چرا از کولر گازی آب نشت می کند؟

فهرست مطالب

علت ریزش آب از کولر گازی چیست؟ آب کولر گازی از کجا می آید؟ چرا آب کولر گازی تخلیه نمی شود؟ این سوالات به همراه بسیاری از پرسش های دیگر، از جمله سوالاتی است که ممکن است افرادی که از کولر گازی استفاده می کنند برایشان به وجود بیاید. آب ریزی کولر گازی از جمله مشکلات متداولی است که معمولا در فصل تابستان اتفاق می افتد و می تواند منجر به بروز خساراتی به ساختمان گردد.

چرا از کولر گازی آب نشت می کند؟

در حالی که ممکن است ایجاد رطوبت برای یک دستگاه خنک کننده غیر منطقی به نظر برسد، این فرآیند در واقع نقش مهمی در اطمینان از کارآمد بودن کولر گازی شما ایفا می کند و باعث آسیب آب به خانه شما نمی شود. در این مقاله، علم پشت این که چرا تهویه مطبوع آب تولید می‌کنند و نحوه عملکرد این مکانیسم برای جلوگیری از نشت و بهینه‌سازی عملکرد را بررسی می‌کنیم. چه صاحب خانه باشید و چه تکنسین تهویه مطبوع، درک عملکرد داخلی یک واحد AC می تواند به شما کمک کند تا سیستم خنک کننده خود را به طور موثرتری حفظ و عیب یابی کنید.

چند دلیل نشت آب واحد AC شما و نحوه رفع آن

ابتدا اجازه دهید ثابت کنیم که نشت آب از کولر گازی شما طبیعی نیست. اگر این اتفاق برای شما می افتد، حتما سیستم خود را خاموش کنید تا از آسیب بیشتر آب به خانه خود جلوگیری کنید. هر واحد AC رطوبت را به عنوان محصول جانبی معمولی فرآیند خنک سازی تولید می کند. آب به صورت چگالش روی سیم پیچ اواپراتور شکل می گیرد زیرا سیم پیچ هوای گرمی را که روی آن می وزد خنک می کند. یک راه عالی برای تصور این فرآیند انتقال حرارت که منجر به تراکم می شود این است. وقتی یک لیوان آب یخ را روی پیشخوان می گذارید، تراکم در قسمت بیرونی لیوان شروع به تشکیل می شود. این باعث می شود آن را در هنگام لمس خیس کنید و دلیل اینکه مادرتان همیشه به شما می گفت از زیر لیوانی استفاده کنید. به روشی مشابه، رطوبت اضافی باید واحد ac شما را ترک کند و از طریق چیزی به نام خط تخلیه کندانس از خانه خارج شود. اگر خط تخلیه مسدود شده باشد، آب باید در ظرف تخلیه چکه کند یا سیستم باید خاموش شود زیرا یک سوئیچ شناور ایمنی را راه اندازی می کند. رایج‌ترین دلیلی که تهویه مطبوع شما آب داخل آن نشت می‌کند، اغلب به مشکل لوله تخلیه یا خط میعانات مربوط می‌شود.

با این پیشینه در مورد اینکه سیستم تهویه مطبوع شما چگونه آب تولید می کند و هم آن را مدیریت می کند، بیایید اکنون این زمینه های خاص مورد توجه را مورد بحث قرار دهیم تا ببینیم چرا ممکن است نشتی داشته باشد.

تشت تخلیه کندانس آسیب دیده است

درد تخلیه میعانات گازی شما بسته به محل نصب آن و نصب عمودی در مقابل افقی، در داخل تهویه مطبوع شما در زیر یا کنار سیم پیچ قرار دارد. رطوبت به کمک گرانش به داخل ظرف می چکد و از طریق لوله تخلیه به بیرون راه پیدا می کند. اما اگر تابه آسیب ببیند این روند قطع می شود. اکثر ظروف تخلیه فلزی هستند و ممکن است به مرور زمان دچار خوردگی شوند. اگر دستگاه تهویه مطبوع شما بیش از 10 سال قدمت دارد، ممکن است زنگ زدگی سوراخ هایی را در ظرف میعانات گازی ایجاد کرده باشد. در این مورد، شما باید ظرف را تعویض کنید زیرا باعث نشت آب می شود. در برخی موارد، یک ظرف تخلیه در واقع می تواند از پلاستیک سخت ساخته شود. حتی یک ترک کوچک می تواند منجر به نشتی آب شود. تعویض سینی تخلیه یک تعمیر نسبتاً آسان تهویه مطبوع برای یک تکنسین ماهر است. با این حال، به دلیل دسترسی و جایگزینی مناسب در رابطه با سیم پیچ، می تواند برای یک صاحب خانه معمولی چالش برانگیز باشد. همچنین، ایده خوبی است که سیستم AC خود را در هر فصل نگهداری کنید تا از نشت آب در داخل به دلیل مخزن تخلیه معیوب جلوگیری کنید.

تشت کندانس پر است

هر ظرف زهکشی می تواند بدون توجه به نوع یا سن آن پر از زباله هایی مانند عناصر بیولوژیکی (کپک / کپک)، گرد و غبار، عایق، و حتی حشرات یا موجودات شود. بسیاری از خانه های DFW دارای هواگیر (اغلب به عنوان کوره) در اتاق زیر شیروانی هستند. این نه تنها به لانه موش یا حشرات گاه به گاه اجازه می دهد تا راه خود را به داخل واحد پیدا کند، بلکه در صورت نشت آب از سقف، خطر آسیب بیشتری را به همراه دارد.

حتی یک تشت تخلیه میعانات گازی “پر” نباید نشتی داشته باشد زیرا باید به یک ویژگی ایمنی به نام سوئیچ شناور مجهز باشد. این کلید برای خاموش کردن سیستم در صورتی که آب از عمق معینی فراتر رود طراحی شده است. این مکانیسم از ریختن آب در صورت عدم تخلیه مناسب جلوگیری می کند. با این حال، اگر سوئیچ به درستی کار نکند، تشت ممکن است سرریز شود و آب نشت کند. این مشکل دو جانبه است. هر گونه زباله باید از ظرف تخلیه خارج شود، اما اگر تهویه مطبوع شما آب نشت می کرد و خاموش نمی شد، ممکن است لازم باشد سوئیچ شناور را نیز تعویض کنید.

گرفتگی خط تخلیه میعانات

خط تخلیه میعانات AC شما به تشت شما متصل است و آب را از تشت به خارج از خانه شما منتقل می کند. می توانید ببینید که چگونه گرفتگی لوله تخلیه ارتباط نزدیکی با شماره قبلی یک تابه ضعیف دارد. این خط تخلیه اغلب یک لوله پی وی سی 3/4 اینچی است، اما در سیستم های تهویه مطبوع قدیمی ممکن است یک شیلنگ نیز باشد. هر لوله یا شیلنگ ممکن است با کپک، کپک یا سایر زباله ها مسدود شود. این گرفتگی ها یکی از شایع ترین دلایل نشت آب کولر گازی هستند.

برخی از گرفتگی ها آشکار هستند و در نزدیکی خروجی خود ظرف تخلیه ایجاد می شوند. حتی ممکن است خط شما دارای یک پاکسازی برای بازرسی آسان باشد. اگر اینطور است، ایده خوبی است که به طور منظم مقدار کمی سرکه را برای مبارزه با رشد کپک در طول عملیات فصلی بریزید. با این حال، این احتمال وجود دارد که اگر در حال خواندن این راهنمای عیب یابی هستید، از مرحله تعمیر و نگهداری گذشته باشید.

اگر تخلیه میعانات در جایی در داخل خط مسدود شده باشد، احتمالاً به کمک تعمیرکاران مجموعه سبز برای مکان یابی و پاکسازی آن نیاز خواهید داشت. بسته به شدت، متخصصان ما ممکن است از یک جاروبرقی مرطوب، لوله کشی یا پاک کننده مخصوص برای از بین بردن گرفتگی استفاده کنند.

نکته: اگر سیستم شما در موقعیتی قرار دارد که گرانش به طور کامل به حذف آب کمک نمی کند، ممکن است سیستم شما دارای یک پمپ میعانات گازی باشد. مشکل تشت یا مسدود شدن خط تخلیه ممکن است در ابتدا به صورت مثبت کاذب ظاهر شود، اما در عوض، پمپ میعانات گازی شما ممکن است معیوب باشد. ما می توانیم کمک کنیم تا تشخیص دهیم که آیا این تجهیزات برای شما در حال بازی است یا خیر.

نمایندگی تعمیرات کولرگازی و اسپیلیت در اصفهان

فیلتر هوا نیاز به تعویض دارد

اگر فیلتر هوای شما خیلی کثیف باشد جریان هوا را محدود یا مسدود می کند. این نه تنها می تواند منجر به کویل اواپراتور منجمد شود، بلکه تولید آب اضافی می تواند منجر به نشت AC شود. این می تواند به آرامی اتفاق بیفتد، یا می تواند به سرعت اتفاق بیفتد، زیرا یخبندان ذوب می شود و ظرف میعانات را فرا می گیرد. فیلتر هوای کثیف هرگز برای سیستم شما خوب نیست، حتی اگر منجر به نشت آب از واحد AC نشود. توصیه می کنیم فیلترهای تخت را هر ماه و فیلترهای پلیسه دار را هر سه ماه یکبار تعویض کنید تا از این اتفاق برای شما جلوگیری شود. اگر نمی توانید آخرین باری که فیلتر خود را تعویض کرده اید به خاطر بیاورید، کولر گازی خود را در ترموستات خاموش کنید. سپس فیلتر را بردارید و آن را روی نور نگه دارید. اگر نمی توانید نور را از طریق آن ببینید، آن را تعویض کنید. وقتی شک دارید، آن را تغییر دهید. این به سیستم شما کمک می کند تا هوای خنک را به طور موثری تحویل دهد و عمر کل سیستم شما را طولانی تر کند. همچنین به حفظ کیفیت بهتر هوای داخل خانه کمک خواهد کرد.

 نشتی مبرد

کولر گازی شما برای تسهیل انتقال گرما و خنک نگه داشتن خانه شما به مبرد متکی است. وقتی تهویه مطبوع شما مبرد کافی نداشته باشد، سیستم با کارکرد طولانی‌تر سخت‌تر کار می‌کند و این می‌تواند اجزای حیاتی را فرسوده کند. ما این را به‌عنوان یک «علت» جداگانه فهرست می‌کنیم، زیرا دلیل رایجی در پشت تماس‌های تعمیر تهویه مطبوع است که دریافت می‌کنیم. از نظر فنی، این یکی دیگر از دلایلی است که در کنار فیلترهای هوای کثیف می تواند یک کویل اواپراتور منجمد ایجاد کند. همانطور که گفته شد، این رطوبت اضافی می تواند هنگام ذوب شدن ظرف میعانات، سرریز شود و در نتیجه آب نشت کند. چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد کولر گازی شما کم مبرد است. رایج ترین آن این است که سیستم AC شما کار می کند اما به اندازه گذشته سرد نیست. اگر در طول تابستان متوجه مشکلات راحتی یا هوای گرم از دریچه های خود شدید، باید سطح خود را بررسی کنید.

برای شخص آموزش دیده، حباب ها قابل مشاهده هستند و ممکن است متوجه صداهای واقعی در نزدیکی دستگاه شوید. اینها ناشی از خروج گاز مایع هستند و نشانه واضحی از نشت مبرد هستند. با این حال، همه نشت ها قابل مشاهده یا شنیدن نیستند. در واقع، بیشتر اینطور نیستند. بسته به نوع مبردی که کولر گازی شما استفاده می کند، تعمیرکاران ما اغلب قادر به تعمیر دستگاه شما هستند. مواردی وجود دارد که ممکن است تعویض تهویه مطبوع را به جای تعمیر توصیه کنیم. بازگرداندن سطح مبرد سیستم شما مشکل نشتی آب را زمانی که کویل بتواند دوباره به حالت عادی کار کند برطرف می کند.

چگونه نشتی کولر گازی را تعمیر کنیم و از تکرار مجدد آن جلوگیری کنیم

امیدواریم این لیست به شما کمک کند تا برخی از شایع ترین علل نشتی کولر گازی را شناسایی کنید. برخی از آن‌ها می‌توانند به راحتی برای صاحب خانه حل شوند، اما در بسیاری از موارد، برای تعمیر تهویه مطبوع نشتی خود به یک متخصص تهویه مطبوع از مجموعه دمای سبز نیاز دارید. آیا می دانستید که عدم نگهداری روتین یکی از مهمترین دلایل مشکلات تهویه مطبوع است؟ سرویس‌دهی سیستم‌های خود حداقل سالی یک‌بار قبل از شروع فصل سرمایش ممکن است به شما کمک کند تا در اواخر تابستان از مشکلات جلوگیری کنید.

برای تعمیر و نگهداری خیلی دیر است؟

هر مشکلی که با نشت آب کولر گازی خود در داخل یا حتی خارج از آن دارید، متخصصان مجموعه دمای سبز اینجا هستند تا به شما کمک کنند. ما شرکت محصولات سرمایشی و گرمایشی هستیم که اکثر مشتریان از ما راضی هستند.

بیشتر بخوانید:

نمایندگی نصب کولرگازی اصفهان

نمایندگی تعمیر کولرگازی در اصفهان

تعمیر یخچال امرسان اصفهان

تعمیر پکیج بوتان

نمایندگی تعمیر یخچال یخساران در اصفهان

امتیاز دهید post
مشکلت حل نشده؟
تیم دمای سبز در خدمت شماست تا مشکلات تعمیراتی لوازم سرمایشی و گرمایشی شما را حل کند.

نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *