه حل واضح این مشکل این است که فیلترهای هوای خود را بررسی کنید و اگر کثیف یا گرفتگی است، آن را به طور کامل تمیز کنید. اما حتما قبل از استفاده مجدد آن را کاملا خشک کنید. اگر فیلتر بیش از حد کثیفی یا زباله دارد، ممکن است ایده خوبی باشد که به جای تمیز کردن فیلتر قدیمی، یک فیلتر جدید تهیه کنید. در فصول اوج، شما باید فیلترهای AC خود را هر دو هفته یکبار تمیز کنید و هر 3 تا 4 ماه یکبار آنها را تعویض کنید.

جلوگیری: تهویه مطبوع خود را به خصوص در ابتدای فصل و هر چند ماه یکبار بسته به میزان استفاده خود تنظیم کنید. علاوه بر این، می‌توانید از یک کنترل‌کننده AC هوشمند استفاده کنید تا زمانی که فیلتر شما احتمالاً نیاز به تمیز کردن دارد مطلع شوید. این کمک می کند که واحد شما در شرایط عالی نگه داشته شود و از بروز هرگونه مشکل یخ زدگی کولر جلوگیری کند!

تنظیمات ترموستات و فن اشتباه است

پایین نگه داشتن دما و سرعت فن می تواند بر نحوه انتقال گرما از داخل به خارج AC تأثیر بگذارد. وقتی دمای بیرون در ماه‌های تابستان بسیار زیاد است، فن باید با سرعت بالا کار کند تا دمای داخل را کاهش دهد. این به این دلیل است که سرعت پایین فن می تواند دستگاه را تحت فشار قرار دهد و در حفظ دما کار سختی خواهد داشت. در چنین حالتی، گردش هوای کم همراه با یک مبرد سرد که دستگاه را به گردش در می آورد، باعث ایجاد یخ روی سیم پیچ ها می شود.

راه حل: در اینجا افزایش سرعت فن و تامین جریان هوای لازم کلیدی است. همچنین می توانید تنظیمات ترموستات را افزایش دهید تا از جریان یافتن مبرد سرد در سیستم جلوگیری شود.

جلوگیری: برای جلوگیری از یخ زدگی کولر گازی، بهتر است از AC خود برای مدت طولانی در دمای بسیار پایین استفاده نکنید.

کمپرسور

کمپرسور قلب یک واحد تهویه مطبوع در نظر گرفته می شود و وظیفه فشرده سازی مبرد و حذف گرما را از خانه شما بر عهده دارد. عدم توجه به تعمیر و نگهداری AC می تواند بر عملکرد کمپرسور شما تأثیر بگذارد و حتی می تواند باعث خرابی آن شود. یک کمپرسور فرسوده نمی تواند به طور موثر مبرد را پمپ کند، که به نوبه خود منجر به سیم پیچ های AC منجمد می شود. در این شرایط، کویل ها به طور مداوم خنک می مانند و هرگونه تراکم روی آنها به یخ تبدیل می شود.

راه حل: شما نمی توانید کمپرسور خراب را تعمیر کنید و توصیه می شود آن را بر اساس اولویت تعویض کنید. با پشتیبانی HVAC تماس بگیرید و از آنها بخواهید کمپرسور شما را ارزیابی کنند.

جلوگیری: مراقبت از تعمیر و نگهداری تهویه مطبوع کلید جلوگیری از یخ زدگی واحد AC است.

استفاده از AC در شب های سرد

همانطور که قبلا توضیح داده شد، هوای اطراف کویل های اواپراتور می تواند در حین کار سرد شود و به یک منبع ثابت هوای گرم نیاز است تا یخ نزنند. وقتی دما بسیار پایین می‌آید، مبرد آنقدر سرد می‌شود که قبل از اینکه بتواند کویل‌ها را به گردش درآورد، رطوبت موجود در هوا را منجمد می‌کند.

راه حل: برای جلوگیری از این مشکل، کولر گازی خود را روی حالت فن قرار دهید و آن را برای مدتی روشن نگه دارید تا یخ ها آب شوند.

جلوگیری: در شب های سرد از کولر گازی خود استفاده نکنید. در عوض، پنجره‌ها را باز کنید تا وقتی دما در شب کاهش می‌یابد، جلوه خنک و نسیمی را به دست آورید. علاوه بر این، می‌توانید از یک ترموستات هوشمند یا یک کنترل‌کننده AC هوشمند برای برنامه‌ریزی دستگاه خود برای خاموش شدن پس از کاهش دما به زیر سطح معین استفاده کنید.

نمایندگی تعمیرات کولرگازی در اصفهان

کثیفی و گرد و غبار که کویل اواپراتور را مسدود می کند

آخرین باری که کولرگازی خود را سیستم کرده اید کی بوده است؟ اگر نمی توانید به خاطر بیاورید، به احتمال زیاد گرد و غبار و زباله روی خود کویل های اواپراتور جمع شده است و نیاز به تمیز کردن شدید دارند. علاوه بر این، اگر یک کولر گازی قدیمی دارید که مدتی است سرویس نشده است و با گرد و غبار و زباله پوشانده شده است، احتمال زیادی وجود دارد که پس از استفاده طولانی مدت منجر به یخ زدگی کویل های AC شود. تجمع کثیفی روی کویل مانع از انتقال حرارت بین سیم پیچ و مبرد می شود. از آنجایی که مبرد سیم پیچ را بسیار سرد می کند و انتقال حرارت کافی انجام نمی شود، در نهایت دما کاهش می یابد و منجر به ایجاد سیم پیچ های AC منجمد می شود.

راه حل: راه حل فوری این است که کولر گازی را برای مدتی در حالت فن روشن کنید و اجازه دهید یخ آب شود. توصیه می شود تا زمانی که کویل های AC خود را به طور کامل تمیز نکرده باشید، دستگاه را اجرا نکنید. درپوش جلوی کویل اواپراتور را بیرون آورده و با برس یا پارچه نرم تمیز کنید. با این حال، پس از آب شدن یخ باید این کار را انجام دهید.

جلوگیری: به طور منظم واحد خود را سرویس کنید و آن را در بهترین حالت نگه دارید! هرچه بهتر از دستگاه خود مراقبت کنید، مدت زمان بیشتری کار خواهد کرد.

سطوح پایین مبرد باعث یخ زدن کویل های AC می شود

تکنسین HVAC در حال بررسی سطوح مبرد

مبرد کم به خودی خود یک مشکل بزرگ برای کولر گازی است، اما می تواند باعث یخ زدن کولر گازی نیز شود. از آنجایی که مبرد در سیستم شما نسبتاً کم است، باید در طول انتقال از مایع به گاز بیشتر منبسط شود. انبساط بیشتر منجر به دمای پایین تر در داخل واحد می شود که می تواند به سرعت هر گونه رطوبت روی سیم پیچ ها را منجمد کند. در اینجا، به احتمال زیاد نشتی مبرد در جایی از سیستم وجود دارد یا خطوط مبرد شما آسیب دیده است.

راه حل:در صورت نشتی یا مشکل مکانیکی، بهتر است با یک متخصص تهویه مطبوع تماس بگیرید که به طور کامل کولر گازی شما را بررسی می کند و سپس نشتی را شناسایی و رفع می کند. تکنسین همچنین مبرد را تا حد توصیه شده شارژ می کند و اطمینان حاصل می کند که کولر گازی شما در شرایط عالی کار می کند.

جلوگیری: باز هم، بهترین راه برای جلوگیری از یخ زدگی کولر گازی، تمرکز بر نگهداری آن است. نگهداری منظم به شناسایی علائم هشدار اولیه مانند ترک ها و ایجاد خوردگی که باعث نشت مبرد می شود کمک می کند.

گرفتگی سیستم تخلیه

سیستم تهویه مطبوع شما نه تنها دما را حفظ می کند، بلکه رطوبت را نیز از خانه شما حذف می کند. علاوه بر این، دارای یک سیستم زهکشی است که اجازه می دهد این رطوبت اضافی به خارج از خانه شما تخلیه شود. با این حال، در صورت انسداد در ظرف تخلیه یا خط تخلیه میعانات، آب به سیستم برگشته و هنگامی که مبرد گرما را جذب می کند، روی سیم پیچ ها یخ می زند. بنابراین، انباشت زباله و بی توجهی به نگهداری، دلیل گرفتگی سیستم تخلیه است.

راه حل: سیستم خود را خاموش کنید و محل تخلیه تخلیه خود را پیدا کنید. آن را خالی کرده و با محلول آب و صابون تمیز کنید. پس از آن، خط تخلیه را بررسی کنید و با استفاده از یک برس سیمی آن را کاملا تمیز کنید. اگر کاملا مسدود شده باشد ممکن است نیاز به جاروبرقی مرطوب/خشک داشته باشد.

جلوگیری: نگهداری منظم AC برای جلوگیری از این مشکل در آینده ضروری است. توصیه می شود برای تمیز کردن کامل و جلوگیری از رشد کپک، هر شش ماه یک بار سفید کننده و محلول آب را در خط تخلیه بریزید.

معیوب موتور فن دمنده

فن دمنده برای دمیدن هوا در واحد AC شما طراحی شده است، که پس از آن امکان پخش هوا در سراسر خانه را فراهم می کند. هوای گرم یا خنک شده را از دستگاه می گیرد و با چرخاندن فن آن را در خانه شما به گردش در می آورد.

هنگامی که فن دمنده شما خراب می شود یا خراب می شود، این امر بر جریان هوا تأثیر منفی می گذارد و منجر به یخ زدن کولر می شود. گاهی اوقات، از کار می افتد، و در این مورد، رطوبت روی سیم پیچ ها می تواند به سرعت یخ بزند، زیرا اساساً هوا در سیستم حرکت نمی کند.

راه حل:با یک تکنسین HVAC تماس بگیرید تا فن دمنده را به خوبی بررسی کند. آنها علاوه بر بررسی عملکرد کلی فن شما، سرعت چرخش فن و توان خروجی آن را نیز بررسی می کنند. بسته به آسیب ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشید.

جلوگیری: انجام یک بازرسی منظم توسط متخصصان HVAC می تواند از این مشکل جلوگیری کند.

انسداد هوا

اکثر صاحبان خانه نمی دانند که یک مسئله ساده انسداد هوا می تواند منجر به یخ زدن AC آنها شود. گاهی اوقات، شما ناخودآگاه دریچه های هوا را مسدود می کنید، که می تواند در جریان هوای HVAC شما اختلال ایجاد کند. به عنوان مثال، مبلمان بزرگ، سایه‌بان‌ها یا پارچه‌ها می‌توانند جریان هوا را مسدود کرده و باعث یخ زدن کولر شوند. همچنین ممکن است مواردی را که استفاده نمی کنید ببندید، اما به خاطر داشته باشید که بستن بیش از حد دریچه ها می تواند منجر به یخ زدن کولر شود.

راه حل و پیشگیری: رفع این مشکل بسیار آسان است. ابتدا تمام دریچه های خود را بررسی کنید و ببینید آیا چیزی آنها را مسدود کرده است. بعد، هر چیزی را که در جلوی دریچه ها قرار دارد کنار بگذارید. در نهایت، مطمئن شوید که فضای کافی در نزدیکی دریچه ها برای گردش آزاد هوا وجود دارد. در حال حاضر، شما باید تمام پاسخ های خود را برای مشکلات انجماد AC خود داشته باشید. پس کولر گازی خود را به خوبی تمیز کنید، از فیلترهای AC خود مراقبت کنید و از یک محیط خانه راحت لذت ببرید!

امتیاز دهید post
مشکلت حل نشده؟
تیم دمای سبز در خدمت شماست تا مشکلات تعمیراتی لوازم سرمایشی و گرمایشی شما را حل کند.

نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *