کمپرسور یخچال فریزر چیست؟

عکس موتور یخچال فریزر

فهرست مطالب

کمپرسور یخچال چیست؟

کمپرسور یخچال یکی از چهار جزء اصلی است که باعث کارکرد یخچال می شود. وظیفه کمپرسور فشرده سازی و کنترل جریان مبرد است. کمپرسور گاز کم فشار را از اواپراتور دریافت می کند و آن را به گاز فشار قوی تبدیل می کند. با فشرده شدن گاز و افزایش فشار، دما افزایش می یابد. کمپرسور با افزایش فشار و دمای مبرد تبخیر شده کار می کند. انواع مختلفی از کمپرسورها برای کاربردهای تبرید وجود دارد. کمپرسورهای رفت و برگشتی، دوار و سانتریفیوژ رایج ترین کمپرسورها در بین واحدهای تبرید هستند. یخچال ها می توانند دارای کمپرسورهایی باشند که در بالا یا پایین نصب می شوند. کمپرسورهایی که در بالا نصب می‌شوند برای مکان‌های ذخیره‌سازی خشک که ممکن است زمین گرد و غبار شده و با مواد ریخته شده پوشانده شود، بهترین هستند. کمپرسورهای نصب شده در پایین برای مناطق گرم و برنامه های پخت خطی بهترین هستند. دمای سبز به عنوان مرکز تعمیر یخچال در اصفهان سال ها توانسته انواع برندهای ایرانی و خارجی را به نحو احسن تعمیر و عیب یابی نماید. بنابراین در طی سال های اخیر توانسته ایم تجربیات مفیدی را به دست آوریم تا در اختیار مشتریان خود قرار دهیم.

مزایا و مضرات کمپرسوربالا:

 •  نیازی به تمیز کردن مکرر ندارید زیرا کثیفی و گرد و غبار ناشی از قرار گرفتن روی زمین را جمع نمی کند.
 •  انرژی کارآمد
 • ایده آل برای محیط های خنک تر
 • فضای ذخیره سازی بالاتر.
 • مبرد لازم نیست از پشت عبور کند زیرا همه اجزا در یک مکان قرار دارند.
 • این کمپرسورها عمر طولانی تری دارند و به خدمات کمتری نیاز دارند.
 • برای تعمیر و نگهداری سخت تر است که می تواند هزینه تعمیر را افزایش دهد.
 • هوای گرم آزاد شده برای سقف های کم می تواند خطرناک باشد.
 • هزینه اولیه بالاتر است.

مزایا و مضرات کمپرسور پایین:

 • قفسه های پایین تر.
 • از آنجایی که دسترسی به کمپرسور آسان تر است، مدیریت، سرویس و تمیز کردن آن را آسان تر می کند.
 • ایده آل برای محیط های گرمتر
 • هزینه اولیه کم
 • کمپرسور به احتمال زیاد کثیف تر می شود.
 • از آنجایی که خطوط مبرد از پایین به بالا از پشت کشیده می شود، مقداری از فضای ذخیره سازی یخچال را از بین می برد.

کمپرسورهای نصب شده در پایین و بالا فواید زیادی برای هر کاربرد تجاری آشپزخانه ارائه می دهند. برای به حداکثر رساندن مزایا، حتماً یکی را انتخاب کنید که به بهترین وجه متناسب با نیازهای شما باشد. کمپرسور یخچال هم یک موتور و هم پمپ است که مبرد را در سیستم حرکت می دهد. سنسورهای دما به کمپرسور سیگنال می دهند تا زمانی که دمای داخل یخچال از نقطه تنظیم شده خود بالاتر رفت، شروع به کار کند. هیچ یخچالی کاملا هوابند نیست. هوای سرد به بیرون نشت می‌کند و هوای گرم‌تری به داخل نشت می‌کند که باعث می‌شود دما به بالاتر از حد تعیین‌شده خود برسد.

برای دریافت خدمات تعمیر یخچال در اصفهان تماس بگیرید.

همانطور که کمپرسور شروع به کار می کند، هنگام خروج از اواپراتور، گاز مبرد سرد را به صورت مایع به داخل می کشد. یخچال ها از نوعی گاز مبرد استفاده می کنند که در دمای بسیار سرد به مایع تبدیل می شود: -15.9 درجه فارنهایت (-26.6 درجه سانتیگراد). سپس کمپرسور به گاز فشار وارد می کند — آن را فشرده می کند. با فشرده شدن گاز، دمای آن بالا می رود.

 

 در واقع ساختمان هر یخچال از قسمت های مختلف شامل کمپرسور، رادیاتور خنک کننده، فیلتر، لوله های کمپرسور یخچال، محفظه یخ ساز، موتور الکتریکی، ترموستات، رله راه انداز، رله بار زیاد، لامپ یخچال، جعبه تقسیم و شستی معکوس لامپ تشکیل شده است. مهم ترین بخش یخچال فریزر، دستگاه کمپرسور یا همان موتور می باشد، چرا که یخچال بدون موتور نمی تواند کار کند.

کمپرسور های یخچالی در دو مدل در بازار موجود می باشند:

 • کمپرسور یخچالی معمولی
 • کمپرسور یخچالی اینورتر

انواع موتور یخچالی

موتور یخچال معمولی

موتور معمولی یخچال ها با استفاده از برق مستقیم کار می کنند و هزینه آن نسبت به بقیه مدل ها پایین تر می باشد همین امر باعث شده طرفداران بسیاری داشته باشد.

موتور یخچال اینورتر

کمپرسور خطی یا موتور اینورتر نسل جدید موتور های یخچال می باشد که دارای سر و صدای کم، مصرف برق پایین و هزینه بیشتر می باشد. اما طول عمر آنها بیشتر است.

عملکرد کمپرسور یخچال

عضو مهم در یخچال ها، موتور یخچال می باشد. که اگر دچار نقص شود یا کار نکند، یخچال شما نیز کارایی خود را از دست خواهد داد. کمپرسور های یخچال، وظیفه عملیات سرمایش را در یخچال ها بر عهده دارند. کمپرسور یخچال از سه قسمت میلنگ، سوپاپ، پیستون تشکیل شده است که با حرکت دورانی میلنگ باعث حرکت رفت و برگشتی پیستون ها شده و با باز و بسته شدن سوپاپ ها گاز موجود در لوله ها و سیلندر ها به گردش در می آید.

برای دریافت خدمات تعمیر یخچال اصفهان با ما تماس بگیرید.

یخچال چگونه کار می کند؟

یک یخچال به دلیل گردش یک مبرد در آن کار می کند. هنگامی که مبرد در یخچال گردش می کند، از چهار مرحله زیر عبور می کند:

 • فشرده سازی
 • تراکم
 • اندازه گیری و انبساط
 • تبخیر

1) فشرده سازی:

در مرحله تراکم سیکل تبرید، مبرد به صورت بخار با فشار کم وارد کمپرسور می شود. با ورود مبرد، کمپرسور با کاهش حجم مبرد، آن را تحت فشار قرار می دهد. با تکمیل فرآیند فشرده سازی، کمپرسور مبرد را به بخار با فشار و دمای بالا تبدیل می کند. پس از تکمیل فرآیند فشرده سازی، کمپرسور مبرد فشرده شده را به فاز بعدی چرخه می فرستد.

2) تراکم:

پس از فرآیند فشرده سازی، مبرد فشرده شده برای چگالش وارد کندانسور می شود. در مرحله تراکم، مبرد بخار وارد کندانسور شده و از طریق لوله های فلزی متعدد حرکت می کند. این لوله های فلزی گرمای مبرد را به هوای اطراف ساطع می کنند. هوای اطراف لوله های فلزی در مقایسه با مبرد داخلی دمای پایینی دارد. طبق قانون ترمودینامیک، گرما از ناحیه با دمای پایین به ناحیه با دمای بالا منتقل می شود. بنابراین، گرما از مبرد به هوای اطراف منتقل می شود. با توجه به فرآیند انتقال حرارت، دمای بالای مبرد به دمای اشباع تبدیل می‌شود که مبرد بخار را به مایعی با فشار بالا تبدیل می‌کند. با تبدیل مبرد به حالت مایع، کندانسور آن را به فاز بعدی می فرستد.

3) گسترش:

در مرحله سوم عملیاتی سیستم تبرید تراکمی، مبرد مایع وارد شیر انبساط می شود. این شیر فشار را روی انتهای مکش حفظ می کند. هدف اصلی شیر انبساط گسترش مبرد مایع و کاهش فشار سمت خروجی است. در مرحله انبساط، دمای مبرد مایع نیز کاهش می یابد و به مبرد با دمای پایین تبدیل می شود.

4) اواپراتور:

پس از اتمام فرآیند انبساط، مبرد مایع وارد اواپراتور می شود. این قسمت خنک کننده مبرد یا یخچال است که گرما را به طور کامل از سیال موجود در دستگاه خنک کننده جذب می کند. فن های متعددی برای حذف هوای گرم از ناحیه تهویه شده از طریق سیم پیچ اواپراتور در مرحله اواپراتور استفاده می شود. مبرد خنک کننده با جذب گرمای هوای گرم، دمای منطقه مطبوع را کاهش می دهد. پس از مدتی، مبرد مایع به طور کامل گرما را از هوای گرم خارج کرده و شروع به جوشیدن می کند. همانطور که مبرد به جوش می آید، به حالت بخار کم فشار تبدیل می شود. پس از این، مبرد بخار دوباره به کمپرسور می فرستد و کل چرخه تکرار می شود.

دمای سبز مرکز تعمیرات یخچال در اصفهان می باشد. برای دریافت خدمات تماس بگیرید.

چگونه متوجه می شوید که کمپرسور یخچال شما خراب است؟

علائم زیر نشان می دهد که کمپرسور یخچال شما خراب است و باید آن را تعویض کنید:

1) تراکم ایجاد می شود:  اگر یخچال همیشه عرق کرده است، این اولین علامت تراکم است. این تراکم ممکن است کپک ایجاد کند که برای محصولات داخل یخچال بسیار خطرناک است. محصولات آسیب دیده مانند غذا می توانند بیماری های مختلفی ایجاد کنند و خانواده شما ممکن است به دلیل محصولات فاسد شده تأثیر بگذارد.

2) گرمای شدید موتور:  اگر دمای بسیار بالایی در آشپزخانه خود احساس می کنید (اگر یخچال خود را در آشپزخانه خود نگه می دارید) و فریزر شما کار نمی کند، کمپرسور یخچال خود را بررسی کنید. برای بررسی، دست خود را نزدیک سیم پیچ پشت یخچال قرار دهید و مطمئن شوید که بیش از حد گرم شده است یا خیر (مراقب باشید به سیم پیچ دست نزنید). اگر این کویل ها دمای بسیار بالایی دارند، می تواند نشان دهنده این باشد که موتور شما بیش از حد گرم شده است و نیاز به تعویض دارد.

3) غذای شما فاسد است: فرض کنید مشاهده می کنید که غذای شما در شرایط معمولی یخچال فاسد شده است و خنک شدن نوشیدنی هایی مانند نوشابه و آبجو در حال افزایش است. در این صورت، این یکی دیگر از علائم واضح است که یخچال شما نیاز به تعمیر دارد. اگر رسیدن به دمای مناسب یخچال بیش از حد طول بکشد، غذا خراب می شود و هزینه قبض برق شما نیز افزایش می یابد. بنابراین، اگر مشاهده کردید که غذای شما فاسد شده است، فوراً با یک تکنسین تماس بگیرید تا تلفات را به حداقل برسانید.

4) فریزر شما در حال یخ زدن است: یخچال شما باید غذای شما را به جای اینکه خودش منجمد کند، منجمد کند. اگر درب فریزر شما به حدی یخ زد که گرفتگی یا یخ زدگی می کند، در چنین مواقعی می توانید یخچال را از برق بکشید تا یخ از نقطه انجماد خارج شود. اگر شرایط فوق پس از اتمام ذوب ادامه یابد، این علامتی است که یخچال شما نیاز به تعمیر دارد. در چنین شرایطی باید برای تعمیر آن با یک تکنسین تماس بگیرید.

5) نویز و لرزش بیش از حد: سر و صدا و لرزش گاهی اوقات می تواند بخشی از کارکرد عادی یخچال باشد، اما این صداها باید به اندازه ای کم باشند که به سختی شنیده شوند. اگر صدای بلند یا مبهم بیش از حد شنیدید، این نشانه مشکل یخچال شماست. در چنین شرایطی ممکن است یخچال و مواد غذایی موجود در آن در خطر باشد. در بسیاری از موقعیت‌ها، می‌توانید لرزش بیش از حد را به سادگی با فشردن قطعات شل یا تنظیم پایه‌های مبرد از بین ببرید. اگر صدا و لرزش از کنترل خارج شد، باید با یک تکنسین برای تعمیر آن تماس بگیرید.

6) قبض آب و برق بالاتر از حد معمول: اگر قبض آب و برق شما بالاتر از حد معمول به نظر می رسد، ممکن است به دلیل ناکارآمد بودن یخچال باشد. این به این دلیل است که وقتی یخچال شما مدت زیادی طول می کشد تا خنک کننده بیش از حد معمول باشد، ممکن است قبض آب و برق بیشتر از حد معمول باشد. اگر می خواهید کارایی یخچال خود را افزایش دهید اما نمی توانید به عملکرد مورد نیاز دست پیدا کنید، باید یخچال خود را تعویض کنید.

7) یخچال شما برق ندارد: اگر یخچال شما برق دریافت نمی کند، مطمئن شوید که یخچال به درستی به کلید برق وصل شده است. پس از بررسی، اگر یخچال شما هنوز برق نمی گیرد، با تکنسین تماس بگیرید و از او بخواهید که این برق را مرتب کند.

 

تعمیر و تعویض کمپرسور یخچال

چگونه سروصدای یخچال را کم کنیم؟

یخچال شما ممکن است به دلایل زیادی صدا ایجاد کند. بنابراین قبل از هر اقدامی باید دلیل صدای یخچال را پیدا کنید. پس از یافتن دلیل نویز، در مرحله بعد باید آن را برطرف کنید. اگر نمی دانید چگونه آن را تعمیر کنید، باید با تکنسین خود تماس بگیرید و از او بخواهید آن را تعمیر کند. در ادامه روش هایی ارائه شده است که از طریق آنها می توانید یخچال پر سر و صدا خود را خاموش کنید.

  1) داخل یخچال عایق صدا: فن های اواپراتور و کمپرسور یخچال شما ممکن است به دلیل آسیب دیدگی یا از بین رفتن قطعات، صدای زیادی ایجاد کنند. عایق صوتی داخل یخچال می تواند صدای یخچال شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

2) استفاده از MLV: قسمت داخلی یخچال را با MLV (Mass Loaded Vinyl) بپوشانید. MLV ماده جاذب صدا است. این یک راه حل کاربردی برای کاهش صدای هوا است. همچنین می توانید از MLV برای پوشش موتور کندانسور استفاده کنید.

3) جای یخچال را تغییر دهید: یخچال شما همچنین ممکن است به دلیل قرارگیری یا موقعیت نامناسب خود صدا ایجاد کند. زیرا به دلیل موقعیت نامناسب، یخچال شما می تواند بیش از حد لرزش داشته باشد که می تواند صدای زیادی تولید کند. بنابراین، قرار دادن مناسب یخچال می تواند صداها و لرزش های غیر معمول را از بین ببرد.

4) از صداهای سفید استفاده کنید: همچنین می توانید از دستگاه نویز سفید برای از بین بردن موقت صدای یخچال استفاده کنید. این دستگاه صدای وزوز یخچال را از بین می برد.

5) فن های یخچال و کمپرسور را تمیز کنید: با گذشت زمان، گرد و غبار می تواند در اطراف کمپرسور و فن یخچال شما جمع شود و باعث اختلال در عملکرد شود. به دلیل این نقص، یخچال شما می تواند صدای شدید تولید کند. بنابراین بهتر است کمپرسور و فن را مرتب تمیز کنید تا از تجمع گرد و غبار و صدای کمپرسور جلوگیری شود.

6) موتور فن را تعویض کنید: فن های کندانسور با یک موتور متصل می شوند. این موتور به فن ها نیرو می دهد و آنها را می چرخاند. با شروع چرخش این فن ها، خنک سازی برای سیم پیچ های کندانسور شروع می شود. اگر این موتور کندانسور آسیب ببیند، کار نمی کند یا شروع به تولید صدای شدید می کند. در چنین شرایطی باید در اسرع وقت آن را تعویض کنید.

۷) یخچال را با وسایل پر کنید: گاهی اوقات، یخچال شما به دلیل ظروف خالی آن شروع به تولید صدا می کند. با قرار دادن محصولات مختلف مانند نوشیدنی ها و مواد غذایی در یخچال می توانید صدای کمپرسور را به حداقل برسانید. یخچال‌های خالی می‌توانند هر از چند گاهی باز و بسته شوند، اما یخچال‌های پر باز یا بسته نمی‌شوند، زیرا باید محتویات خود را خنک نگه دارند.

8) کمپرسور را تعویض کنید: کمپرسور یخچال، مبرد را به بخار پرفشار تبدیل می کند. اگر کمپرسور مبرد شما آسیب دیده باشد، یخچال شما شروع به تولید صدای زیاد می کند. سعی کنید کمپرسور را تعمیر کنید یا آن را با یک کمپرسور جدید جایگزین کنید.

9) یخچال خود را با یک یخچال کم صدا یا کم صدا جایگزین کنید: اگر تمام روش های دیگر را برای ساکت کردن یخچال خود امتحان کرده اید، باید یک یخچال جدید با صدای بسیار کم یا بدون صدا بخرید. این به این دلیل است که برخی از یخچال ها به دلیل اینکه شروع به تولید صدا می کنند سن بالایی دارند. بنابراین، اگر یخچال شما نیز بسیار قدیمی است و صدای زیادی تولید می کند، آن را با یک یخچال جدید و کم صدا جایگزین کنید.

امتیاز دهید post
مشکلت حل نشده؟
تیم دمای سبز در خدمت شماست تا مشکلات تعمیراتی لوازم سرمایشی و گرمایشی شما را حل کند.

نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *