نحوه راه اندازی کولر گازی در زمستان 

نحوه راه اندازی کولر گازی در زمستان 

فهرست مطالب

با نزدیک شدن به فصل زمستان راه اندازی کولر گازی آغاز می‌شود. راه اندازی کولر گازی از سه مرحله انجام می‌شود که می‌توان به سرویس کولر گازی، شارژ گاز کولر گازی و تنظیم ریموت کولر گازی و غیره اشاره داشت. قبل از راه اندازی کولر گازی در زمستان باید به بررسی میزان گاز آن بپردازید. برای حفظ سلامت قطعات کولر و بالا رفتن عمر کولر گازی باید به صورت منظم اقدام به سرویس دهی آن کنید. این کار از خرابی قطعات کولر و خسارت‌های بزرگ جلوگیری می‌کند.

فرآیند گرمایش در کولر گازی 

گاز در کمپرسور متراکم می‌شود و با فشار بالا به سمت کندانسور پیش می‌رود که با از دست دادن سرما تبدیل به مایع می‌شود. مایع خارج شده کندانسور از شیر انبساط شده عبور می‌کند و با افت فشار شدید تبدیل به حالت دو فازی می‌شود که به سمت اواپراتور حرکت می‌کند. بعد از ورود به اواپراتور با تاثیر از دما تبخیر و با گاز تبدیل می‌شود. طی این پروسه سرمای ایجاد شده به محیط بر می گردد هوای اتاق با مکش فن از سمت یونیت داخلی وارد دستگاه شده و بعد از عبور از لوله‌های اواپراتور گرم می‌شود که به سمت داخل اتاق حرکت می‌کند و این چرخ گرما ادامه می‌یابد.

مراحل راه اندازی کولر گازی در فصل زمستان

کولر گازی به عنوان یک سیستم تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می‌گیرد و در فضاهای مختلف استفاده می‌شود. انواع مدل و نمونه‌های مختلف این محصول در بازار وجود دارد که هر کدام از آن‌ها قیمت و کیفیت‌های خاص خود را دارند. راه اندازی کولر گازی نیاز به آموزش خاصی ندارد با فشردن چند کلید ریموت کنترل کولر محقق می‌شود.  قبل از راه اندازی این نوع کولر از یک تعمیرکار بخواهید تا به عیب یابی کولر گازی بپردازد تا هنگام استفاده از کولر دچار مشکل نشوید. اگر کولر دارای عیب باشد باعث سوختن کمپرسور دستگاه می‌شود. نحوه راه اندازی گرمایش کولر گازی عبارتنداز:

 • در ابتدا کولر گازی اسپیلت را عیر فعال کنید
 • با استفاده از ریموت کنترل کولر گازی آن را تنظیم کنید. ریموت کنترل را باید از جلوی کولر گازی انجام دهید و دستان را جلوی چشم کنترل بگیرید و اقدام به کنترل ریموت کنید.
 • عملیات و تغییرات لازم را برای ریموت کنترل انجام دهید تا بتوانید از حالت گرمایش کولر گازی استفاده کنید.

برای کنترل کولر گازی با از دکمه Menu mode استفاده کنید که با فشار دادن آن متوجه تغییر در صفحه نمایش کنترل می‌شوید که با نمادهای همچون گلوله برف، خورشید و قطره آب نمایش داده می‌شود.  برای انجام این کار دکمه Auto-cool-dpy-heat-fan انتخاب کنید و و با انتخاب گزینه Hate میزان گرما را تنظیم کنید.

با فشار دادن دکمه TEMP می‌توانید درجه مورد نظر را تنظیم کنید. بازه دمایی قابل انتخاب برای گرمایش کولر گازی 16 تا 30 درجه است. برای تنظیم دمای اتاق می‌توانید از دکمه TEMP استفاده کنید و میزان درجه رل انتخاب کنید که درجه 30 گرم‌ترین حالت و درجه ۱۶ خنک ترین حالت است.  پس از اینکه تنظیمات لازم را انجام دهید کنترل را جلوی اسپیلت قرار دهید و آن را روشن کنید و از گرمای کولر لذت ببرید.

علل خرابی کولر گازی در فصل زمستان

در بیشتر در موارد اختلالی در کولر گازی در فصل زمستان ایجاد می‌شود و باد سرد میزند.

 • عدم تولید باد گرم کولر گازی: هنگام روشن کردن کولر گازی باید از انتخاب گزینه Heat مطمئن شوید و روی این دما آن را تنظیم کنید. در صورتی که ظرفیت سرمایش تنظیم شده باشد باد گرم نمی‌زند و محیط خنک‌تر می‌شود.
 • خراب شدن شیر چهار طرفه کولر گازی: در صورتی که شیر برقی دچار خرابی شده باشد از تولید باد گرم جلوگیری می‌کند و با اختلال مواجه می‌شود. در صورتی که کولر گازی در حالت سرمایش قرار گیرد فشار بسیار بالا و پایین می‌شود که نشان از خراب بودن شیر است که باید به تعویض شیر برقی کولر گاز پرداخت.
 • شارژ بیش از حد مجاز کولر گازی: کولر گازی باید به صورت استاندارد شارژ شود و از فشار هوا تا  میانگین ۳۰۰ تا ۳۲۰ psi باشد. اگر فشار از این مقدار بیشتر شود باعث ایجاد اختلال در گرمازایی کولر می‌شود و محیط به خوبی گرم نمی‌کند.
 • یخ زدن کندانسور کولر گازی: کنسور یکی از قطعات مهم و کاربردی کولرهای گازی است در صورت خراب آن کولر یخ می‌زند و عملکرد آن مختل می‌شود.  در صورت یخ زدن کندانسور از تولید باد گرم جلوگیری می‌شود.

چرا کولر گازی در فصل زمستان را باید سرویس کنیم؟

کولر گازی به دلیل حساس بودن بالا باید به صورت منظم سرویس می‌شود. در زمان مشخص کولر شما سرویس نشود باعث ایجاد مشکلات بزرگتری از جمله خرابی‌های فنی و غیر می‌شود. بعضی از افراد به سرویس کولر گازی اهمیت خاصی نمی‌دهند که باعث ایجاد هزینه بیشتریری برای تعمیر می‌شود. اکر خودتان دست به سرویس کولر گازی بزنید ممکن است نتوانید کار سرویس به خوبی انجام دهید و باعث هراسی دستگاه می‌شود که هزینه بالایی له همراه خواهد داشت. اگر براز این کار حرفه ای ندارید به افراد متخصص خودش بسپارید. بهترین زمان برای برای سرویس دهی کولر کاری قبل از راه اندازی آن است. بهترین زمان سرویس دهی کولر در
. به زبان ساده تر، بهترین زمان سرویس کولر گازی برای استفاده های تابستانی فصل بهار است. باید بدانید که تعمیر کولرهای گازی در فصل تابستان و زمستان امکان خرابی ها را چند برابر می کند. که در فصل تابستان به دلیل گرمای هوا، کولرگازی شما بیشتر در معرض خطر قرار می گیرد. در فصل زمستان هم به دلیل فراهم نبود شرایط نمی شود سرویس کرد و امکان دارد بعد سرویس موتور های کولر یخ بزند.

سرویس دهی کولر گازی در زمستان به چه دلیلی انجام می‌شود.

سرویس دهی کولر گازی در زمستان به دلایل زیر انجام می‌شود که می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • بررسی موتور
 • بررسی کوئل
 • بررسی دما
 • بررسی سطح خنک کننده
 • بررسی دمنده
 • بررسی خط زه کشی
 • بررسی فضار عملیاتی
 • بررسی کمپرسور
 • بررسی بال های کوئل

برای انجام تکنسین کولر گازی باید به تمام این موارد توجه کرد که بر روی تعمیر و تعویض آن توجه نمود.
زمان سرویس یک کولرگازی به طور معمول بین 30 تا 75 دقیقه است و اکثر تکنسین ها کار خود را در این زمان انجام می دهند.

بیشتر بخوانید:

نمایندگی نصب کولرگازی اصفهان

نمایندگی تعمیر کولرگازی در اصفهان

نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی ال جی در اصفهان

نمایندگی تعمیر یخچال دوو در اصفهان

نمایندگی تعمیرات یخچال در اصفهان

5/5 - (6 امتیاز)
مشکلت حل نشده؟
تیم دمای سبز در خدمت شماست تا مشکلات تعمیراتی لوازم سرمایشی و گرمایشی شما را حل کند.

نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *