کولر گازی با چی کار میکنه ؟ عامل محرک آن برق است یا گاز؟

کولر گازی با چی کار میکنه ؟

فهرست مطالب

فشرده سازی و انبساط گاز مبرد به عنوان پایه و اساس مکانیسم عملکرد کلی این دسته از تجهیزات خنک کننده عمل می کند. در نتیجه از این تجهیزات به عنوان تهویه مطبوع یاد می شود. لازم به ذکر است که در این زمینه عملکرد و سرمایش وسایلی مانند یخچال فریزر و کولر گازی به همین صورت انجام می شود. در دمای سبز علاوه بر ارائه مطالب جامع پیرامون کولرگازی می توانید خدمات تعمیر کولرگازی در اصفهان و خدمات نصب کولرگازی در اصفهان را دریافت نمایید.

تعداد فضاهای سرپوشیده مورد استفاده برای توزیع هوای سرد وجه تمایز اصلی این دستگاه ها است. بسیاری از انواع مختلف فضاها، از جمله موسسات تجاری، محیط های اداری و کاری، و همچنین خانه ها و سازه های ساختمانی، توسط دستگاه های تهویه مطبوع خنک می شوند.

این نوع سیستم تهویه مطبوع با انجام فرآیند سرمایش، کیفیت، رطوبت و دمای محیط داخلی را به میزان قابل توجهی تغییر می دهد. در بیشتر موارد، از چرخه تبرید برای انجام خنک سازی و توزیع هوای سرد تقسیم شده استفاده می شود.

پانل های خارجی و واحدهای داخلی بخش عمده ای از ساخت و ساز اصلی کولر گازی را تشکیل می دهند. در داخل ساختمان ها و روی سطح دیوارها، پنل های داخلی به طور مکرر نصب و استفاده می شود. این اتفاق زمانی رخ می دهد که پانل بیرونی دستگاه در خارج از ساختمان یا فضای بسته دیگر نصب و استفاده می شود.

با در اختیار قرار دادن قطعات و لوازم جانبی کاربردی و باکیفیت این دستگاه، کارکرد بهینه دستگاه حاصل می شود. بر روی این پایه، فضا جریان متعادل و ثابتی از هوای خنک و راحت را دریافت می کند.

قطعات اصلی کولر گازی

لازم به ذکر است که هماهنگی و عملکرد صحیح اجزای داخلی باعث می شود که کولر گازی بهترین عملکرد را داشته باشد که ما را به موضوع کمپرسور می رساند. قسمت کمپرسور کولر گازی همان چیزی است که چرخه سرمایش و تبرید را آغاز می کند. این قطعه با مکش و کاهش فشار گاز، گاز فشرده و متراکم شده را به کندانسور و اواپراتور دستگاه منتقل می کند.

بخش کمپرسور سیکل تبرید یک سیستم تهویه مطبوع در اولویت قرار دارد. بسته به نوع و حجم تهویه مطبوع، اندازه و مدل کمپرسور می تواند متفاوت باشد.

کندانسور: کندانسور، یکی دیگر از اجزای مهم پانل خارجی، وظیفه تبدیل گاز مبرد را از گاز به مایع بر عهده دارد. کندانسور در طی این فرآیند گرمای مبرد را به اتمسفر خارج منتقل می کند. ساختار کندانسور با پره های آلومینیومی پوشانده شده است تا انتقال حرارت را سرعت بخشد.

فن دمنده: در ادامه بحث در مورد نحوه عملکرد کولر گازی، ذکر این نکته ضروری است که فن دمنده دستگاه وظیفه پراکندگی و دفع جریان هوا را به داخل یک فضای بسته بر عهده دارد. یک موتور الکتریکی قدرتمند و باکیفیت فن دمنده دستگاه را کنترل و راه اندازی می کند. چرخش پره های فن هوای خنک و مطبوع را با بیشترین کارایی در سراسر فضای داخلی پخش می کند.

اواپراتور: تعدادی لوله مسی که دایره ای هستند با هم ترکیب می شوند تا کویل خنک کننده یا اواپراتور ایجاد شود. برای بالا بردن ضریب حرارتی در قسمت اواپراتور از روکش های آلومینیومی استفاده می شود.

فیلتر تصفیه کننده: فیلتر هوا جزء حیاتی و تعیین کننده تهویه مطبوع سیستم اسپلیت داخلی است. این جزء با جذب و فیلتر انواع آلودگی ها و آلاینده ها به افزایش کیفیت هوای محیط کمک می کند.

اهمیت گاز مبرد برای تهویه مطبوع

با توجه به موضوع، لازم به ذکر است که یکی از اجزای کلیدی برای انجام چرخه تبرید دستگاه، مبرد است که به گاز خنک کننده نیز معروف است. به عبارت دیگر، وجود گاز مبرد یکی از الزامات کلیدی برای چرخه تبرید سیستم های تهویه مطبوع است تا بهترین عملکرد خود را داشته باشد. جریان در داخل محفظه کمپرسور گاز خنک کننده ای است که در کولر گازی استفاده می شود.

به طور معمول، مبردهای مختلفی مانند r22 و r410a بسته به نوع، مدل و شعاع کار در ساختار دستگاه استفاده می شود. هر یک از این مبردها خواص و الزامات منحصر به فردی دارند. گاز مبرد R410a به دلیل سازگاری با محیط و لایه اوزون در ساخت بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع پیشرفته و مدرن استفاده می شود.

گازهای R125 و R32 در قسمت های مساوی با هم ترکیب می شوند تا گاز خنک کننده R410A ایجاد کنند. مهمترین مزایای گاز مبرد R410A عدم تولید آلودگی محیطی، کیفیت بالا، افزایش ظرفیت خنک کننده و ایمنی سیستم است.

توجه به این نکته ضروری به نظر می رسد که در صنعت تهویه مطبوع از گاز مبرد r22 با نام فریون و گاز مبرد r410a با نام پورون یاد می شود.

برای ادامه بحث در مورد کاربردهای کولر گازی، باید به این نکته اشاره کرد که با وجود اینکه r22 یک مبرد قدیمی است، به دلیل اثرات منفی زیست محیطی، به تدریج جای خود را برای گازهای سازگار با محیط زیست مانند r410a باز کرده است.

گاز R410A در کمپرسور سیستم های تهویه مطبوع، به ویژه سیستم های اسپلیت، در بسیاری از کشورهای پیشرفته و توسعه یافته استفاده می شود. مهمترین ویژگی این نوع گاز مبرد کاهش و به حداقل رساندن خرابی و استهلاک سیستم و همچنین حذف حرارت بیشتر است.

استفاده از برق کولر گازی

در نظر گرفتن توان مصرفی این دستگاه ها می تواند هنگام پرداختن به موضوع نهایی که کولر گازی با چه چیزی کار می کند مفید باشد. این دستگاه معمولاً بسته به نوع و ظرفیت آن از جریان تک فاز یا سه فاز استفاده می کند.

جریان تک فاز و ولتاژ 220 ولت برای تامین انرژی الکتریکی ظرفیت های کمتر از 48000 استفاده می شود. در این بین از جریان الکتریکی سه فاز با ولتاژ 380 ولت برای راه اندازی ظرفیت های بیش از 48000 استفاده می شود. ناگفته نماند که کولرهای گازی مختلفی با ظرفیت های 18000 تا 60000 طراحی و ساخته می شوند.

امتیاز دهید post
مشکلت حل نشده؟
تیم دمای سبز در خدمت شماست تا مشکلات تعمیراتی لوازم سرمایشی و گرمایشی شما را حل کند.

نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *