کدام گاز در کولر گازی استفاده می شود؟

کدام گاز در کولر گازی استفاده می شود؟

فهرست مطالب

گاز مبرد چیست؟ این سوالیست که ممکن است شما با آن مواجه شده باشید. گاز مبرد یا (Refrigerant) گازی است که تاثیرات مهمی در سیکل تبرید و کاردکرد انواع سیستم های تهویه مثل اسپیلت،چیلر و یا فن کویل را دارد. از این رو ما در این محتوا به بررسی جامع انواع گاز مبرد و تاثیرات آن خواهیم پرداخت.

کدام گاز در کولر گازی استفاده می شود؟

“AC شما از چه نوع مبرد استفاده می کند؟”

آیا می دانستید که یک مبرد به کولر گازی شما قدرت خنک شدن می دهد؟ آره. بدون مبرد، هیچ فناوری تهویه مطبوع وجود ندارد. اگر قصد خرید یک واحد تهویه مطبوع جدید را دارید، بهتر است به دنبال نوع مبرد دستگاه باشید. همچنین، اگر به فکر تعویض مایع خنک کننده هستید، باید مشخص کنید که AC شما چه نوع گازی دارد. اما قبل از انجام هر یک از موارد بالا، باید درک روشنی از انواع مختلف مبردهای موجود برای تهویه مطبوع داشته باشید. همه مبردها سازگار با محیط زیست نیستند. برخی از آنها تهدیدی جدی برای محیط زیست هستند و به طور قابل توجهی در گرمایش جهانی نقش دارند. در این مقاله انواع مبرد و کاربرد آنها را برای شما آورده ایم. به خواندن زیر ادامه دهید تا بدانید AC شما از کدام گاز استفاده می کند.

مبرد چیست؟

گاز مبرد مبرد، همچنین به عنوان خنک کننده شناخته می شود، سیالی است که در وسایل مختلف مانند تهویه مطبوع، یخچال و سایر دستگاه های خنک کننده استفاده می شود. این یک عامل خنک کننده است که گرما را از اتاق جذب می کند و آن را به بیرون در جو آزاد می کند. مبرد تحت اصل اساسی ترمودینامیک کار می کند، یعنی در طول چرخه مبرد از مایع به گاز و بالعکس تغییر می کند. مبرد ایده آل برای هر دستگاه تهویه مطبوع یا دستگاه خنک کننده باید دارای برخی پیش نیازها مانند ماهیت غیر خورنده، قابل اشتعال و غیر سمی باشد. مهمتر از همه، باید پتانسیل صفر برای گرم شدن کره زمین، تغییرات آب و هوا، و مهمتر از همه، تخریب لایه ازن را داشته باشد.

مبرد چگونه کار می کند؟

آیا می خواهید یاد بگیرید که یک مبرد چگونه کار می کند یا چگونه به یخچال و تهویه مطبوع شما کمک می کند؟ در اینجا نحوه انجام آن است:

در طول چرخه تبرید، مبرد ابتدا از دستگاه انبساط دستگاه به عنوان مایع پرفشار عبور می کند. در حین عبور از آن دچار افت فشار می شود که باعث خنک شدن مایع به مایع کم فشار می شود.

  • مایع کم فشار اکنون از سیم پیچ های اواپراتور داخل واحد عبور می کند.
  • هنگام عبور از سیم پیچ ها، گرما را جذب کرده و به گاز کم فشار تبدیل می شود.
  • این گاز مبرد از طریق کمپرسور به گردش در می آید و به یک گاز پرفشار فشرده می شود.
  • اکنون این گاز پرفشار از کویل های کندانسور عبور کرده و دوباره به مایع پرفشار تبدیل می شود.
  • مبرد مایع که به حالت اولیه خود باز می گردد، دوباره وارد دستگاه انبساط می شود تا فرآیند از نو آغاز شود.

مبرد/گازهای مورد استفاده در AC کدامند؟

در زیر لیستی از مبردهایی که توسط اکثر سازندگان تهویه مطبوع در سراسر جهان استفاده می شود آورده شده است:

کلروفلوئوروکربن یا R12

کلروفلوئوروکربن ها (CFC) رایج ترین نوع مبرد مورد استفاده در دهه 90 بودند. فریون یا R-12 CFC محبوبی بود که در ابتدا مورد استفاده قرار گرفت. با این حال، این به تدریج حذف شد زیرا دارای مواد شیمیایی است که پتانسیل بالایی برای تخریب لایه ازن دارد.

هیدروکلرو فلوئوروکربن یا R22

هیدروکلرو فلوئوروکربن ها (HCFCs) به عنوان جایگزینی برای CFC ها در دهه 2000 آمدند. HCFC معمولاً مورد استفاده R-22 بود که به عنوان Freon™ 22 یا HCFC-22 نیز شناخته می شود. حتی امروزه نیز به طور گسترده در دسترس است و هنوز توسط اکثر واحدهای AC قدیمی استفاده می شود.

R-22 به دلیل اشتعال و غیر سمی بودن، مبرد ایده آلی برای تهویه مطبوع بود. با این حال، این نیز به دلیل ماهیت تخریب لایه اوزون کنار گذاشته شد. وجود کلر در این مبرد لایه ازن و محیط زیست را تهدید می کند. اگر آمار را در نظر بگیریم، حدود 50 تا 60 درصد از کولرهای گازی در هند تا سال 2016 از HCFC استفاده می کردند. با این حال، طبق برنامه دولت هند، این مبردها ممکن است به زودی تا سال 2030 از بین بروند.

هیدروفلوئوروکربن ها (R-410A و R-32)

برای کاهش نیاز به مبرد، سازندگان سپس هیدروفلوئوروکربن ها را معرفی کردند. این مجموعه دیگری از مبرد است که حاوی کلر نیست و از این رو HCs یا هیدروفلوئوروکربن نامیده می شود. اگرچه HCها گازهای قوی گرمایش جهانی هستند، اما بسیار بهتر از HCFC ها هستند. مزیت دیگر HFC ها این است که پتانسیل صفر برای تخریب لایه ازن دارند و از این رو جایگزینی برای سایر مبردها در نظر گرفته می شوند. R-410A و R-32 متداول ترین HFC های مورد استفاده در تهویه مطبوع هستند که از نظر بازده انرژی نیز بهتر هستند. R-410A ترکیبی از دو مبرد HFC دیگر به نام‌های R-125 و R-32 است. در مقایسه با سایر مبردهای HCFC، R-410 هنگامی که تحت فشارهای بالاتر قرار می گیرد، خواص خنک کنندگی بیشتری ارائه می دهد. علاوه بر این، هیچ پتانسیلی برای آسیب رساندن به لایه ازن ندارد و به گزینه ای گسترده برای بسیاری از تولیدکنندگان تبدیل می شود. R-410 مبرد پرمصرفی است که توسط شرکت های تولید کننده در دستگاه های تهویه مطبوع و تبرید مورد استفاده قرار می گیرد. این گزینه به طور فزاینده ای در بین مردم برای واحدهای خنک کننده، تبرید تجاری و تهویه مطبوع محبوب است. تا سال 2018، حدود 20 تا 30 درصد از دستگاه های تهویه مطبوع در هند از HFC استفاده می کردند.

HCs یا هیدروکربن ها

در زمان‌های اخیر، هیدروکربن‌ها یا هیدروکربن‌ها مبردهایی هستند که در سراسر جهان مقبولیت بیشتری پیدا کرده‌اند. بسیاری از تولیدکنندگان تهویه مطبوع و یخچال شروع به استفاده از HCs در سیستم های خود کردند. R-290 و R-600A رایج ترین مبردهای هیدروکربنی مورد استفاده هستند. پروپان نام شیمیایی R-290 و Iso-Butane نام شیمیایی R-600A است. هر دو R-290 و R-600A پتانسیل صفر برای تخریب لایه ازن دارند. نه تنها این، بلکه پتانسیل گرمایش جهانی پایینی نیز دارند و عاری از هالوژن هستند. اگرچه هیدروکربن ها دارای راندمان انرژی بالایی هستند، اما بسیار قابل اشتعال هستند. بسیاری از تولیدکنندگانی که از HC به عنوان مبرد استفاده می کنند ادعا می کنند که آنها بی خطر هستند. با این حال، هنگام استفاده از آن در AC باید کوشا بود. R-600A پرمصرف ترین مبرد در هند است. با این حال، هیچ حادثه ای علیه این هیدروکربن ها گزارش نشده است. کشورهایی مانند ژاپن، اروپا و ایالات متحده در استفاده از این مبردها برای دستگاه های جدید خود پیشتاز رقابت هستند.

توجه: بسیاری از مبردهایی که پتانسیل بالایی برای گرم شدن کره زمین و تخریب لایه ازن دارند، به عنوان مبردهای سازگار با محیط زیست یا با GWP و ODP پایین تبلیغ می شوند. از این رو، همیشه توصیه می شود که نوع مبردها و اثرات احتمالی آنها بر محیط زیست را تشخیص دهید.

کم مصرف ترین مبرد AC کدام است؟

همانطور که قبلاً گفته شد، R-290 یک مبرد با راندمان انرژی بالا است. مطالعات اخیر R-290 را به عنوان کارآمدترین گاز در دسترس تایید می کند. در هند، شرکت‌های تولیدی محلی مانند Godrej شروع به استفاده از مبردهای هیدروکربنی سازگار با آب و هوا و ازن در دستگاه‌های خنک‌کننده خود کردند. اما کولرهای گازی تا ظرفیت 1.5 فقط از این گاز در سیستم خود استفاده می کنند. R-290 به عنوان مبرد مورد تایید مقامات ایمنی ملی و بین المللی برای کاربردهای تهویه مطبوع قرار گرفت. با وجود اینکه R290 بسیار قابل اشتعال است، به دلیل خطر اشتعال پایین در صورت هرگونه نشتی، تأیید ایمنی را از استانداردهای ایمنی دریافت کرد. تغییر به R-290 در سیستم های تهویه مطبوع نه تنها به نفع محیط زیست است، بلکه به شما در صرفه جویی در هزینه ها در آینده کمک می کند. این مبردها در کشوری مانند هند با دمای محیط بالا بسیار مناسب هستند.

نمایندگی تعمیرات و نصب کولرگازی در اصفهان

آیا باید گاز/مبرد AC خود را تعویض کنید؟

خیر، گاز AC یا مبرد نیازی به تعویض ندارد مگر اینکه نشتی وجود داشته باشد. در چنین حالتی، می‌توانید با تماس با تکنسینی که می‌تواند مشکلی که در سیستم رخ داده است، به طور مؤثر با این مشکل مقابله کنید. با این حال، نشت گاز همیشه اتفاق نمی افتد. این یک سناریوی نادر است که اتفاق می‌افتد و تنها پس از شروع مجدد استفاده از دستگاه می‌توانید متوجه آن شوید. تکنسین می تواند با پر کردن مجدد مبرد یا حتی تعویض قطعه مبرد در صورت نیاز به شما در مقابله با این موضوع کمک کند.

چگونه بفهمیم واحد من چه نوع مبرد AC خانگی مصرف می کند؟

برای کمک به کاربران در شناسایی نوع مبرد مورد استفاده در تهویه مطبوع، سازندگان از یک برچسب یا صفحه بزرگ نصب شده روی کمپرسور یا کندانسور استفاده می کنند. این شامل نوع خنک کننده ای است که آن واحد خاص استفاده می کند، که می تواند R-410A، R22، Freon یا انواع مشابه باشد. از زمانی که هیدروفلوئوروکربن ها (HFCs) وارد بازار شدند، هیدروکلرو فلوئوروکربن ها (HCFC) به تدریج حذف شدند. آنها جایگزین بالقوه ای برای HCFC هایی شدند که حاوی کلر هستند و در مقایسه با HFC ها دارای ODP بالایی هستند. در هر صورت، اگر می خواهید ماده خنک کننده خود را جایگزین کنید، باید بدانید که AC شما از چه نوع مبردی استفاده می کند. مبردها قابل تعویض نیستند. برخی از تفاوت های احتمالی می تواند به شما در تشخیص و تعیین انواع مبرد کمک کند. AC هایی که از HFC استفاده می کنند نویز بیشتری تولید می کنند و باید در فشارهای بالا کار کنند. نه تنها این، شما باید از روغن مصنوعی در کمپرسور به همراه مبرد استفاده کنید. وقتی صحبت از ACهایی با استفاده از HCFC می شود، نویز کمتری دارند و در فشار متوسط یا پایین کار می کنند. آنها از روغن معدنی به همراه مایع خنک کننده استفاده می کنند که بسیار محلول است. با توجه به این تفاوت ها، همیشه یک مبرد را برای جایگزینی که با سیستم شما سازگار است ترجیح دهید. هر گونه سهل انگاری می تواند به واحد AC شما آسیب برساند یا به طور کلی از بین ببرد. قبل از اینکه قصد تعویض یا تعویض مبرد خود را داشته باشید، از یک تکنسین با تجربه کمک بگیرید. یک تکنسین فرد مناسبی است که می تواند به شما در دفع ایمن مایع خنک کننده کمک کند. در صورت استفاده نادرست، مبرد می تواند برای محیط زیست و انسان خطرناک باشد. بنابراین، خرید آن را از یک تکنسین دارای مجوز در نظر بگیرید.

واحد شما در حال حاضر از چه نوع مبردی استفاده می کند؟

پیش از این، دستگاه های تهویه مطبوع از HCFC و HFC استفاده می کردند. اینها حتی امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرند. R-22 و R-410 و R-32 به ترتیب HCFC و HFCهای رایج هستند. اکثر واحدهای AC جدیدتر امروزه از R-410 و Puron استفاده می کنند. با ظهور مبردهای سازگار با محیط زیست، مانند R-290 و R-600A، مبردهای HC راه را برای پذیرش گسترده‌تر هموار می‌کنند. با توجه به تاثیری که مبرد بر محیط زیست می گذارد، مبرد باید مطابق با مقررات باشد. R-290 و R-600A مبردهایی هستند که جایگزین مناسبی برای خنک کننده های قدیمی هستند و همچنین تأثیر ناچیزی بر گرمایش جهانی دارند و تأثیر صفر بر تخریب لایه ازن دارند.

اگر نوع مبرد از شما ممنوع است چه باید کرد؟

حتی اگر نوع مبردی که AC شما استفاده می‌کند ممنوع شده باشد، باز هم احتمال اینکه آن‌ها برای خرید در دسترس باشند، وجود دارد. با این حال، بهتر است به جای استفاده از گاز قطع شده، AC خود را ارتقا دهید. اگر تصمیم دارید AC خود را به طور کامل با یک مدل جدید و بسیار کارآمد جایگزین کنید، دیگر نگران چیزی نخواهید بود. شما با کمبود مبرد مواجه نخواهید شد و در آینده به ایمنی محیط زیست کمک خواهید کرد. مهمتر از همه، شما می توانید از مزایای ارزشمند بهره وری انرژی و قابلیت اطمینان واحد جدیدتر بهره مند شوید.

نتیجه:

AC شما از کدام نوع مبرد استفاده می کند؟ امیدوارم این مقاله به سوال شما پاسخ داده باشد که بسیاری از کاربران از آن بی اطلاع هستند و اغلب تمایل دارند از آن غفلت کنند. اگر هنوز مطمئن نیستید که کولر گازی شما از چه نوع مبرد استفاده می کند، از متخصص کمک بگیرید. وظیفه ما حفاظت و حفاظت از محیط زیست با کاهش گرمایش جهانی و حذف تخریب لایه اوزون است. اگر می‌خواهید دست خود را در دستیابی به این تلاش متحد کنید، به یک مبرد سازگار با محیط زیست بروید. اگر قصد خرید یک واحد AC را دارید، مطمئن شوید که یک مدل سازگار با محیط زیست و کم مصرف را انتخاب کرده اید.

بیشتر بخوانید:

نمایندگی نصب کولرگازی اصفهان

نمایندگی تعمیر کولرگازی در اصفهان

نمایندگی تعمیر یخچال الکترواستیل در اصفهان

تعمیر یخچال امرسان اصفهان

امتیاز دهید post
مشکلت حل نشده؟
تیم دمای سبز در خدمت شماست تا مشکلات تعمیراتی لوازم سرمایشی و گرمایشی شما را حل کند.

نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *