هزینه تعمیر پکیج با مستاجر است یا مالک؟

تعمیرات تخصصی پکیج بوتان

فهرست مطالب

پس از مدتی تاسیسات و لوازم خانگی نیاز به تعمیر خواهند داشت. تعمیر پکیج یکی از این شرایط است. هزینه‌های تعمیرات اساسی بر عهده مالکان است، در حالی که هزینه‌های تعمیرات جزئی بر عهده مستاجرین است.

مسئولیت هزینه تعمیر پکیج

موضوع هزینه های تعمیر خانه اغلب در بحث بین صاحبخانه و مستأجر مطرح می شود. اگرچه قانون اساسی به این موضوع اشاره کرده است. این جزئیات در قراردادهای مسکن ملکی که امضا می شود نیز درج شده است. با این حال، از آنجایی که طرفین قرارداد معمولاً با جزئیات قانون آشنا نیستند، اغلب حقوق یکدیگر را نادیده می‌گیرند و در مورد هزینه تعمیر امکانات خانه با هم اختلاف دارند. تعمیر پکیج یکی از ابتدایی ترین تعمیرات به خصوص در ماه های سرد سال است. در این مقاله می خواهیم بدانیم که آیا مستاجر مسئولیت تامین هزینه تعمیر پکیج را بر عهده دارد یا اینکه مالک و مستاجر هر دو باید از حقوق خود در رابطه با تعمیرات پکیج مطلع شوند.

هزینه تعمیر پکیج بر عهده موجر است یا مستاجر؟

قوانین حاکم بر مالک و مستاجر به طور خاص به این موضوع می پردازد. مالک موظف است خانه ای سالم و تمام امکانات آن را در اختیار مستاجر قرار دهد. طبق ماده 486 قانون مدنی، در صورتی که مالک منزل و مال آن را به نحو سالم تحویل دهد، مستاجر قسمتی از هزینه ها را بر عهده دارد و تمام هزینه ها بر عهده مالک است. پرداخت هزینه های ساختمان طبق قانون مدنی به دو دسته تقسیم می شود: هزینه های تعمیرات جزئی و هزینه های تعمیر عمومی و اساسی.

با این حال، تشخیص تعمیرات ناقص یا کامل خانه یک موضوع بحث برانگیز است. هنجارهای اجتماعی در این تشخیص نقش دارند. یکی از هزینه های اساسی و تکراری ساختمان، قیمت تعمیر پکیج می باشد.
سایر تعمیرات عمومی عبارتند از:.

تعمیرات اساسی ساختمان مانند تعمیرات دیوارها، سقف ها، حیاط ها و غیره علاوه بر رنگ آمیزی سازه.

تعمیرات تاسیسات ساختمانی از جمله تعمیرات پکیج استثنا می باشد. علاوه بر این می توان به تهویه، موتورخانه، گرمایش و آبگرمکن اشاره کرد. تعمیرات نشتی سرویس، لوله کشی (آب، گاز، فاضلاب) و تعمیر سیم کشی برق، تعمیر آسانسور، تعمیر درب پارکینگ. اما هزینه تعمیرات جزئی منزل مانند تعویض چراغ های سوخته، تعویض روکش های کولر گازی، تعویض واشر شیر آب و … بر عهده مستاجر می باشد.

آیا هزینه تعمیر پکیج همیشه با مالک است؟

وضعیتی که بسته در هنگام تحویل به مستاجر در آن قرار دارد، موضوع مهمی است که باید در اینجا مطرح شود. اگر مستاجر هنگام تحویل خانه به او و نیاز به تعمیر پکیج از حمل صحیح و سالم بسته بندی کوتاهی کند، مسئولیت تعمیر بر عهده مستاجر است. هزینه ها و یا در صورت آسیب دیدن پکیج به دلیل عدم سرویس به موقع توسط مستاجر، هزینه تعمیر پکیج بر عهده مستاجر می باشد. اما به طور کلی هزینه تعمیر وسایل منزل به عهده مالک می باشد زیرا پکیج یکی از امکانات اولیه ساختمان می باشد. در صورتی که بخشی از پکیج به مرور زمان آسیب ببیند، هزینه آن به عهده صاحب ملک می باشد.

در صورت امتناع مالک از تعمیر پکیج چه کنیم؟

زمانی که هزینه تعمیر پکیج با موجر باشد و متقبل هزینه ها نباشد، مستاجر می تواند به شورای حل اختلاف مراجعه و از صاحب ملک شکایت کند. در صورتی که موجر باز هم هزینه ها را پرداخت نکند، مستاجر می تواند ابتدا هزینه ها را پرداخت کند و سپس با نظارت دادگاه اجاره بها را کاهش دهد. در غیر این صورت مستاجر می تواند با حکم قضایی قرارداد را فسخ کند.

در صورت عدم پرداخت  هزینه تعمیر توسط مستاجر چه کنیم؟

همچنین ممکن است مستاجر مانع از تعمیر پکیج شود.

توصیه های مربوط به هزینه تعمیر پکیج

بهترین کاری که می توانید برای جلوگیری از اختلافات احتمالی انجام دهید، گنجاندن توافق نامه هایی در مورد هزینه تعمیر پکیج است. همچنین قبل از عقد قرارداد حتما تجهیزات ساختمان از جمله پکیج را به دقت بررسی کنید تا از سلامت آن مطمئن شوید.
همه مشاهدات خود را با مالک به اشتراک بگذارید و امضا کنید تا در آینده با مشکل مواجه نشوید. در این صورت مالک می تواند از مستاجر شکایت کند و با حکم دادگاه تعمیرات لازم را انجام دهد.

برخی از خدمات دمای سبز

تعمیر کولرگازی در اصفهان

نصب کولرگازی در اصفهان

تعمیر یخچال سامسونگ در اصفهان

امتیاز دهید post
مشکلت حل نشده؟
تیم دمای سبز در خدمت شماست تا مشکلات تعمیراتی لوازم سرمایشی و گرمایشی شما را حل کند.

نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *