کولر گازی مرکزی

کولر گازی مرکزی

فهرست مطالب

سیستم های تهویه مطبوع مرکزی هوای خنک را از طریق سیستم کانال های تامین و برگشت به گردش در می آورند. مجراها و رجیسترها (یعنی منافذ در دیوارها، کف یا سقف پوشیده شده توسط کوره) هوای خنک را از تهویه مطبوع به خانه منتقل می کنند. این هوای خنک با گردش در خانه گرمتر می شود. سپس از طریق کانال های برگشتی و رجیسترها به سمت کولر مرکزی جریان می یابد. با این سیستم به آسانی تهویه صورت می گیرد. مثل هر وسیله ای ممکن است نیاز به تعمیر پیدا کند. برای تعمیر کولرگازی اصفهان می توانید با ما تماس بگیرید.

تهویه مطبوع هوا را رطوبت زدایی می کند تا راحتی را بهبود بخشد. با این حال، در آب و هوای بسیار مرطوب، زمانی که دمای هوای بیرون متوسط است، یا در مواردی که تهویه مطبوع بزرگ است، ممکن است هوا به رطوبت کافی برای رسیدن به سطح راحت نرسد. در این موارد، صاحبان خانه ممکن است تنظیمات ترموستات را کاهش دهند یا از رطوبت‌گیر استفاده کنند. اما در هر دو مورد این امر باعث افزایش مصرف انرژی می شود، هم برای خود رطوبت گیر و هم به این دلیل که کولر گازی برای خنک کردن خانه به انرژی بیشتری نیاز دارد. برای نصب کولرگازی اصفهان می توانید از خدمات دمای سبز بهره مند شوید.

اگر سیستم هوای مرکزی در خانه خود دارید، فن را روی حالت «خودکار» قرار دهید. به عبارت دیگر، از فن مرکزی سیستم برای تامین گردش هوا استفاده نکنید – از فن های گردشی در اتاق های جداگانه استفاده کنید.

انواع کولر گازی مرکزی

تهویه مطبوع مرکزی یا یک واحد سیستم اسپلیت یا یک واحد بسته بندی شده است.

در یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی سیستم اسپلیت، یک کابینت در فضای باز حاوی مبدل حرارتی، فن و کمپرسور در فضای باز است و یک کابینت داخلی حاوی مبدل حرارتی داخلی و دمنده است. در بسیاری از سیستم های تهویه مطبوع، کابینت داخلی ممکن است حاوی یک کوره یا مبدل حرارتی داخلی یک پمپ حرارتی باشد. اگر خانه شما از قبل کوره دارد اما کولر ندارد، سیستم اسپلیت ممکن است مقرون به صرفه ترین کولر گازی مرکزی برای نصب باشد.

در یک تهویه مطبوع مرکزی بسته بندی شده، مبدل های حرارتی، کمپرسور، فن و دمنده همه در یک کابینت قرار دارند که معمولاً روی سقف یا روی یک دال بتنی در کنار پی خانه قرار می گیرند. از این نوع کولر گازی در ساختمان های تجاری کوچک نیز استفاده می شود. کانال های عرضه و برگشت از داخل خانه از طریق دیوار یا سقف بیرونی خانه می آیند تا به کولر گازی بسته بندی شده متصل شوند. تهویه مطبوع بسته بندی شده اغلب شامل کویل های گرمایش الکتریکی یا کوره گاز طبیعی است. این ترکیب کولر و بخاری مرکزی نیاز به کوره مجزا را بی نیاز می کند.

نصب و مکان کولر گازی

اگر سیستم تهویه مطبوع شما به درستی نصب شده باشد، یا اگر مشکلات عمده نصب پیدا شده و برطرف شود، باید سالها با تعمیر و نگهداری معمولی جزئی، کارآمد باشد. با این حال، بسیاری از دستگاه های تهویه مطبوع به درستی نصب نمی شوند. به عنوان یک نتیجه تاسف بار، سیستم های تهویه مطبوع کم مصرف مدرن می توانند تقریباً به اندازه مدل های قدیمی ناکارآمد عملکرد ضعیفی داشته باشند.

هنگام نصب یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی جدید، مطمئن شوید که پیمانکار شما:

 • فضای داخلی کافی را برای نصب، نگهداری و تعمیر سیستم جدید فراهم می کند
 • از روش اندازه‌گیری کانال مانند کتابچه راهنمای پیمانکاران تهویه مطبوع آمریکا (ACCA) استفاده می‌کند.
 • اطمینان حاصل می کند که رجیسترهای عرضه کافی برای تحویل هوای خنک و رجیسترهای هوای برگشتی کافی برای انتقال هوای گرم خانه به تهویه مطبوع وجود دارد.
 • لوله کشی را در فضای مطبوع نصب می کند، نه در اتاق زیر شیروانی، تا جایی که ممکن است
 • تمام کانال ها را با ماستیک مجرای آب بندی می کند و کانال ها را به شدت عایق می کند
 • واحد متراکم کننده را در جایی قرار می دهد که سر و صدای آن در صورت امکان شما یا همسایگانتان را در شب بیدار نگه نمی دارد.
 • واحد متراکم را در جایی قرار می دهد که هیچ جسم مجاور جریان هوا را به آن مسدود نکند
 • بررسی می کند که کولر گازی تازه نصب شده دارای شارژ مبرد و نرخ جریان هوای دقیق مشخص شده توسط سازنده است.
 • ترموستات را دور از منابع گرما، مانند پنجره ها یا رجیسترهای تامین قرار می دهد.

انتخاب یا ارتقاء کولر گازی مرکزی

سیستم های تهویه مطبوع مرکزی کارایی بیشتری نسبت به تهویه مطبوع اتاق دارند. علاوه بر این، آنها خارج از مسیر، بی صدا و راحت برای کار هستند. برای صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه، باید سعی کنید یک کولر گازی کم مصرف بخرید و مصرف انرژی کولر مرکزی خود را کاهش دهید. در یک خانه با اندازه متوسط، تهویه مطبوع بیش از 2000 کیلووات ساعت برق در سال مصرف می کند که باعث می شود نیروگاه ها حدود 3500 پوند دی اکسید کربن و 31 پوند دی اکسید گوگرد تولید کنند.

اگر به فکر اضافه کردن تهویه مطبوع مرکزی به خانه خود هستید، ممکن است عامل تعیین کننده نیاز به کانال کشی باشد.

کارآمدترین دستگاه های تهویه مطبوع 30 تا 50 درصد انرژی کمتری برای تولید همان مقدار خنک کننده مصرف می کنند که تهویه مطبوع ساخته شده در اواسط دهه 1970. حتی اگر کولر گازی شما تنها 10 سال از عمر آن گذشته باشد، می‌توانید با جایگزین کردن آن با یک مدل جدیدتر و کارآمدتر، 20 تا 40 درصد در هزینه‌های انرژی خنک‌کننده خود صرفه‌جویی کنید.

اندازه و نصب مناسب عناصر کلیدی در تعیین کارایی کولر گازی هستند. یک واحد بیش از حد بزرگ رطوبت را به اندازه کافی از بین نمی برد. یک واحد خیلی کوچک نمی تواند در گرم ترین روزها به دمای راحت دست یابد. مکان نامناسب واحد، عدم عایق کاری و نصب نادرست کانال می تواند کارایی را تا حد زیادی کاهش دهد.

هنگام خرید کولر گازی به دنبال مدلی با راندمان بالا باشید. سیستم های تهویه مطبوع مرکزی با توجه به نسبت بهره وری انرژی فصلی (SEER) رتبه بندی می شوند. SEER مقدار نسبی انرژی مورد نیاز برای ارائه یک خروجی خنک کننده خاص را نشان می دهد. بسیاری از سیستم های جدیدتر دارای رتبه بندی SEER تا 26 هستند.

اگر کولر گازی شما قدیمی است، به خرید یک مدل کم مصرف فکر کنید. به دنبال برچسب‌های ENERGY STAR® و EnergyGuide باشید – واحدهای مرکزی واجد شرایط حدود 15 درصد کارآمدتر از مدل‌های استاندارد هستند. استانداردهای جدید تهویه مطبوع مرکزی مسکونی از 1 ژانویه 2015 به اجرا درآمد. استانداردهای راندمان تهویه مطبوع مرکزی را برای جزئیات ببینید و برای صرفه جویی بیشتر، سیستمی با SEER بالاتر از حداقل را خریداری کنید.

استانداردها شما را ملزم به تغییر واحدهای تهویه مطبوع مرکزی فعلی خود نمی کنند و قطعات و خدمات جایگزین باید همچنان برای سیستم های خانه شما در دسترس باشد. “طول عمر” یک کولر مرکزی حدود 15 تا 20 سال است. تولیدکنندگان معمولاً با در دسترس قرار دادن قطعات جایگزین و رعایت قراردادهای تعمیر و نگهداری پس از اجرایی شدن استاندارد جدید، از تجهیزات موجود پشتیبانی می کنند.

سایر ویژگی هایی که هنگام خرید کولر گازی باید به آن توجه کنید عبارتند از:

 • سیستم تهویه مطبوع با سرعت متغیر
 • واحدی که بی سر و صدا کار می کند
 • یک چراغ چک فیلتر برای یادآوری به شما برای بررسی فیلتر پس از تعداد ساعات کار از پیش تعیین شده
 • سوئیچ فن با تاخیر اتوماتیک برای خاموش کردن فن چند دقیقه پس از خاموش شدن کمپرسور.
امتیاز دهید post
مشکلت حل نشده؟
تیم دمای سبز در خدمت شماست تا مشکلات تعمیراتی لوازم سرمایشی و گرمایشی شما را حل کند.

نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *