چگونه کولرگازی رو از حالت فن خارج کنیم؟

چگونه کولرگازی را از حالت فن خارج کنیم؟

فهرست مطالب

در بین قطعات متنوعی که در ساختار یک کولر گازی وجود دارد، قطعه­‌ای به نام فن وجود دارد که کاربرد آن کشیدن هوای گرم اتاق به داخل یونیت و دمیدن هوای خنک تولید شده در داخل کولر گازی به تمام محیط ساختمان است.

حالت فن در AC چیست؟

به احتمال زیاد با نماد کوچک پنکه روی ریموت کولر گازی آشنا هستید، اما حالت فن در AC چیست؟ به زبان ساده، وقتی کولر گازی شما در حالت فن است، فن واحد هوا را در اطراف اتاق به گردش در می آورد. در این حالت، فن – به جای کمپرسور – این کار را انجام می دهد، زیرا فن به طور مداوم در حالی که کمپرسور خاموش است کار می کند. این بدان معنی است که سطح دما و رطوبت اتاق تغییر نمی کند زیرا فن فقط هوای موجود در اتاق را دوباره به گردش در می آورد.

مزایای حالت فن کولر گازی چیست؟

استفاده از سیستم تهویه مطبوع در حالت فن دارای طیف وسیعی از مزایای است، مانند:

مصرف انرژی خود را کاهش دهید

کارکرد تهویه مطبوع در حالت فن به میزان قابل توجهی انرژی کمتری نسبت به سایر حالت های AC از جمله سرمایش، گرمایش و حالت خشک مصرف می کند. این به این دلیل است که برای راه اندازی فن کمتر از کمپرسور انرژی مصرف می شود. به طور کلی، یک کولر گازی در حالت پیش فرض یا خنک کننده می تواند تا چندین هزار وات در ساعت استفاده کند، اما در حالت فن فقط چند صد وات در ساعت و اغلب کمتر است. در حالی که تفاوت دقیق در مصرف برق با توجه به مدل تهویه مطبوع و تنظیمات مورد مقایسه متفاوت خواهد بود، این یک صرفه جویی متوسط قابل توجه است.

به خنک شدن اتاق خود کمک کنید

هنگامی که دمای هوا در اوایل صبح سرد است، تنظیم کولر گازی در حالت فن یک راه عالی برای به گردش درآوردن این هوای خنک است، بدون اینکه هزینه کارکرد کمپرسور دستگاه بپردازد.

عمر کولر گازی خود را افزایش دهید.

در حالی که سیستم های تهویه مطبوع مدرن برای دوام ساخته شده اند، کارکردن مداوم تهویه مطبوع در حالت خنک کننده می تواند آسیبی به دستگاه وارد کند. استفاده از حالت فن در روزهای سردتر و مرطوب‌تر، می‌تواند راهی عالی برای استراحت دادن به دستگاه شما باشد.

اطمینان از عملکرد مطلوب کولر گازی و جلوگیری از رشد کپک

هنگامی که تهویه مطبوع در حالت خنک یا خشک است، رطوبت می تواند در داخل دستگاه متراکم شود. بنابراین، برخی از مدل‌های تهویه مطبوع توصیه می‌کنند که دستگاه را در حالت فن برای چند ساعت پس از مدت‌های طولانی کارکرد در حالت خنک/خشک یا زمانی که کولر گازی برای اولین بار پس از دوره‌های طولانی عدم استفاده روشن می‌شود، کار کنید. این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که داخل دستگاه تهویه مطبوع کاملاً خشک شده و خطر رشد کپک را کاهش می دهد.

بهترین زمان برای استفاده از حالت فن کولر گازی

بهترین زمان برای استفاده از حالت فن زمانی است که از سطح دما و رطوبت اتاق راضی هستید، اما آرامشی را می خواهید که همراه با گردش ملایم هوا باشد. از آنجایی که حالت فن اتاق شما را خنک نمی کند، حالت فن کولرگازی بهتر است برای روزهای سردتر یا مواقعی که می خواهید هوای کهنه اتاق را تازه کنید ذخیره شود. برخی از بهترین زمان ها برای استفاده از حالت فن کولر گازی عبارتند از:

در شب که دما کاهش می یابد

اگر متوجه شدید که با تهویه مطبوع در حالت خنک‌کننده در طول شب خیلی سرد می‌شوید، اما همچنان به یک نسیم برای کمک به خواب نیاز دارید، حالت فن می‌تواند جایگزین خوبی باشد.

صبح زود قبل از افزایش دما

اگر دمای بیرون نسبتاً پایین است، می توانید با استفاده از حالت فن برای چرخش هوا، مصرف برق خود را کاهش دهید. در تابستان، اگر خانه تمام روز قفل شده باشد. حذف هوای گرم از خانه قبل از روشن کردن کولر به حالت خنک کننده، میزان انرژی مورد نیاز برای خنک کردن خانه را کاهش می دهد. بهترین راه برای از بین بردن هوای گرم این است که تمام درها و پنجره ها را باز کنید و کولر گازی را به مدت نیم ساعت تا یک ساعت روی حالت فن قرار دهید.

پس از استفاده طولانی مدت از کولر گازی در حالت خنک کننده، مانند در پایان روز، یا پس از دوره های طولانی عدم استفاده از کولر گازی، مانند شروع تابستان. فعال کردن حالت فن در هر دو مورد کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که تهویه مطبوع شما در داخل خشک می ماند و رشد کپک را محدود می کند.

بسته به ترجیحات دمایی خود، می‌توانید هر زمانی که اتاق به دمای مطلوب خود رسید و فقط می‌خواهید هوای خنک را به گردش درآورید، از حالت فن کولر استفاده کنید. به یاد داشته باشید که بهترین راه برای راه اندازی سیستم تهویه مطبوع این است که آن را در بهترین تنظیمات دما برای منطقه خود نگه دارید.

نمایندگی تعمیرات کولرگازی و اسپیلیت

حالت پنکه AC در مقابل پنکه سقفی

در حالی که حالت پنکه تهویه مطبوع به روشی مشابه یک پنکه استاندارد پایه یا پنکه سقفی کار می کند، چند تفاوت مهم وجود دارد که باید در مورد انتخاب های خود در بحث حالت پنکه AC در مقابل پنکه سقفی در نظر بگیرید. بزرگترین تفاوت بین حالت فن کولر گازی و پنکه سقفی توانایی خنک کنندگی نسبی آنهاست. در حالی که حالت فن کولر گازی با توزیع مجدد هوا در اتاق، اثر خنک کنندگی جزئی ایجاد می کند، خنک سازی هدف اصلی آن نیست – حالت خنک کننده کولر گازی برای همین است. در مقایسه، پنکه های سقفی عموماً قدرتمندتر هستند و می توانند هوای بیشتری را جابجا کنند و آنها را به گزینه بهتری برای خنک کننده تبخیری تبدیل می کند.

دومین تفاوت اصلی بین حالت فن کولر گازی و پنکه سقفی مصرف انرژی آنهاست. در حالی که حالت فن نسبت به سایر حالت های تهویه مطبوع انرژی کمتری مصرف می کند، همچنان بیشتر از یک پنکه سقفی مصرف می کند. اکثر پنکه های سقفی بین 30 تا 70 وات استفاده می کنند که به طور قابل توجهی کمتر از حالت فن کولر گازی است.

معایب روشن بودن دائمی فن

  • افزایش هزینه برق
  • نیاز به تعویض مکرر فیلتر
  • تغییر در دمای هوا
  • کنترل رطوبت کمتر در تابستان

 بیشتر بخوانید:

نمایندگی نصب کولرگازی اصفهان

نمایندگی تعمیر کولرگازی در اصفهان

نمایندگی تعمیرات یخچال در اصفهان

نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی ال جی در اصفهان

امتیاز دهید post
مشکلت حل نشده؟
تیم دمای سبز در خدمت شماست تا مشکلات تعمیراتی لوازم سرمایشی و گرمایشی شما را حل کند.

نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *